Český chytrý zámek Pealock má hned několik užitečných funkcí najednou. Nejenže funguje jako klasický mechanický zámek, ale disponuje také senzorem pohybu, integrovaným alarmem a GPS modulem.

Příběh českého úspěšného startupu se začal psát krátce potom, co byl zakladatel Pealocku Marek Vala okraden o zcela nové lyže v hodnotě 20 tisíc korun. Při nahlášení události na pojišťovnu zjistil, že na tuto situaci se jeho pojistka nevztahuje, protože lyže nebyly zamčeny. Rozhodl se tedy vytvořit uživatelsky přívětivý zámek na sportovní vybavení, pomocí kterého jednoduše uzamknete vaše kolo, lyže, koloběžku nebo kočárek. Zkrátka jakékoliv sportovní vybavení.

Startup na sebe poprvé upozornil v roce 2020 díky úspěšné crowdfundingové kampani na Kickstarteru. Ještě téhož roku získal startup prestižní designérské ocenění Red Dot Award a finanční podporu investorů Nation1 a Prusa Research v celkové výši 11 milionů korun. Letos na podzim startup získal další dvě investice v řádech milionů korun, které hodlá využít na expanzi do zahraničí a na další vývoj produktu.

Chytrý zámek Pealock je zároveň propojený s mobilním telefonem přes přehlednou aplikaci, ve které můžete zkontrolovat stav baterie a sílu GSM a GPS signálu. Můžete také nastavit prodlevu alarmu, aby se alarm nespustil okamžitě v situaci, kdy vám o vybavení jen někdo zavadí nebo ho posune. Záleží tedy jen na vás, zda dáváte přednost většímu klidu, nebo chcete vědět o každém pohybu.


Pealock lze ovládat dvěma způsoby, buď prostřednictvím karty NFC s čipem, která je součástí každého balení, nebo pomocí tlačítka chytré aplikace v mobilu. Na krátkou vzdálenosti zámek komunikuje přes Bluetooth, jakmile se od zámku vzdálíte, automaticky se přepne na GSM signál. Pásek zámku je vyroben z odolného materiálu, ve kterém jsou zalisována ocelová lanka a vodič, který plní funkci uzavřeného obvodu a je připojen k alarmu. Při pokusu o přeštípnutí pásku se spustí alarm a zámek uživatele ihned upozorní na mobilní telefon.