Navíc si nevyžaduje žádné zvláštní pomůcky. Proto není divu, že jeho obliba každým rokem narůstá. A tento trend se nevyhýbá ani českým běžcům. Motivací k běhu bývá nejčastěji zlepšení fyzičky, řešení zdravotních problémů či redukce váhy.

Nespornou výhodou běhání je, že se mu můžete věnovat prakticky kdykoli a kdekoli. Ať už je běh vaší vášní, relaxací anebo prostředkem, jak se udržet ve formě, stačí vám k němu pouze funkční oblečení a velice důležité jsou kvalitní běžecké boty, které mají přímý vliv jak na komfort, tak i na správný došlap a držení nohy.

Každý terén vyžaduje trochu jiné obutí, díky němuž snížíte riziko možného zranění a podpoříte správnou ergonomii běhu.

Pokud běháte po rozmanitých terénech, vyplatí se mít i více druhů běžeckých bot. Na náročnějších nerovných cestách oceníte trailovou běžeckou obuv s podrážkou s hlubokým vzorkem, který zajistí, že noha bude stabilní i na kamenitém, štěrkovém či jakkoliv jinak nestabilním podloží. Tomu je samozřejmě přizpůsobena i celková konstrukce boty. „Tento typ běžecké obuvi chrání kotník proti podvrtnutí a celkově stabilizuje nohu. Ocení ho hlavně běžci, kteří rádi zdolávají například prudké kamenité svahy,” popisuje Matúš Palušák z Intersportu.

Na svižný běh po zpevněných travnatých trasách, pěšinách či polních cestách využijete běžeckou botu s dobrým odpružením. „Pro tyto účely doporučujeme vybírat boty s vyšší podešví, která nohu dobře odpruží, a uleví tak kotníkům,“ dodává Palušák. Obecně platí, že čím tvrdší je podloží, tím větší by mělo být odpružení. Na to je potřeba dbát zejména při běhání ve městě po tvrdém povrchu, jako je například asfalt, beton nebo dlažba.

Významnou roli při rozhodování, ve kterých botách vyběhnout, hraje v neposlední řadě počasí. Zejména v sychravých dnech, kdy je terén kluzký, je nutné mít dobře zvolenou běžeckou obuv. V dešti a blátě se povrchy stávají kluzkými, a tak je ohrožená stabilita kotníku. V takovém případě je dobré zvolit agresivnější vzorek na podrážce a proti vlhkosti nepromokavý materiál boty nebo obuv s membránou.

Nejste si jistí, jaká běžecká obuv je právě pro vás ta nejlepší? S výběrem vhodné obuvi vám pomůže dynamická analýza došlapu, kterou nabízí vybrané prodejny INTERSPORT. Během několika minut z pořízeného videa zjistíte svůj běžecký styl, celkové držení těla při pohybu a vliv různých bot na biomechaniku pohybu. Díky tomu budete mít jistotu, že nepřetěžujete pohybový aparát a dosáhnete lepších výkonů.