Cukrovka v těhotenství = vyšší riziko hyperaktivity dítěte

Pokud dostane žena těhotenskou cukrovku, hrozí jejímu dítěti vyšší pravděpodobnost, že bude trpět poruchou ADHD.
Některé souvislosti jsou překvapivé, jako třeba zjištění, že pokud dostane žena těhotenskou cukrovku, hrozí jejímu dítěti vyšší pravděpodobnost, že bude trpět poruchou pozornosti a chování, která se označuje zkratkou ADHD. A to celé platí zvláště v případě, že pochází ze socioekonomicky slabší rodiny. Přišli na to vědci z City University v New Yorku. Studie vyšla v časopise Archives of Pediatrics and Adolescent Medicine.

Těhotenská cukrovka obvykle propukne ve druhém nebo třetím trimestru gravidity a většinou stačí jen úprava stravy. Někdy však žena musí brát léky či si dokonce píchat inzulín. Po porodu nemoc sama zmizí. Kdyby se žena neléčila, hrozily by jejímu dítěti srdeční a dechové obtížea také to, že bude přerostlé, v budoucnu pak vyšší riziko rozvoje klasického diabetu.

Těhotenská cukrovka se vyskytuje posledních dvacet let stále častěji a to zejména mezi ženami z chudších rodin, riziko zvyšuje hlavně přehnaná konzumace nasycených tuků, cukru, průmyslově vyráběných potravin a sedavé zaměstnání.

Až čtnáctkrát častěji

O tom, že těhotenská cukrovka může souviset s poruchami pozornosti, se už nějaký čas mluví, a americký výzkum to nyní potvrdil – šestileté děti, jejichž matky měly těhotenskou cukrovku, byly výrazně divočejší a nepozornější než potomci těch, které ji neměly. Riziko rozvoje hyperaktivity je u nich je zhruba dvojnásobné. Rovněž to, že dítě vyrůstá v hůře situované rodině, zvyšuje riziko rozvoje ADHD dvojnásobně. Pokud však matka měla těhotenskou cukrovku a zároveň žije v nepříliš dobrých poměrech, stoupá riziko rozvoje ADHD až čtrnáctinásobně.

Děti ze socioekonomicky chudších rodin měly krom toho i častěji problémy s učením, horší jazykové schopnosti a potíže s vyjadřováním emocí. Tady se však může projevovat i vliv výchovy.

Podle vědkyně Yoko Nomury stojí za to snažit se ovlivnit alespoň vnější rizika, zvyšující nebezpečí vzniku ADHD, jako je třeba cukrovka, protože porucha pozornosti a chování se často dědí, s čímž se nic dělat nedá.

Existuje však samozřejmě mnoho případů ADHD u dětí, které nebyly způsobeny ani cukrovkou matek, ani tím, v jakém prostředí se dítě narodilo. Porucha může vzniknout ještě v děloze, kdy je částečně narušen vývoj nervového systému.

Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.