Premium obsah

Naučte se prkno neboli plank

Zdroj: Kondice.cz
Nepotřebujete žádné vybavení ani posilovnu, a přesto můžete posílit celé tělo a zlepšit si kondičku. Slyšeli jste už o planku neboli prkně? Plank je cvičení s vlastní vahou těla. Jedná se o velmi jednoduchý a komplexní cvik, který je navíc při pravidelném provádění efektivní. V krátkém čase dosáhnete skvělých výsledků. Zpevní váš střed a posílí spodní část zad.

Plank navíc pracuje se svalovou výdrží. To znamená, že zapojené svaly musí být v tenzi po celou dobu provádění cviku. Při praktikování prkna tedy posilujete většinu svalů středu, které jsou důležité pro každodenní činnost, držíte díky nim správně tělo, jsou jakousi oporou pro záda i páteř. Současně se posilují i šikmé břišní svaly, hýžďové svaly, spodní část zad a kvadricepsy. Perfektní cvik pro všechny, co dlouho sedí.

Hlavní zapojené svaly:

střed

Vedlejší zapojené svaly:

spodní záda, hýždě, kvadricepsy

Na co je plank skvělý?

Plank je velmi komplexním cvičením, které zpevní váš střed a posílí spodní záda. Je jedním z nejzákladnějších cviků, který pracuje se svalovou výdrží. To znamená, že zapojené svaly musí být v tenzi po celou dobu provádění cviku.

Vybavení 

žádné


Základní instrukce

1. Lehněte si na břicho, nohy propněte za sebe, lokty umístěte přímo pod ramena. Dlaně položte na podložku.

2. Zpevněte tělo, zapřete se o předloktí a chodidla a zvedněte se.

3. Držte po stanovený čas.


Správná forma a dýchání

Základem planku je udržet tělo v jedné linii. Hlava je v prodloužení páteře, trup je v prodloužení boků a nohou. Hýždě se snažte stáhnout, pupík vtáhnout dovnitř. Myslete i na lopatky, ty by měly být přitisknuté k hrudníku. Nezapomeňte správně dýchat. Snažte se klidně a volně dýchat skrze celý trup do spodního břicha.

Zdroj: Lu Gregorová

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.