Za prvé, dřepy posilují svaly nohou. Cvičení dřepu zahrnuje aktivaci svalů stehen, hýždí a břicha. Pravidelné provádění dřepů pomáhá budovat sílu a vytrvalost v těchto oblastech. Silné nohy jsou důležité nejen pro estetický vzhled, ale také pro zlepšení sportovního výkonu a denních aktivit, jako je chůze a běh.

Dřepy také zvyšují svalovou hmotu. Pokud se snažíte zvýšit objem svalů nohou, dřepy jsou skvělou volbou. Při provádění dřepů dochází k mikrotrhlinám svalových vláken, které se při regeneraci opravují a zvětšují. To vede k růstu svalové hmoty a zvýšení svalového objemu.

Dalším důležitým benefitem cvičení dřepu je zlepšení flexibility a pohyblivosti. Při správně provedeném dřepu se zapojují klouby kyčlí, kolen a kotníků, což pomáhá udržovat tyto klouby pohyblivé a zvýšit rozsah pohybu. Flexibilní svaly a klouby předcházejí zraněním a zlepšují celkovou kvalitu pohybu.

Dřepy také stimulují metabolismus. Jedná se o cvik, který zapojuje velké svalové skupiny, což vede k vyšší energetické spotřebě. Při provádění dřepů spalujete kalorie nejen během samotného cvičení, ale i po něm. To je výhodné pro lidi, kteří se snaží zhubnout nebo udržet si zdravou váhu.

Nakonec, dřepy jsou funkčním cvičením, které se přenáší do běžných denních aktivit. Při dřepu cvičíme pohyby, které používáme při sedání a vstávání ze židle, při zvedání těžkých předmětů ze země nebo při vstupu a výstupu z auta. Posilování těchto pohybů vám pomůže zlepšit schopnost plnit tyto každodenní úkoly bez potíží.

Dřepy jsou tedy skvělým cvikem, který by měl být zařazen do každého tréninkového režimu. Posilují nohy, zvyšují svalovou hmotu, zlepšují flexibilitu, stimulují metabolismus a přenášejí se do běžného života. Pamatujte však, že správná technika je klíčem k maximalizaci výhod a minimalizaci rizika zranění. Pokud jste začátečník, je vhodné vyhledat radu od profesionálního trenéra, který vás naučí správné provedení dřepů.

Hlavní zapojené svaly:

hýžďové, kvadriceps

Vedlejší zapojené svaly:

lýtka, zadní strana stehen, střed, spodní záda

Na co jsou dřepy skvělé?

Dřepy jsou vynikajícím komplexním cvikem. Pomohou vám zpevnit stehna a hýždě a udržovat zdravá kolena a kyčle. Dřepy jsou také báječné pro rozproudění krve v celém těle.

Vybavení

žádné


Základní instrukce

1. Stoupněte si na šířku boků, narovnejte se, pupík vtáhněte dovnitř, stáhněte zadek, dívejte se přímo před sebe.

2. Začněte ohybem v bocích, zadek lehce zatlačte za sebe, jako byste do něčeho za sebou chtěli drcnout.

3. Plynule se ohněte v kolenou, trup držte co nejvzpřímenější a dosáhněte takové hloubky, kdy se kyčle dostanou pod úroveň kolen.

4. Zatlačte do chodidel, kolena tlačte dozadu a pomalu se zcela narovnejte. Stáhněte hýždě k sobě.

5. Opakujte.


Správná forma a dýchání

Při dřepech myslete na to, že chcete neustále držet vzpřímený trup a vaše hrudní kost by měla stále mířit přímo před vás. Boky tlačte dozadu. Kolena by vždy měla jít ve směru špiček, neměla by vpadávat dovnitř ani se vytáčet ven. Pohodlné bude, pokud špičky lehce vytočíte ven. Váha by měla být v celém chodidle na třech opěrných bodech: pata, bříško malíčku a palce. Nadechněte se ve vrchní pozici, zpevněte střed, udělejte dřep, vydechněte v poslední třetině pohybu.