Pistol squat je skvělým cvičením pro posílení svalů stehen, hýždí a dolní části zad. Při provedení tohoto cviku se aktivují hluboké stabilizační svaly, které pomáhají udržovat správnou posturu a zlepšují celkovou stabilitu těla. Díky této aktivaci je pistol squat také skvělým cvičením pro zlepšení rovnováhy.

Hlavní zapojené svaly:

kvadricepsy, hýždě

Vedlejší zapojené svaly:

hamstringy, lýtka, svaly okolo pletence kyčelního, střed

Na co jsou dřepy na jedné noze skvělé?

Dřep na jedné noze je velmi pokročilý cvik, který udělá ohromnou práci pro posílení a zpevnění stehen a hýždí. Vyžaduje také značnou koordinaci, udržení správné pozice těla a balanc. I proto je velkou výzvou pro sílu středu a zad.

Vybavení

žádné


Základní instrukce

1. Stoupněte si vzpřímeně s nohama na šířku boků.

2. Přeneste váhu na pravou nohu, levou propněte před sebe.

3. Lehce pokrčte koleno a začněte tlačit boky dozadu a dolů. Pojďte tak, až budete jako u klasického dřepu v plné hloubce, kdy boky budou pod úrovní kolene.

4. Zatlačte do celého chodidla a narovnejte se. Koleno tlačte dozadu, zvednutou nohu udržte ve vzduchu.

5. Vystřídejte strany a opakujte.


Správná forma a dýchání

Při provedení cviku je velmi důležitý střed a správné držení těla. Snažte se držet trup co nejvíce vzpřímený, nehrbit se ve vrchní části zad. Začněte pohyb pomalu, abyste si byli jisti, že udržíte balanc, a dělejte ho ze začátku jen do té hloubky, kde udržíte správnou pozici těla. Dýchání je velmi důležité. Před začátkem pohybu se zhluboka nadechněte do spodní části břicha a tam zkuste po celou dobu pohybu vnitrobřišní tlak udržet. Vydechněte v poslední třetině pohybu.