Premium obsah

Domácí cvičení: Uvolněte napětí v těle a zrelaxujte bolestivá spodní záda

Zdroj: Vladan Krumpl
Další lekce se zkušenou lektorkou jógy Apolenou Tůmovou je plná protahovacích cviků, které ocení zejména ti, kteří většinu dne prosedí. A pomoci jemných pohybů uvolníte mysl od přemíry psychického a emočního stresu. Zacvičte si a získejte znovu pocit klidu, zrelaxování a uvolnění. 

Lekce uhýbá z ortodoxní Iyengar jógy do větší hravosti a uvolnění. A hravost a svoboda pohybu přináší větší volnost do naší mysli i do těla. Zejména pokud je člověk ve stresu nebo sedí celý den bez pohybu, tak je nervový systém v napětí a tato sekvence by vám mohla pomoci se ho zbavit.V úvodu si v jemném a funkčním pohybu uvolníte spodní záda. Některé cviky jsou z fyzioterapie a v další části lekce vám odblokují celou páteř a uvolní napětí. Na závěr Vás čeká otevření hrudníku, což působí pozitivně na  lepší náladu. Na závěr krátká dechová technika pro zklidnění.

JSTE-LI VE STRESU, ZAMYSLETE SE NAD JEHO PŘÍČINOU

Zpočátku může být stres dobrý a nabuzovat k vyšším výkonům. Máte plány a hodláte je dodržet. Máte tempo, a když ho udržíte… Stres vybudí organismus, ale bez pravidelného odpočinku energie rychle odejde a nastoupí vyčerpání. Jenže rozdělané úkoly tu pořád jsou. Kromě únavy se mohou dostavit i pocity selhání – hora nedokončené práce nás paralyzuje. Co dělat? Zakročit dříve, než bude pozdě. Napište si, co vás stresuje, a přijměte to. Každého z nás stresuje něco jiného.

VYZKOUŠEJTE

Strašák na papíře už obvykle tak moc neděsí. Teď je třeba nějak se s ním vypořádat. Je to předvánoční úklid? Nechte si pomoct. Vymýšlení dárků? Poraďte se s kamarády nebo se prostě s okolím dohodněte, že místo darů někam vyrazíte. Řešení se vždycky najde.

NELZE-LI POVINNOSTI REDUKOVAT, UVĚDOMTE SI, CO VÁS UKLIDNÍ

Nemůžete či nechcete obávané činnosti delegovat či vypustit? Napište si ještě jeden seznam. Tentokrát s věcmi, které vás těší, při kterých se uvolníte, které máte rádi. Vonná svíčka, dobrá káva v cukrárně za rohem, hudba nebo dlouhá sprcha… Může to být cokoli, hlavní kritérium je, abyste se při pomyšlení na onu věc usmáli. A pak si ji každý den zařaďte do svého programu.

VYZKOUŠEJTE

Na věci, které vás stresují, se připravte. Neodkládejte je na poslední chvíli, ale počítejte s nimi. Bojíte se jízdy autem? Nechte si na ni více času a naplánujte si přestávku. Nesnášíte davy lidí v obchodech? Vyrazte hned ráno po otevření. Pouštějte si při obávané činnosti oblíbenou hudbu.

POKUD VÁS VÁNOCE POKAŽDÉ SEMELOU, NAUČTE SE UVOLNIT V PŘEDSTIHU

Víte, že ať se snažíte jakkoli, každý rok před Vánoci skončíte vyčerpaní fyzicky a psychicky a svátky si neužijete? Nemůžete či nechcete zvolnit? Pak své tělo s předstihem naučte, jak se uvolnit. Zkuste autogenní trénink. Stačí toto heslo zadat do vyhledávače a vyskočí hned několik odkazů s nahrávkou. Některé mají jen pět minut, jiné dvacet.

VYZKOUŠEJTE

Autogenní trénink neboli řízená relaxace by neměla být berlička, o kterou se opřete jen v době nejvyššího napětí. Je třeba naučit se ho provádět pravidelně, nejlépe každý den. Proto nečekejte až na krizi, ale vyzkoušejte ho už nyní. Až dorazí stres, tělo už se bude umět rychle uvolnit.

JESTLIŽE SE VÁS STRES STÁLE DRŽÍ, OSVOJTE SI SOS STRATEGIE

Všechno marné, máte pocit, že se vám rozskočí tělo? Uvolněte se. Je jasné, že potřebujete každou minutu, ale přetížený mozek je pomalý mozek. Když si dopřejete hodinu oblíbené činnosti nebo ideálně sportu, vaše výkonnost se zase zvýší a ‚ztrátu‘ doženete. A když hodinu nazbyt nemáte? Zavřete se na pět minut do pokoje, daleko od lidí a jen v tichu dýchejte. I to dělá zázraky. Dechových technik je spousta, stačí si vybrat tu svou.

VYZKOUŠEJTE

Představte si obdélník. Kratší strana je ta horní a dolní. Začněte v levém spodním rohu a nadechujte se, dokud pomyslně nedorazíte do levého horního rohu. Pak na dvě vteřiny (cesta po horní straně) dech zadržte a vydechujte zase po cestě dolů. A tak stále dokola.

Zdroj:

magazín Kondice

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.