Důvodů, proč se lidem nechce do cvičení, může být mnoho, tím hlavním ale bývá, že se prostě stydí.

Za svoje tělo, za to, že to s nimi není jednoduché. Nebo prostě jen mají pocit, že mezi vyrýsovanou omladinu z místního fitka nepatří. Co když vám ale řekneme, že se koukáte nesprávným směrem?

Velmi často to s pohybem vzdáte jen proto, že si špatně vyberete. Ať už jde o trenéra, fitko, nebo styl cvičení. Na následujících stranách se proto budeme bavit úplně otevřeně. O věku, o kilech navíc nebo o tom, že malé děti umí být dost otravné. A hlavně vám zkusíme ukázat, jak z toho ven a konečně si užívat pohyb tak, abyste se při něm cítila dobře. Pamatujte, že začít cvičit můžete vážně kdykoli. Jen je třeba vydat se tou správnou cestou.

… UŽ VÁM DÁVNO NENÍ -NÁCT A PŘIJDETE SI STARÁ

Pokud nemáte zdravotní problémy, tak vaší jedinou překážkou, která vás drží v dostatečné vzdálenosti od dveří fitka, je věk. Možná máte pocit, že tam nepatříte nebo že už je pozdě učit se něco nového. A nejste sama, trenérka Dana Škorpilová říká, že se takto cítí mnoho zralých žen. Velmi často je odradí, že jsou ve fitku samé mladé trenérky, které nevzbuzují pocit, že by vám mohly rozumět. Co asi tak ve dvaceti mohou vědět o tom, jak se cítíte po menopauze a na co máte a nemáte, když už si zapisujete pátý křížek?

„Nejlepším bodem, odkud začít, je najít si trenéra nebo trenérku, kteří jsou jako vy. Já jako žena po šedesátce budu nám, starším holkám, rozumět mnohem víc. Taky jsem si vším prošla, vím, jak se mé tělo chovalo,“ doporučuje Škorpilová. „Ze své zkušenosti vím, že jakmile začnete cvičit, a to v jakémkoli věku, zjistíte, že jste se zbytečně omezovala. Dodá vám neskutečnou kuráž, když zjistíte, co všechno můžete, doslova začnete prožívat svůj život na nové úrovni. A to pevnější tělo nakonec bude jen další skvělý bonus,“ dodává.

Posilování je jedním aspektem, druhým a neméně důležitým je věnovat se dostatečně i kardio cvičení. Dana vysvětluje, že po padesátce je podstatné být nejen silná a zdravá, ale také nasměrovat pozornost ke svému kardiovaskulárnímu systému. Riziko onemocnění spojených se srdcem a oběhovou soustavou se totiž s věkem chtě nechtě zvyšuje. A nezáleží na tom, jestli začnete běhat nebo vyrazíte na spinning.

Zvažte také, jestli vás bude víc motivovat, když vyrazíte trénovat sama, nebo naopak s nějakou parťačkou. Lekce třeba takového spinningu najdete skoro všude, navíc můžete počítat s tím, že tam bude poměrně široký věkový rozptyl. A kdo ví, třeba tam najdete novou spřízněnou duši.

… VÁS TRÁPÍ NADVÁHA A STYDÍTE SE ZA SVÉ TĚLO

Mít nadváhu může být celkem začarovaný kruh. Potřebujete cvičit, abyste mohla začít shazovat přebytečná kila. Na druhou stranu se za své tělo stydíte a rozhodně se vám nechce vyrážet do klasického fitka nebo na standardní vedené lekce. Iva Málková z poradny STOB k tomu říká, že častým problémem jsou právě negativní myšlenky. Strach z toho, že se ztrapníte, že to nezvládnete. Ve STOB proto pracují s kognitivně-behaviorální terapií, která učí snižovat sílu těchto myšlenek, a krůček po krůčku vás díky malým úkolům posouvají dál. „Důležité je zažívat úspěch. Udělat si hierarchii náročnosti a v ní se pomalu posouvat. Každý úspěch člověka posílí a začne si pomalu více věřit,“ říká Málková.

Častým problémem je také výběr různých lekcí a typů cvičení, které jsou nevhodně zvolené a od pohybu vás spíše odradí. Máte-li větší nadváhu, měla byste vždy myslet na to, že zvolený pohyb by neměl přetěžovat vaše klouby ani oběhovou a dýchací soustavu. Zkuste začít pomalu, třeba chůzí nebo chůzí s holemi. Nehledejte výmluvu v počasí, stačí se dobře obléct a pořádně se zachumlat do bundy. Chůze je velmi dobrá v tom, že tolik nezatěžuje váš kloubní systém a můžete si zvolit tempo i vzdálenost čistě podle sebe. Když se naučíte chodit v tempu, spíš se odhodláte k dalšímu cvičení.

„Získat motivaci je důležité, stejně jako najít druh pohybu, který pro vás bude přirozený a bude vás nabíjet, a ne vybíjet,“ dodává Iva Málková. Zásadní je nebát se, začít pomalu a zařadit pohybovou aktivitu do svého kalendáře tak jako pracovní schůzky nebo jiné povinnosti. A také najít cvičení nebo trenéra či trenérku, díky nimž se na pohyb budete těšit.

… MÁTE MALÉ DĚTI A MÁLO ČASU SAMA NA SEBE

Těhotenství a mateřství je často dobou, kdy s pohybem mnohé ženy seknou. Důvodem není jen samotná péče o děti, ale také to, že se permanentně cítíte vyšťavená nebo máte pocit, že jste natolik ztratila kondici a energii, že by vás cvičení už úplně dorazilo. Trenérka Anna Štumpf, která trénuje mámy s dětmi a sama má doma dva potomky, to potvrzuje: „Často se setkávám s tím, že mi maminky říkají, že nemají prostor do svého programu zařadit cvičení, že už tak jsou nevyspalé, unavené. Z mé zkušenosti jim ale správné cvičení naopak pomůže. Když překonají to poprvé, najednou zjistí, že jim cvičení vlilo energii do žil a na chvíli prolomily dennodenní domácí stereotyp.“

Dokud máte dítě v kočárku, můžete se vydávat minimálně na delší svižné procházky. Cvičit se dá i doma, to chce ale pořádnou dávku sebedisciplíny. Daleko lepší je najít si trenéra nebo trenérku, kteří vám budou rozumět a budou chápat, jak se cítíte. Cvičení, kde jsou další mámy s dětmi, mají tu výhodu, že se socializujete vy i vaše dítě.

„Vyrazit na cvičení i s dětmi má několik výhod, máte program na dopoledne, což hodně maminek ocení. Vy si zacvičíte, dítě se vydivočí taky. Máme u cvičení dětský koutek a je super vidět, jak si děti společně hrají a zabaví se. Po cvičení často maminky ještě zůstávají a pokecají, nakrmí děti,“ popisuje Anna Štumpf. S cvičením s dětmi má bohaté zkušenosti, o něž se dělí i na svých stránkách Těhu v Běhu. V neposlední řadě je na společném cvičení skvělé, že dětem dáváte do vínku pozitivní vztah k pohybu. „Naše děti baví se hýbat, a když třeba cvičíme s manželem doma, tak rádi napodobují některé cviky, třeba dřepy a kliky,“ potvrzuje Štumpf.

NA CO SI DÁT POZOR

Vyberte si trenéra nebo trenérku, kteří vám budou rozumět a ideálně vám budou blízko i věkově. Vždy buďte otevřená v tom, co zvládáte a co ne. Nalijte si čistého vína: Jste spíš skupinový nebo individuální typ? Podle toho si vybírejte druh cvičení. Kombinujte silový a kardio trénink.

Zdroj:

magazín Kondice