Menstruační kalíšky jsou stejně spolehlivé jako tampony

Menstruační kalíšek můžou používat dospělé ženy i mladé dívky.
Už pár let roste jejich popularita, přesto jsou kolem nich různé dohady. Netlačí? Neprotečou? Můžou je používat i mladé dívky?
Vyzkoušejte si členství videoportálu
Kondice na 14 dní zdarma!
Získejte přístup k odborným článkům a cvičebním lekcím, které zvládnete v bezpečí domova.

Menstruace je součást ženského života a v průměru s ní strávíme každý rok 65 dnů. To s sebou nese také úvahy o tom, po jakých hygienických pomůckách sáhnout, aby ‚naše dny‘ byly pro nás co nejvíc ‚v pohodě‘. Moderní a stále oblíbenější pomůckou jsou menstruační kalíšky, které se rychle rozšířily téměř po celém světě. Jenže jak moc se na ně dá spolehnout a je možné si s nimi vystačit i během silnějšího krvácení?

Odpověď se rozhodla najít rozsáhlá vědecká studie, která byla v loňském roce publikována v prestižním vědeckém žurnálu The Lancet. Tato analýza zahrnula celkem 43 vědeckých prací a přinesla zajímavé výsledky. Ukázalo se, že 70 % žen a dívek, které používaly menstruační kalíšky, chtějí tuto pomůcku používat i nadále, protože jsou s ní spokojené. Vyšlo najevo, že kalíšky dokáží pojmout dostatečné množství krve, a tak se hodí i ve dnech silnějšího krvácení. V tomto ohledu mohou být dokonce pro některé ženy vhodnější než vložky nebo tampony, protože neprotečou. Nezáleží přitom na typu kalíšku. Ten může být buď vaginální, kdy se umisťuje blíže poševnímu vchodu, anebo cervikální, který se zavádí hlouběji po pochvy blíže děložnímu čípku.

Příznivý je i závěr souhrnné analýzy: „Menstruační kalíšky jsou bezpečnou možností pro zvládání menstruace a mohou být používány mezinárodně.“ To znamená, že po nich mohou sáhnout ženy jak v bohatých státech, tak v rozvojových zemích. Navíc se ukázalo, že použití kalíšků nijak nezvyšuje riziko infekce, tedy při nich nehrozí častější záněty pochvy, dělohy ani vaječníků. Pravděpodobně je tomu tak proto, že kalíšky jsou obvykle vyrobeny ze silikonu, který nereaguje s menstruační tekutinou a současně neovlivňuje přirozené pH ani ‚hodné‘ bakterie v pochvě.

Vhodné i pro mladé dívky

Aby kalíšek fungoval ‚správně‘, je potřeba, aby správně seděl. To znamená, že vám jeho tvar musí vyhovovat, abyste je tak při nošení skoro nevnímaly. Kalíšek je umístěný v pochvě a právě svaly pochvy jej udrží na svém místě, aniž byste se o to musely starat. Lze jej použít třeba i při sportu. Nicméně, pokud jde o rozměry těchto partií, jsou mezi ženami určité rozdíly. Ale v tomto ohledu jsou výrobci poměrně pružní a často nabízí různé velikosti a tvary kalíšků. Obvykle menší bývají vhodnější pro mladé dívky a větší pro starší ženy či ty, které už rodily, i když to neplatí absolutně. Samotné zavádění i vyjmutí vyžaduje trochu cviku, ale dá se zvládnout, třeba pomocí instruktážních videí. Pokud je zavádění pro vás nepříjemné, můžete si pomoci trochou lubrikačního gelu, avšak musí se jednat o gel na vodní bázi, silikonové lubrikanty by kalíšek mohly poškodit. Klidně si zavádění a vyjímání kalíšku vyzkoušejte nejprve doma ve dnech mimo menstruaci, ať získáte trénink. Důležité je, abyste neměly pocit, že vás kalíšek ‚tlačí‘ nebo vám ‚překáží‘. Při jeho používání pak nebudete potřebovat nic víc než jen přístup k tekoucí vodě a možnost umýt si ruce. Po skončení menstruace je pak dobré jej sterilizovat ve vroucí vodě. Než si na něj zcela zvyknete a získáte pocit jistoty, můžete spolu s ním nosit slipovou vložku. Pravděpodobně ji ale brzy nebudete potřebovat.

 

Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.