Kvalitní sperma je nedostatkové zboží

Podle statistik  má dnes potíže s plodností až 15 procent párů – a stále častěji je problém na straně mužů.
Zdravé sperma je dnes nad zlato. Oplodnění schopné vzorky se proto soustřeďují ve spermobankách, kde jsou k dispozici bezdětným párům. Ty si mohou být jisté, že sperma je vyšetřené skrz naskrz, nicméně dárce pro ně zůstane zahalen tajemstvím. Ani kdyby tisíckrát chtěly, jeho fotku neuvidí.

Jsme příliš malá země na to, aby se naše spermobanky mohly prezentovat pomocí katalogů s ‚vystajlovanými‘ dárci  –  jako to dělá třeba největší světová zásobárna mužských pohlavních buněk, dánský Cryos, nebo americká pracoviště. U nás by se totiž mohlo snadno stát, že byste v katalogu narazili na souseda či svého nadřízeného. „My slibujeme absolutní anonymitu, příjemce se zavazuje, že po dárci nebude  pátrat,“ říká gynekolog z pražské kliniky asistované reprodukce Gest Jan Šulc. A jeho kolegyně, embryoložka Lucie Zetová dodává, že i když některé páry prosí, aby se mohly podívat alespoň na fotku dárce, když byl miminko, nemohou jim vyhovět. „V momentě, kdy by se anonymita prolomila, dárci by prostě nebyli,“ říká skepticky embryoložka. To by pro české bezdětné znamenalo citelnou ránu. Podle statistik má dnes potíže s plodností až 15 procent párů – a stále častěji je problém na straně mužů.

Míč je na straně mužů

Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.