„Čekala jsem na Tebe téměř celý svůj život. Roky jsem se v tichosti připravovala, trénovala několik hodin denně, snila o Tobě, čekala... A byla si přesně taková, jakou jsem Tě potřebovala mít. Nesmírně krásná, nesnesitelně bolavá a neskutečně těžká. Matka hor, Matka země. Jsi Královna." Těmito slovy oznámila Monika Benešová , že dne 21.5.2024 v pravé poledne zdolala jako teprve čtvrtá Češka v historii vrchol Mount Everest (8 848,86 m).

Splnila si sen z dětství

O výšlapu na nejvyšší vrchol planety snila už od dětství, když se s rodiči dívala na dokumenty. Když před lety onemocněla Crohnovou chorobou, rozhodla se udělat v životě velkou změnu, odejít z práce a vydat se na odvážnou, několikaměsíční cestu přes Pacifickou hřebenovku, kde si musela umět poradit se vším sama včetně projevů své nemoci. Cestování se stalo její vášní a smyslem života, stejně jako lezení po horách.

Během dvou měsíců v Nepálu letos vylezla na vrcholy dalších dvou himálajských hor, a ještě předtím stihla zdolat také Kilimandžáro, nejvyšší horu Afriky. Mount Everest lezla pouze ve dvojici se svým šerpou a v životě se prý tolik nebála. Nejen o svůj život, ale také o život kluka, který ve výšce 6500 metrů prohrával v boji s těžkou výškovou nemocí, a kterého zachránila před jistou smrtí.

Zlomená noha i slepota

„Byl na tom už opravdu špatně, ale helikoptéra kvůli počasí ani nevzlétla a můj průvodce se rozhodl, že ho lezecky převedeme přes nejnebezpečnější ledopád na světě, Khumbu, ve dvou sami. Nesměli jsme ztratit ani minutu a vím, že mi stačil jediný chybný krok, špatný pohyb, jediná vteřina nesoustředění a byl by to konec. Smrt tam číhala na každém kroku. Bylo to asi nejtěžších 6 hodin v mém životě, ale nemohli jsme to vzdát....ten kluk to nakonec zvládl," vyprávěla nám svůj příběh cestovatelka.

Sama se potýkala nejen s omrzlinami, vyčerpáním, únavou a svojí nemocí, ale také si zlomila kůstky v kotníku a částečně oslepla poté, co si na vrcholu hory na pár minut sundala ochranné brýle. Při cestě na vrchol i zpátky viděla na vlastní oči mrtvoly lidí, kteří na Everestu zemřeli. „Jedna z mrtvol měla dokonce stejnou kombinézu jako já, to byl opravdu divný pocit," řekla nám.

Monika Benešová trpí Crohnovou chorobou, což je velice nepříjemné autoimunitní onemocnění, které pacientům komplikuje život a zhoršuje jeho kvalitu. Postihnout může jakoukoli část trávicí trubice, ať už se jedná o spojení tenkého a tlustého střeva, nebo horní části tlustého střeva. Crohnovu chorobu má v Česku asi 35 000 pacientů. Pacienti trpí na křeče a bolesti břicha, časté průjmy a mají problémy s průchodem potravy. Monika si tak s sebou do Himalájí vezla i spoustu léků, bez nichž by nemohla fungovat. „Musela jsem poděkovat svým střívkům za to, jak skvěle si vedla a že jsme to společně zvládli, i v těchto extrémních podmínkách," říká s úsměvem horolezkyně. Pokud chcete slyšet celý její příběh, poslechněte si tento podcast.