Dolní Rakousko znám a mám ho ráda, je to kraj plný vinné révy a rodinných sklípků. Pro milovníky kvalitního vína, ke kterým patřím, je to učiněný ráj na zemi. Koncem léta se tu pořádají vyhlášená vinobraní nebo slavné cibulové slavnosti, vyrazit sem je ale skvělý nápad kdykoliv. Městečko Laa an der Thaya leží těsně u hranic s Českou republikou, asi dva kilometry jižně od Hevlína. Turisticky vyhledávané je nejen díky termálním lázním, ale i nádherné přírodě. A máte to odtud kousek do Mikulova nebo Lednicko-valtického areálu, což jsou skvělá místa pro výlet.

Pro ty, co hledají klid a ticho

Pokud vyrážíte bez dětí a chcete si skutečně odpočinout, doporučuji zvolit ubytování v nových chaletech ChaLAAlets, které jsou coby kamenem dohodil od termálních lázní Therme Laa. Jde o tři útulné designové chaty/chalety, na jejichž stavbu padlo hlavně dřevo, kámen a přírodní materiály). „Naše zbrusu nové chalety mají vlastní vnitřní saunu a terasu s vanou a horkou vodou, Kneippovým sudem a krbem. Ubytování nabízí soukromí a je určené pro dospělé a mladistvé od 16 let,“ říká manažerka Iris Oberrenzer. Je to tak ideální ubytování pro páry, ale i partu kamarádů. V chaletech máte k dispozici vlastní vybavenou kuchyňku (i s kávovarem a televizí) i vinotéku, kde můžete ochutnat místní produkci vína.

Osobně bych ráda vyzdvihla především velkou a pohodlnou postel, kde se mi spalo jako v bavlnce, k čemuž přispělo i všudypřítomné ticho – jediné, co jsem po ránu slyšela, byl zpěv ptáků.

V okolí jsou hlavním tahákem hlavně termální lázně se slanou vodou a saunovým světem a taky špičková vinařská oblast Weinviertel s nespočtem parádních cyklotras, které vedou jen mírně zvlněnou krajinou plnou vinné révy, a tak ji zvládne i úplný cyklistický začátečník.

Prohřejte tělo a zrelaxujte mysl v termálech

Termální pramen obsahující minerály jód, sodík a chlorid zásobuje všechny bazény v lázních termální vodou. Nabídka termálního lázeňského komplexu Therme Laa je opravdu pestrá a myslím, že si tu každý přijde na své. Najdete tu několik bazénů – venkovní termální se slanou vodou, vnitřní plavecký, masážní bazén, tobogán, dětský bazének i ochlazovací bazén. Pro milovníky saunování je tu samostatný saunový svět o ploše 1 500 m2, který zahrnuje borovicovou saunu, finskou saunu s panoramatickým výhledem, loftovou saunu, weinviertelskou saunu, vonnou parní lázeň, saunové nálevy a procedury. Po několika hodinách vyjdete tak zrelaxovaní, že si budete připadat jako znovuzrození.

Zdroj: Youtube

Do centra Laa na věhlasný rakouský štrúdl

Do centra městečka Laa je to od lázní jen pár minut pěšky. Já jsem tam vyrazila hned po ránu pro čerstvou kávu a typický rakouský moučník, jablečný štrúdl s rozinkami a tvarohem, a můžu vám říct, že byl fenomenální! V centru stojí za vidění především budova radnice, která byla postavena v 19. století a je považována za jednu z nejkrásnějších radnic v regionu Weinviertel. Za prohlídku stojí i zdejší farní kostel sv. Víta z 13. století. Když si koupíte na náměstí kávu, můžete si ji vychutnat na lavičce v parku, kterým protéká v kanálu řeka Dyje.


Výlety za památkami i dobrým jídlem

Jen půl hodiny cesty autem to máte z Laa do dalšího rozkošného městečka, které leží na Moravě, a tím je Mikulov. Zajeďte si tam na dobré jídlo a víno, kvalitních restaurací a bister je ve městě jako hub po dešti. Vydejte se na procházku po zámeckém parku nebo si to vyšlápněte na horu Svatý kopeček s kaplí svatého Šebestiána. Dalším výletem, který potěší v každé roční době, ale zkraje léta obzvlášť, je Lednicko-valtický areál, který je z Laa vzdálený asi 40 minut a je zapsaný na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Nejvýznamnějšími historickými památkami jsou zámky Lednice a Valtice, v areálu se ale nachází mnoho roztroušených drobných staveb, tzv. salet, například Apollónův chrám, Belvedér, Hraniční zámeček nebo Janův hrad. Kromě toho jsou tu přírodní unikáty jako Jezírko Kutnar či Františkův rybník, kde se můžete projet lodičkou. Zajezdit si tu můžete také třeba na koni. A pokud byste měli chuť na větší výlet, za hodinu jste z Laa v rakouském hlavním městě, Vídni. Můj osobní tip je pak procházka kolem Mušovské přehrady v Pasohlávkách, kde jste autem za deset minut. Po hrázi přehrady vede cesta, která spojuje Dolní Věstonice na jedné straně a Strachotín na straně druhé.

Zdroje:

Autorský článek