Cestovní kanceláře hlásí letos stejně jako loni, že Češi mají rekordní zájem o letní dovolené.  Každý ví, že když si koupíte letní dovolenou v zimě, tak ušetříte, shánět něco v srpnu je finanční sebevražda. Řešit vše s předstihem je tedy jeden způsob, jak za letní radovánky ušetřit. A které destinace jsou ty finančně nejdostupnější?

Jsme národ, který miluje Chorvatsko a ročně tam odjede přes milion Čechů. Populární destinace ale loni výrazně zdražila a cenové zlepšení se nečeká ani tento rok. Minulý rok čeští turisté v Chorvatsku zažili šok. Kvůli přijetí eura ceny skokově vzrostly, a cestovatelé se tak potýkali nejen s extrémním zdražením ubytování a služeb, ale i potravin (například v Dubrovníku vyšel kopeček zmrzliny v přepočtu na 90 Kč). Naštěstí však existují levná letoviska, která vás potěší nejen svými nádhernými plážemi, ale i příznivými cenami. 

Bulharsko a Turecko jsou nejlevnější

Bulharsko a Turecko patří podle webu The Guardian pravděpodobně k nejlevnějším dovolenkovým destinacím.

Bulharsko: příjemné koupání, starobylá architektura

Mezi levné destinace, kam se vyplatí vyrazit, patří Bulharsko. Tato země, vzdálená necelé dvě hodiny letadlem z Prahy, nabídne 378 kilometrů dlouhé pobřeží s 209 plážemi, tudíž je rozhodně z čeho vybírat. Turisté si v Bulharsku obvykle pochvalují pláže s jemným pískem, které mají oproti Chorvatsku jednu výhodu – nejsou tu mořští ježci.                                                                
Nejvíce lidí míří do Zlatých písků nebo na Slunečné pobřeží, ale za zvážení stojí i návštěva  méně známých oblastí. Například Albena nabídne neobvykle široké pláže (až 150 metrů), nebo třeba Irakli je jedna z posledních divokých pláží v Bulharsku.

A jak je to s cenami bydlení? Ubytování na týden pro dvě osoby seženete už od 6000 korun. .

Bulharsko je rovněž známé pro svou architekturu. Téměř v každém větším městě najdete tradiční pravoslavné kostely, které rozhodně doporučujeme navštívit. Starobylý interiér a zdobené ikony, ozářené světlem stovek svíček, vás přenesou do úplně jiného světa.

Pokud vás omrzí lenošení na pláži, vyrazte na výlet! V Bulharsku jsou totiž velmi levné vlaky. Vlakové soupravy pocházejí sice z dob dávno minulých, ale probudí ve vás záplavu nostalgických vzpomínek.

Bulharsko vyhrává s jídlem

Na bulharském Slunečním pobřeží na okraji Černého moře je rovněž jídlo a pití finančně dostupné. Šálek kávy vás v tomto známém pobřežním letovisku vyjde na pouhých 25 CZK, zatímco láhev piva stojí kolem 50 korun. Sluneční pobřeží je také nejlevnějším místem v Evropě pro tříchodové jídlo pro dva, včetně vína. Taková příjemná večera vás zde vyjde na něco málo přes 950 CZK. Skvělá příležitost vyzkoušet místní mořské plody! A rozhodně nezapomeňte zakončit večeři panákem rakie, bulharského alkoholu vyrobeného z fermentovaného ovoce.

Dovolená na pláži v Turecku

Dovolenou v Turecku můžete pořídit za pár korun. Jeho cenová dostupnost je také hlavním lákadlem pro turisty, protože v posledních třech letech se umístilo mezi třemi nejlepšími „cenově výhodnými“ destinacemi.

Neznámější je asi středisko Marmais. Tady si turisté mohou užít dovolenou na pláži, aniž by přišli na mizinu – průměrná cena večerního jídla s lahví vína se pohybuje kolem 500 korun na osobu. Za kávu dáte 50 korun, což je polovina ceny, co si zaplatíte v Praze. A díky příznivému klimatu se sem dá jezdit po celý rok.

Marmaris je díky mírnému středomořskému klimatu považován za celoroční letovisko. Milovníci pláží ocení horké a suché léto, zatímco ti, kteří hledají klidný pobyt u moře, si užijí období v polovině roku.

Když se řekne levná dovolená, tak vás možná napadnou další země jako je Slovensko, Maďarsko, Polsko nebo Řecko. Ale patří sem i další, opomíjené země, kam se příliš Čechů nehrne. Nebudete tak muset čelit invazi turistů. Jednou z nich je Alžírsko.

Alžírsko má bohatou historii, která se odráží v mnoha památkách a kulturních tradicích. Můžete navštívit archeologická naleziště a starobylá města, jako je Tlemcen nebo Tipaza, která jsou světovým dědictvím UNESCO. Alžírsko také nabízí mnoho muzeí, kde si můžete prohlédnout sbírky umění a historických předmětů.

V Alžírsku najdete nekonečné pouště, krásné pláže, zelené hory a úchvatné skalnaté útesy.

Zdroj: TheGuardian, Euronews, TheSun