1. Žehlete jen za sucha

Ať spěcháte sebevíc, nikdy hřívu nežehlete za mokra. Vlasy důkladně vyfoukejte fénem, případně je nechte uschnout na vzduchu. Vlhké lokny by žehlička mohla nenávratně poškodit a spálit. Pokud tedy při žehlení uslyšíte zasyčení, žehličku vypněte a vlasy ještě dosušte.

Zdroj: Youtube

2. Použijte ochranný přípravek

„Vlasy nikdy nežehlete bez termoochranného přípravku,“ upozorňuje vlasový stylista Martin Loužecký z pražského kadeřnického salónu Hairthusiasts. Vysoké teploty lokny ničí, a proto je třeba ošetřit je přípravkem, který je ochrání. Na trhu můžete narazit i na ty, které jsou speciálně určené na narovnávání vlasů. V takovém případě podpoříte i výdrž výsledného hladkého stylingu. Nezapomeňte vlasy po nanesení přípravku pročesat, tím ochranu rovnoměrně rozprostřete.

3. Nezapomeňte vlasy pročesat

Uzlíky a zámotky zvyšují riziko, že se vlasy při žehlení polámou. A asi netřeba dodávat, že výsledný efekt nebude stoprocentní. Proto nespěchejte, vlasy pečlivě pročešte a žehlete je pramen po prameni. „Pokud kadeřníci používají žehličku, drží v jedné ruce ji a v druhé hřeben, kterým vlasy zároveň pročesávají,“ říká Loužecký. Vlasy také doporučujeme narovnávat po „patrech“. Začněte se spodními partiemi a postupujte k těm vrchním.

4. Dejte na šetrné technologie

Vývoj jde kupředu a moderní žehličky zatěžují vlasy mnohem méně než starší typy. Dobrou volbou jsou například ty ionizační, které pomáhají uzavírat vlasové kutikuly. Najdete je například u značek Philips, Remington, nebo BabyLiss. Pokud máte hrubší nebo kudrnaté vlasy, sednou vám parní žehličky – zkuste například LOréal SteamPod, která do vlasů umí zažehlit i speciální výživu, nebo Eta Fenité. Revoluční je pak novinka od značky Dyson, žehlička Airstrait. Ta vlasy nenarovnává pomocí žehlících plošek, ale proudem vzduchu. Narovnávání je tak šetrnější, protože k němu nepotřebujete tak vysokou teplotu, a výsledek je objemnější. S touhle žehličkou se vlasy navíc dají narovnávat i za vlhka.

5. Nežehlete každý den

Ani moderní šetrné žehličky nejsou určené na to, abyste jimi vlasy narovnávala každý den. Myslete na to, že je žehlení pro vlasy náročné. Dopřejte jim ideálně několikadenní pauzu, než po žehličce sáhnete znovu. Efekt narovnání prodloužíte zmíněným ochranným a stylingovým sprejem. Šetrně s vlasy zacházejte i během samotného narovnávání. Žádný pramen nežehlete více než dvakrát. Vyhněte se také vysokým teplotám. Zatímco jemné vlasy potřebují nižší teplotu, ty silné snesou i vyšší. Při hledání té správné pro vás postupujte od nižší směrem k vyšším. Pozor také na nehody v podobě spálené kůže – žehličky na vlasy jsou častou příčinou dětských popálenin.

6. Dopřejte vlasům péči

Bezprostředně po žehlení ošetřete délky vlasů a hlavně konečky olejíčkem nebo sérem. Nejenže pak budou lesklejší, ale vykompenzujete jim tak tepelný zásah. Vlasům také dopřejte vydatnou hydratační péči a pravidelnou masku, jinak se budou vysušovat.

Zdroj:
kadeřník Martin Loužecký, www.hairthusiasts.cz
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17949917/