Milujete-li červené víno, kávu nebo cigarety, měla by pro vás být bělicí pasta povinnou výbavou. Účinné složky, které domácí bělicí přípravky obsahují, se postarají o pigmenty na povrchu zubů a pomohou udržet zářivý úsměv. Potřebujete-li ale zuby vybělit o několik odstínů, nejspíš se neobejdete bez profesionála.
Čím se liší domácí bělení od toho profesionálního?
Největším rozdílem je koncentrace účinné látky, konkrétně peroxidu vodíku. „Volně se smí prodávat jen přípravky, které ho obsahují maximálně 0,1 procenta, což je ale pro bělení zubů minimálně účinná koncentrace,“ vysvětluje Dušková s tím, že profesionální přípravky obsahují peroxidu mnohonásobně více a působí nejen na povrchu zubu, ale i uvnitř skloviny. Ty domácí odstraňují nežádoucí zabarvení jen z povrchu zubů.
Je domácí bělení bezpečné?
Volně dostupné přípravky jsou k zubním tkáním šetrné a uškodit nikomu nemůžou. „Rozhodně ale nedoporučuju bělení pomocí citronu, sody, soli a podobných domácích surovin. V tom případě totiž hrozí nevratné poškození skloviny, zejména když bezprostředně po sobě použijete něco kyselého a abrazivního,“ varuje dentální hygienistka.
O kolik se zuby dají doma zesvětlit?
Na rovinu: nečekejte zázraky. Zesvětlení o dva až tři odstíny není u domácích bělicích přípravků reálné už jen proto, že obsahují příliš nízkou koncentraci účinných látek. „Největší změnu zaznamenají milovníci cigaret, čaje, kávy a červeného vína. Na povrchu jejich zubů se totiž usazuje dost barviv a domácí bělicí přípravky si s nimi umí poradit. Zuby se tak zesvětlí a prokouknou,“ podotýká dentální hygienistka. Barva skloviny ale zůstane stejná, a to je důvod, proč lidé bez viditelných pigmentací na povrchu zubů zaznamenají s domácími bělicími pastami jen malé výsledky. Své opodstatnění ale určitě mají – třeba tehdy, když si chcete udržet zuby vybělené profesionálem.
Jak poznat kvalitní přípravek?
Především se vyhněte všem abrazivním prostředkům na čištění zubů, tedy hrubým pastám či bělicím pudrům. „Mohou vést k vyššímu opotřebovávání skloviny a citlivým krčkům. Raději sáhněte po pastách s přírodními enzymy, jako je například bromelain či papain. Pigmenty odstraňují šetrnějším způsobem,“ doporučuje dentální hygienistka. Další možností jsou už zmiňované přípravky s peroxidem vodíku, který ale ve vyšší koncentraci než 0,1 procenta na českém trhu nenajdete. Dobrou alternativou jsou pasty, které v sobě kombinují peroxid i enzymy.
Dají se bělicí pasty používat dlouhodobě?
Volně dostupné bělicí přípravky jsou natolik šetrné, že je bez obav můžete používat tak dlouho, jak budete mít chuť.
Zdroj:
dentální hygienistka Ing. Kateřina Dušková, DiS., www.katerinaduskova.cz
https://www.rroij.com/open-access/tooth-whitening-efficacy-of-a-dentifrice-containing-papain-and-bromelain-extracts-an-in-vivo-clinical-study-86-92.php?aid=34555