Na to, jak vypadá naše pleť působí samozřejmě velké množství faktorů. Některé lze ovlivnit poměrně snadno a některé, jako je třeba genetický vliv anebo hormonální působení, neovlivníme vůbec, či jen těžko. Čím ale můžete jít rozzářené a zdravě vypadající pleti naproti?

Faktory ovlivňující stav pleti

Za dehydratovanou a mdlou pleť, tedy pravý opak toho, co si každá žena přeje, mohou běžné faktory životního prostředí či životní styl. Patří sem ultrafialové záření, pití alkoholu, závislost na kouření, nezdravé stravování, nedostatek spánku anebo třeba také stres či jiné nepříjemnosti související například s prací. Právě to může stát za tím, že je pleť matná, suchá a tzv. bez života.

Ačkoliv některým vyjmenovaným faktorům lze předejít a možná některým snadněji než jiným, nemění to nic na tom, že bychom požadovaného výsledku rády dosáhly nejraději hned a bez nutnosti změn vlastních návyků. Pravda ale je, že cesta za dokonalou pletí, ať chceme, nebo ne, začíná právě tady. Rozhodně je to ten bod, od něhož je třeba se odpíchnout. Je to naprostý základ, od kterého lze potom postupovat dál a pomoct si například i nějakými přípravky.

Dehydratovaná vs. suchá pleť

Pojďme si ale nejprve shrnout, co to je dehydratovaná pleť a jak se liší od té suché. Pojem suchá pleť totiž určuje typ pleti na rozdíl od dehydratované pleti, která udává aktuální stav pleti.

Suchá pleť v porovnání s tou dehydratovanou neprodukuje dostatečné množství mazu, jedná se tedy o poruchu kožní bariéry, a může tak docházet ke tvorbě ekzému. Pleť tzv. šupinatí, bývá citlivější a popraskaná. Pozor, ještě jednou opakujeme, nejedná se pouze o stav pleti, ale o typ, pleť je proto přibližně stejná, lehce ji může ovlivňovat počasí, ale nejedná se o extrémní změny.

Zdravý životní styl ovlivňuje nespočet věcí a je to nejvýraznější faktor při jakékoliv změně k lepšímu ve vašem životě. Nejinak je tomu i u pleti a jejího zdraví a rozzářenosti, které chceme dosáhnout.

Co jíst více a co vůbec ne?

Mezi potraviny, které pleti zaručeně nedělají dobře, patří všeobecně mléčné výrobky, což se ale týká i takových, které obsahují i malé množství, jako jsou sušenky nebo třeba čokoláda. A pak je to beze všeho bílý cukr. Ten pro pleť zkrátka není ideální, stejně jako kofein. Proto tyto hlavní faktory ve výživě zkuste přece jenom omezit, nebo úplně vysadit a pozorujte, co to s vaší pletí udělá. Pak se samozřejmě opět vracejte pomaličku zpět za neustálého sledování stavu vaší pleti.

A co byste naopak do jídelníčku měli zařadit víc? Zaměřte se na dostatek omega-3 mastných kyselin, které najdete ve vlašských oříšcích, chia semínkách či lněném drceném semínku. Dále dbejte na dostatek příjmu vitaminu A a E, které se vyskytují nejvíce v mrkvi, batátech, kapustě, mandlích, kešu nebo třeba olivovém oleji. Zapomenout nelze ani na dostatek antioxidantů, které přijmete například v třešních, borůvkách, červených hroznech, prostřednictvím jablek anebo švestek.  

Dehydratovaná pleť je přechodný stav pleti, kdy jí chybí dostatek vody, popřípadě je voda v kůži nedostatečně vázaná. Pravděpodobně tak budete pociťovat pnutí, budete mít viditelnější póry, podrážděnější pleť. S tím se pojí také možnost výraznějšího maštění, která je pro tento stav typická. Vy se tak sice lesknete, ale nejde o vytoužený zdravý vzhled pleti.

Jakými kosmetickými prostředky lze o pleť pečovat?

Zde je pár základních pravidel:

V případě peelingu sáhněte vždy pouze po chemickém, zatímco mechanickému se vyhněte obloukem, ten kožní bariéru spíše ještě více poškodí. Chemickými peelingy jsou myšlené například exfoliační AHA kyseliny.

Dehydratovanou pleť chceme jak jinak než hydratovat, že? Vyberte si proto hydratační séra, která budete nanášet na vlhkou pleť, tedy ještě na mokrou pleť od vody, popřípadě navlhčenou květinovou vodou či tonikem. Séra volte s kyselinou hyaluronovou, peptidy anebo vitaminem B5 neboli pentanolem.

Pro první fázi odličování volte raději odličovací mléka anebo krémy, ideálně bez parfemace. Pro druhou fázi odličování volte raději šetrné pěny namísto gelů.

Vodu na obličej používejte jedině vlažnou.

A jaký na závěr ošetření zvolit krém? Samozřejmě sahejte vždy po tom hydratačním, který je ale spíše hutnější a mastnější. Vhodné jsou i oleje, ale pozor, ty nanášejte vždy také na navlhčenou pokožku, jedině tak bude totiž správně působit. Olej sám o sobě totiž hydratační není. V případě, že se aplikuje na vlhkou pleť, krásně v pokožce vodu uzamkne, čímž ji hydratuje.

Suroviny, co pomohou a máte je doma

Na závěr pro vás máme i několik tipů na suroviny, které bezpochyby nejdete ve své domácnosti, které mají mnoho skvělých vlastností a mohou vaší pleti pomoct. Zvažte jejich užití ale samozřejmě i vzhledem ke svému typu pleti. Každá jsme jiná a na každou pleť mohou ingredience fungovat jinak.

Okurka

Okurka je skvělou surovinou pro suchý typ pleti se sklony k akné a citlivosti. Nezapomeňte proto často zařazovat okurku do svého jídelníčku a používejte ji i v péči o pleť. Okurka má stejnou hladinu pH jako naše pleť, a tak napomáhá obnově ochranné vrstvy pleti a udržuje pleť hydratovanou, čímž napomáhá obnovení zářivé pleti, které se snažíme dosáhnout.

Papája

Papája je ingrediencí, kterou byste si měli s péčí o pleť okamžitě spojit. Skrývá totiž tajnou a naprosto skvostnou látku s názvem papain. To je přírodní enzym, který se stará o štěpení látek bílkovinné povahy. To je prospěšné nejen pro vaše játra, ale hlavně dělá naprosté zázraky s pletí. Enzym má zesvětlující účinky, a tak budete-li papáju aplikovat na pleť, můžete dosáhnout zesvětlení skvrn a jizev. Papája mimo jiné působí také jako jemný exfoliátor a pomáhá k odstraňování odumřelých buněk. Zároveň pleť udržuje svěží, zdravou a s mladistvým leskem.

Aloe vera

Samozřejmě nelze opomenout aloe vera, bohatou surovinu na vitaminy a na antioxidanty, která je naprosto výborná pro vaši pleť. Aloe vera udržuje vaši pleť zářivou a také působí jako prevence akné. Zároveň urychluje proces uzdravení, například po akné. Mimo to se aloe vera stará o dostatečnou hydrataci pleti, zlepšuje elasticitu pleti a zpomaluje vývoj vrásek.

 Zdroj:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20467395/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23098877/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6330525/

https://pharmeasy.in/

https://www.instagram.com/katerina_routova/