Aby byl postup proti vypadávání vlasů účinný, chce to v první řadě znát příčinu potíží. „Obecně se na vypadávání vlasů podílí nízká hladina železa, poruchy štítné žlázy, stres, drastické diety, dále nadměrné užívání vitaminu A či selenu. Nebo naopak nedostatek minerálu, některých vitamínu nebo aminokyselin, vysvětluje dermatoložka Veronika Šelingerová z Perfect Clinic Dermatology.
Proto se vyplatí zamířit v první řadě za praktikem a nechat si vyšetřit krev. Z ní se dozvíte, jestli vám nechybí důležité látky nebo netrpíte nějakým závažnějším zdravotním problémem. I ty totiž mohou za ztrátou vlasů stát. Typicky se tak projevují třeba poruchy štítné žlázy.
Jakmile budete mít v ruce výsledky, zjistíte, na co se soustředit stran doplňků stravy. To neznamená, že by ty určené na vypadávání vlasů, neměly smysl. Naopak, najdete v nich látky důležité pro růst vlasů, třeba zmíněné železo ale až na výjimky nikoli. Samozřejmě se také vyplatí navštívit dermatologa. Klíčové je totiž určit, jakým typem vypadávání vlasů neboli alopecie trpíte.
Správné zacílení
Je totiž rozdíl, zda vám vlasy vypadávají po celé hlavě nebo jen v určitých místech, a také v jakém množství a jakou rychlostí. Zatímco za některými typy alopecie stává stres, jindy mohou být příčinou neduhy vlasové pokožky nebo léky, které užíváte. Velkou roli hraje také dědičnost, stárnutí a velmi významné jsou hormonální změny, a to v případě mužů i žen. Hodně se také o padání vlasů mluvilo v souvislosti s onemocněním Covid-19.
"U žen jde o nízkou hladinu estrogenů nebo hormonální změny během těhotenství, kojení nebo menopauzy. U mužů je padání vlasu nejčastěji způsobeno citlivostí vlasových kořínku na pohlavní hormon testosteron. Téměř ve všech případech je hladina pohlavních hormonu normální. Toto hormonálně podmíněné vypadávání vlasů se u mužů dědí, i když ne vždy přímo od rodičů nebo prarodičů. Pokud vás trápí dědičně podmíněné padání vlasu je vhodné zakročit co nejdřív “ podotýká dermatoložka.
Až v okamžiku, kdy budete znát pravděpodobnou (někdy jich může být i víc zároveň) příčinu padání vlasů, můžete v boji s alopecií účinně zacílit. Zatímco někdy vám budou stačit zmíněné doplňky stravy v kombinaci se speciální kosmetikou, jindy pomohou léky na předpis od dermatologa, případně zaměření se na vyladění hormonů nebo vyřešení skrytých zdravotních obtíží. Padání vlasů mohou snížit i některé moderní dermatologické metody, jako jsou mezoterapie vlasové pokožky, mickroneedling nebo plazmaterapie. A nikdy nic nezkazíte, když se zaměříte na zdravý a vyvážený jídelníček (máte dost bílkovin?), dostatečný pitný režim a eliminaci stresu.
Zdroj:
dermatoložka MUDr. Veronika Šelingerová, www.perfectclinic.cz
https://karger.com/sad/article/8/2/83/826740/Iron-Deficiency-and-Nonscarring-Alopecia-in-Women
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3509882/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/hair-loss-the-latest-science-on-causes-treatment-and-prevention#How-to-minimize-hair-loss
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10492440/