Vitamíny pro lepší pleť

Vitamíny mají blahodárný vliv na zdraví pokožky. Působí jako antioxidanty – ochraňují pokožku proti poškození volnými radikály. Chrání ji proti negativním účinkům UV záření. Mají důležitou roli při hojení ran. Pomáhají udržovat dostatečnou hydrataci. Které tedy pokožka uvítá?

Vitamín A

Brání poškození pokožky slunečními paprsky. Patří mezi antioxidanty. Pokud pokožce chybí tento vitamín, může být suchá a svědit. Patří mezi nejúčinnější vitamíny vhodné pro pokožku. Pomáhá zlepšovat texturu, redukovat jemné linky a zvyšuje hladinu kyseliny hyaluronové. Také může vyrovnávat pigmentaci pokožky. Jeho deriváty naleznete jako přísady pleťových krémů – forma retinolu, kyseliny retinové nebo retinaldehydu.

Vitamín B3

Známý také jako nikotinamid nebo niacinamid. Často se používá v produktech určených k péči o pleť. Podporuje funkci kožní bariéry – zvyšuje produkci ceramidů. Ty udržují pokožku hydratovanou a chrání ji. Díky svým antioxidačním vlastnostem může pomoci zklidnit pokožku podrážděnou.

Vitamín C

Jedná se o silný antioxidant chránící proti volným radikálům. Podporuje syntézu kolagenu. Zlepšuje strukturu pokožky a chrání proti poškození UV zářením. Jako bariéra brání ztrátě vody a elektrolytů. Také může pomáhat vyrovnávat barevný tón pleti.

Vitamín D

Může hrát roli v ochraně proti rakovině kůže.

Vitamín E

Jedná se o antioxidant a prostředek s protizánětlivým účinky. Společně s vitamínem C podporuje posilování buněčných stěn. Ochraňuje pokožku proti poškození volnými radikály způsobené UV zářením. Eliminuje její zarudnutí.

Vitamíny pro pevné nehty

Nehty představují deriváty kůže. Aby byly zdravé a pevné, potřebují dostatek vhodných vitamínů. Které tedy tělu dodávat, aby byly nehty pevné a zdravé?

Biotin

Jedná se o klasický doplněk v případě, že jsou vaše nehty lámavé. Vyskytuje se v některých druzích potravin – maso, vejce, ryby, ořechy nebo semínka.

Vitamín B12

Jeho nedostatek může být příčinou neobvyklého ztmavnutí nehtů. Tento vitamín navíc podporuje vstřebávání železa, tím zajišťuje dostatečnou tvorbu červených krvinek a zdravý průtok krve do nehtového lůžka.

Vitamín C

Podporuje tvorbu kolagenu, který představuje základní kámen pro nehty. Propůjčuje jim pevnost a odolnost proti lámání.


Potřebujete-li tělu dodat některý z výše uvedených vitamínů, můžete do jídelníčku zařadit potraviny, které jsou bohaté na jeho obsah. K dostání je však také celá řada potravinových doplňků. Záleží jen na tom, čemu dáváte přednost.

Zdroje:

WebMD, Forbes, struthealth,