S rozšířenými póry se nejčastěji potýkají ženy, které mají mastnou nebo smíšenou pleť. Ušetřeny ale rozhodně nejsou ani ty ostatní. „Ať už máte jakýkoli typ pleti, na nose a v oblasti T-zóny bývají póry zpravidla viditelnější. A s věkem se často rozšiřují ještě víc,“ vysvětluje korektivní dermatoložka Katarína Třísková z Medicom Clinic. Svou roli přitom hraje i genetika. I když se tohoto kosmetického trápení úplně zbavit nedá, zkrotit ho můžete.
Kosmetická péče, a nejvíc ze všeho důkladné čištění, je v boji s rozšířenými póry absolutní základ. K jejich zvětšování totiž přispívá hlavně nadměrná tvorba kožního mazu a usazování nečistot v jejich ústí. Póry jsou vlastně malé cestičky vedoucí hlouběji do pokožky, které slouží k vylučování toxinů, k udržování svrchního ochranného filmu kůže prostřednictvím mazu a také k regulaci teploty. Jsou-li zatarasené nadbytečným mazem, odumřelými buňkami, nečistotami, nebo dokonce vším zároveň, je nasnadě, že nemohou správně fungovat a začnou vznikat problémy.
Sbohem, tečky!
„Je-li pleť mastná nebo smíšená, a to v případě rozšířených pórů většinou je, objevují se kromě samotného rozšíření často i takzvané komedony, které mohou být buď tmavé nebo světlé. Tmavé, které vnímáme jako černé tečky, vznikají oxidací povrchových vrstev mazu a světlé hromaděním mazu v pórech, které na povrchu ještě uzavírají odumřelé buňky,“ vysvětluje korektivní dermatoložka Zuzana Kulíková z pražské kliniky LaserPlastic.
Čištění pomáhá tok mazu regulovat a zároveň pleť zbavuje přebytečných odumřelých buněk. Nezbytnou výbavou je dobrý odličovač či micelární voda, čisticí gel nebo pěna a adstringentní tonikum, které na závěr celého očistného rituálu póry stáhne. Vyplatí se investovat i do jemného peelingu a čisticí masky, kterou doporučujeme nanášet jednou až dvakrát týdně. Pleť čistěte ráno i večer, přičemž ráno stačí použít jen micelární vodu nebo odličovač.
Máte-li smíšenou pleť, hlídejte si, abyste používala přípravky pro ni určené. Ty na mastnou pleť by ji totiž mohly vysušovat. Masky a tonikum pak nanášejte jen na problematická místa, což je většinou oblast T-zóny. Kromě čištění na rozšířené póry dobře zabírají i speciální séra s obsahem kyseliny glykolové nebo salicylové. I ty v případě smíšené pleti nanášejte jen do T-zóny.
Kromě nadměrné produkce kožního mazu za rozšířené póry může i věk, protože kůže se postupně ztenčuje a ztrácí elasticitu, takže póry vypadají větší. A v tomhle případě maz nemusí dokonce hrát vůbec žádnou roli. Nejlepší prevencí je důsledné používání opalovacích krémů, které jsou nejúčinnější ochranou proti stárnutí, a také svědomitá hydratace. Tu v problematických partiích doplňte séry proti rozšířeným pórům nebo těmi s vyšším obsahem retinolu či niacinamidu.
Zamaskujte je
Póry také můžete zmenšit opticky pomocí té správné dekorativky. „Ženám s viditelnějšími póry doporučuju nejprve nanést hydratační krém a poté podkladovou bázi,“ radí make-up artist, stylista a kreativní ředitel České miss Sam Dolce. Báze póry vyrovná, takže v nich neulpí make-up a zbytečně na ně nebude upozorňovat. Tvář tak bude působit sjednocenějším dojmem a pórů si nikdo ani nevšimne. Zvláštní pravidla platí i pro výběr make-upu. „Pořiďte si lehký matující, který bude mít spíše řidší konzistenci. Naopak se vyhněte všem hutným,“ doporučuje Filip Sam Dolce. Na trhu už najdete i takové, které jsou určeny speciálně pro pleť s rozšířenými póry. Pudr na závěr buď úplně vynechejte, nebo vsaďte na transparentní fixační.
Zdroj:
korektivní dermatoložka MUDr. Katarína Třísková, www.medicomclinic.cz
korektivní dermatoložka MUDr. Zuzana Kulíková, www.laserplastic.cz
make-up artist Sam Dolce, www.missczechrep.cz
https://cdn.mdedge.com/files/s3fs-public/issues/articles/CT098007033.PDF