Bílkoviny kupředu

Základním kamenem jídelníčku podporující růst vlasů by měly být bílkoviny. Vlasy se totiž z velké části skládají z keratinu, což je aminokyselina plná proteinů. Čím víc proteinů do svého jídelníčku zařadíme, tím více keratinu si tělo bude schopné vytvořit a keratin následně podpoří růst vlasů.

Vedle keratinu je pro růst vlasů důležitá také aminokyselina cystein, která se také nachází v potravinách bohatých na bílkoviny. Určitě by tedy ve vašem jídelníčku neměly chybět potraviny, jako jsou vajíčka, semínka, ryby, řecký jogurt, ořechy, ale i otruby nebo kuskus. (POHANKOVÁ, Michaela. Vliv přídavku aktivních látek z jedlého hmyzu do vlasové kosmetiky na mechanické vlastnosti vlasu. 2019.)

Potraviny blokující hormon DHT

Hormon DHT je mužský pohlavní hormon, který ovlivňuje vývoj pohlavních orgánů, ale také určuje, jak se budou utvářet mužské rysy. I když se jedná o mužský hormon, najdeme ho i v ženském těle. Jedním z negativních účinků tohoto silného hormonu je právě zpomalení růstu vlasů a jejich řídnutí. Způsobuje smršťování vlasových folikul. Místo silných vlasů se tedy na hlavě začnou tvořit pouze jemné vlásky.

Hormon DHT lze blokovat kosmetickými přípravky, ale jeho hladinu v těle lze ovlivnit i skladbou jídelníčku. Zařaďte do pravidelné stravy vejce, mandle, vlašské ořechy. Určitě by zde ale nemělo chybět ani avokádo, které má vysoký obsah bílkovin a také kyseliny listové, podporující růst vlasů. Mezi přírodní blokátory hormonu DHT patří i biotin, který můžeme najít například v rajčatech. Blahodárné účinky na růst vlasů může mít i banán s vysokým obsahem biotinu. (KUČEROVÁ, MUDr. Renata. Difuzní řídnutí vlasů.)

Nevynechejte tučné ryby

Pro zdraví vlasů je zásadní zdraví pokožky. Pokud je vaše kůže příliš suchá, je potřeba jí dodat omega-3 mastné kyseliny. Ty můžete dodat tělu ve formě tablet, ale nejlepší vstřebatelnost pro organismus zajistíte, pokud do jídelníčku zařadíte tučné mořské ryby, jako je například losos nebo makrela. Obsahují také zinek a vitamin E, který je pro ochranu pokožky nezbytný.

Mimo jiné jsou mořské ryby skvělým zdrojem bílkovin, vitaminu D a B, které také podporují růst a zdraví vlasů. I v případě mořských ryb dbejte na jejich původ a kvalitu. Vždy preferujte divoké ryby z volných chovů. (ADAMOVÁ, Klára. Nutriční aspekty v dermatologii. 2008. PhD Thesis. Masarykova univerzita, Lékařská fakulta.)

Připravujte pokrmy s paprikou a batáty

Už samotná barva batátů napovídá, že budou obsahovat vysoký podíl beta-karotenu. Ten chrání pokožku před slunečním zářením, ale také se dokáže přeměňovat na vitamin A. Vitamin A pak posiluje vlasové kořínky a podporuje jejich růst. Pro vysoký obsah beta-karotenu byste měli sáhnout i po sladké paprice. Kromě vitaminu A obsahuje poměrně velké množství vitaminu C, který podporuje tvorbu kolagenu. Vitamin C navíc v našem těle působí i jako silný antioxidant, který chrání pleť, vlasy i nehty před volnými radikály.

Zdroje:

https://aktin.cz/jak-na-zdrave-vlasy-8-potravin-ktere-byste-meli-zaradit-v-jidelnicku

https://www.kulturistika.com/magazin/vyziva/10-potravin-pro-krasne-vlasy-a-plet-nekupuj-drahe-tablety-vsad-na-pestry-jidelnicek?fotky-fotkaid=3623&do=fotky-showDetail&gad_source=1&gclid=Cj0KCQiAw6yuBhDrARIsACf94RXpNPCHKGL4va9iNsGs5I8uKUK-9DOmKFvclUAJFysowP-ZNPo3O7gaAtqPEALw_wcB

KUČEROVÁ, MUDr. Renata. Difuzní řídnutí vlasů.

POHANKOVÁ, Michaela. Vliv přídavku aktivních látek z jedlého hmyzu do vlasové kosmetiky na mechanické vlastnosti vlasu. 2019.

JUŘÍKOVÁ, Mgr Jana; ŠNEIDR, Martin. Bílkoviny ve výživě.

ADAMOVÁ, Klára. Nutriční aspekty v dermatologii. 2008. PhD Thesis. Masarykova univerzita, Lékařská fakulta.