Když dostanou naše tenisky tu správnou péči, budou vypadat mnohem lépe a vydrží spoustu let. Jenže většina z nás své oblíbené boty jen čas od času umyje nebo vymění vložku. To bohužel nestačí. S příchodem léta bychom měli teniskám dopřát pravidelnější wellness. Jak na to?

Zdroj: Youtube

Větrat, větrat, větrat

Největší výzvou pro tenisky v létě je horké počasí, sluníčko a prach kombinované s tím, že chodíme mnohem častěji ven, a tenisky tak dostávají dost zabrat. Každá bota potřebuje před dalším nošením pořádně uschnout i zevnitř, když se nám v létě potí noha, je pak obzvláště důležité nechat tenisky po každém nošení pořádně vyvětrat. Ideálně vyjměte z boty stélku, kterou pověste a nechte uschnout. Pokud můžete, boty nechte vyvětrat venku nebo je alespoň postavte k otevřenému oknu. 

Čištění a údržba

K tomu, aby naše tenisky vydržely dlouho v top stavu, musíme je samozřejmě pravidelně čistit. Bláto, prach a jiné nečistoty se na teniskách postupně nevyhnutelně nahromadí, a pokud je neodstraníme včas, mohou materiál tenisky nenávratně poškodit. Jak tenisky čistit a udržovat, aby byly stále jako nové?

Kožené tenisky

Kožené tenisky očistěte od povrchových nečistot suchým hadříkem. Pokud je špína zažraná hlouběji, použijte čistič kožených bot. Vyrobit si ho ale můžete i doma, stačí smíchat ocet s vodou v poměru 1 : 2, navlhčit roztokem hadřík a krouživými pohyby botu vyčistit. 

Kožené boty mohou schnout déle, je tedy třeba jim věnovat dostatek času, než si je znovu vezmete na sebe. 

Vhodné je také pořídit si do oblíbených kožených bot cedrové napínáky, které pomohou botě udržet si tvar, odstraní pachy a přebytečnou vlhkost. 

Pro dokonalou péči je rovněž důležité kožené tenisky pravidelně vyživovat pomocí speciálních přípravků na kůži, které zabraňují vysoušení, praskání a udržují kůži v dobrém stavu. Při aplikaci těchto produktů vždy dodržujte návod k použití, aby bylo zajištěno správné ošetření a nedošlo k poškození obuvi.

Textilní a plátěné tenisky

Boty vyrobené z textilních materiálů potřebují velmi jemnou péči. Suché nečistoty odstraňujte jemným kartáčkem, hlouběji plátěné a textilní tenisky vyčistíte jemným mýdlovým roztokem s vlažnou vodou. Tenisky sušte nejlépe v mírně větrném prostředí.

Syntetické materiály

Pro údržbu syntetických tenisek stačí použít vlhký hadřík. Po očištění syntetických materiálů tenisky vysušte a aplikujte impregnaci určenou pro syntetickou obuv. To pomůže zachovat je v lepším stavu a prodloužit jejich životnost​.

Obecné tipy pro všechny typy tenisek:

Pravidelnost

Bez ohledu na materiál tenisek pomáhá pravidelná údržba zachovat jejich vzhled a funkčnost. Jemné nečistoty odstraňujte pravidelně, celkovou čisticí kúru teniskám věnujte alespoň 2x do roka.

Sledujte pokyny výrobce

Vždy se řiďte pokyny výrobce na etiketě tenisek pro tu nejlepší péči.

Opatrně s vodou

Ačkoliv většina tenisek vydrží mírné čištění mokrým hadříkem, nikdy je úplně nesmáčejte ani neperete v pračce, pokud to výrobce výslovně nedoporučuje.

Používejte kvalitní produkty

Investice do kvalitních čisticích a ošetřovacích prostředků se vyplatí. Produkty určené speciálně pro daný typ materiálu mohou zásadně prodloužit životnost vašich tenisek.

Dodržováním těchto zásad a tipů zajistíte, že vaše tenisky budou vypadat skvěle a poslouží vám dlouho bez ohledu na to, kolik dobrodružství s nimi prožijete.

Zdroje: https://www.skolyx.se/en/content/54-guide-how-to-take-care-of-your-sneakers https://www.overlookboots.com/blogs/boots/how-to-clean-leather-boots-the-right-way