Proč přiznávat šediny?

Plné barevné krytí, které běžně nosí ženy, na mužích nikdy nevypadá dobře. (Tedy nejste-li zrovna extravagantní mladík, který chce vyčnívat z davu, v takovém případě je dovoleno skoro vše.) Aby barva šediny úplně zakryla, musí být dost silná, což většinou znamená nejen intenzivní a pro muže nepřirozený odstín, ale hlavně odrosty. „A jsou to právě odrosty, kvůli kterým obarvení pánové nakonec vypadají tak divně a zženštile. Řešit to pak lze jedině tak, že na jejich doplnění přijdou co dva týdny,“ vysvětluje kadeřník Ondřej Veselý z pražského salonu Hair Area, proč svým klientům kompletní překrytí šedin vymlouvá.

Zdroj: Youtube

Mužské tváři podle něj šediny navíc dodávají charisma a málokterá žena bude tvrdit opak. Trochu jiné to mají přirozeně světlovlasí muži, u kterých šediny nikdy nejsou příliš vidět. „A pokud už vidět jsou, dají se snadno řešit jemným melírem, ve kterém se ztratí. Podmínkou ale je, že zesvětlené pramínky budou velmi, velmi tenké, aby vlasy vypadaly přirozeně,“ podotýká kadeřník.

V čem se pánské barvení liší od toho dámského?

Pánské barvicí techniky jsou mnohem jemnější než ty dámské. „Používají se jen ty nejlehčí přelivy, a to ještě jen v přírodních tónech. A na rozdíl od žen, kterým přeliv nanášíme do suchých vlasů, pracujeme u mužů s mokrými. To zaručí, že barevné pigmenty nechytnou tak výrazně,“ popisuje kadeřník Ondřej Veselý. Výsledkem je, že jsou šediny pořád vidět, ale jsou mnohem míň nápadné. „Nechceme, aby vlasy měly jednolitý tón. Naopak chceme potlačovat a utlumovat, aby šedivý vlas mezi ostatními tolik nesvítil,“ dodává kadeřník. Takhle utlumené šediny vypadají nejen pěstěně, upraveně a elegantně, ale také mladistvě, protože na sebe zbytečně nestrhávají pozornost.

Dají se vlasy obarvit i doma?

S klasickou barvou z drogerie to rozhodně nezkoušejte, s ní přirozeného a nenápadného výsledku nedosáhnete nikdy. Existují ale přípravky na doma, které pánskou kštici umí velmi lehce a přirozeně natónovat, aniž by hrozilo barevné faux pas. Řeč je o speciálních barevných šamponech a pěnách, které lehce utlumí šediny, a pomohou jim tak splynout se zbylými vlasy. „Výhodou pěn je, že se dají použít třeba jen na prošedivělé skráně, odpadá tak s nimi nutnost tónovat celou hlavu. Barevné pigmenty z pěny se navíc celkem brzy vymyjí, takže muž má šanci se rozhodnout, jestli pro něj krytí šedin je, nebo není,“ upozorňuje kadeřník.

Má smysl barvit hodně prošedivělou, až bílou kštici?

Výrazně prošedivělý, až bílý porost často mívá nepěkný žlutavý nádech, který způsobuje kožní maz. Proto se v jeho případě barevné zásahy rozhodně vyplatí, byť se kadeřník bude držet v šedivých tónech, protože krycí barva by v tomhle případě vypadala extrémně nepřirozeně. „Výrazně šedivé vlasy doporučuju zesvětlit zesvětlovačem do bíla a případně dál tónovat kouřovými nebo stříbrnými přelivy. Vlasy pak působí čistě, upraveně a velmi moderně,“ říká kadeřník Ondřej Veselý.

Potřebují barvené vlasy speciální péči?

V tom se vlasy mužů a žen nijak neliší. „Jakmile vlasy barvíte, počítejte s tím, že jim budete muset věnovat extra péči v podobě hloubkově hydratačního šamponu,“ upozorňuje kadeřník. Máte-li výrazně šedivé vlasy, vyplatí se pořídit si takzvaný silver šampon, který eliminuje žluté barevné tóny a dodá vlasům chladný lesk.

Zdroj:
kadeřník Ondřej Veselý, www.hairarea.cz