Okamžik, při kterém byla během Memorial Day Sara Milliken korunována jako Miss National American Alabama, vyvolal rozporuplné pocity. Vítězka národní soutěže je natolik obézní, že jí kvůli tuku není vidět krk a břicho jí přepadává ke kolenům. Kvůli oteklým nohám se jen těžkopádně pohybuje, přesto si došla pro svou korunku krásy. Média teď hledají odpověď na otázku: Je v pořádku, že volbou Sary Milliken jako Miss Alabama vlastně porotci celému světu říkají, že morbidní obezita je krásná?

„Miss fast Food“ jako vzor pro mladou generaci?

Zdroj: Youtube

Samozřejmě platí, že krása není objektivní věc, spíše jde o individuální názor a vkus každého jedince, nicméně je třeba si uvědomit, že takové soutěže můžou negativně ovlivnit veřejnost, především mladé dívky s podobnými ambicemi, které můžou obezitu vnímat jako normální věc, nebo dokonce „vstupenku do světa modelingu“. Obezita je přitom vážná nemoc, která s sebou přináší celoživotní problémy a komplikace. A nemoc by se asi neměla oslavovat. To si myslí i lidé, kteří začali psát rozhořčené komentáře přímo pod fotku letošní vítězky na profilu Sary Milliken. „Někteří jedinci, a to hlavně ve Spojených státech, jsou v dnešní době naprosto příšerně vyžraní, zatímco další umírají v jiném koutě světa hlady. Proč navíc takto oslavovat a propagovat něco, co je ze zdravotního hlediska opravdu špatné? Toto má být vzor pro dnešní mladé ženy?“ ptá se například jeden z uživatelů. Někteří lidé vítězku označují jako „Miss Fast Food“.

Ani samotná vítězka se z titulu dlouho neradovala. Uživatelé sociálních sítí si ji začali dobírat a kritizovat kvůli jejímu vzhledu. Sara se prý na internetu setkala s kyberšikanou a útoky nenávisti, když ji lidé označovali za „nezdravou trapnost“ a ptali se: „Je tohle v Alabamě skutečně považováno za atraktivní?“

Podle organizátorů soutěže je bodování porotců založeno na „osobnosti, sebevědomí a komunikaci“. „Rovnátka, brýle, kožní problémy, různé výšky, váhy a vzhled, to vše je součástí vytváření zvláštního a jedinečného jedince, kterým jste a kterého chceme oslavit. Jsme více než jen soutěž, National American Miss je program zaměřený na rostoucí sebevědomí žen,“ uvádí jejich web.  To samé si myslí i Sara Miliken, která o vítězství v soutěži usilovala celých 8 let. „Bez ohledu na to, jak vaše tělo vypadá, bez ohledu na to, odkud pocházíte, můžete dělat cokoli, co si zamanete,“ řekla Sara po svém vítězství.

Proč by se obezita neměla podporovat?

Obezita je rizikem kardiovaskulárních onemocnění. V Americe, zemi fastfoodů, má obezitu 36,2 % obyvatel. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) jde o epidemii, která stále roste.

„Zvýšený index BMI (index tělesné hmotnosti) je největším rizikovým faktorem pro onemocnění nepřenosnými chorobami, jako jsou nemoci srdce a oběhového systému a rakovina,“ uvedl dr. Hans Henri P. Kluge, regionální ředitel WHO pro Evropu. Za posledních 50 let se počet Evropanů, kteří váží více, než by měli, zvedl o 138 %. Ani Češi na tom nejsou dobře, obézních je podle posledních dat 26 % Čechů.
Ať jsme tlustí na tři prsty, říkaly nám naše babičky, když jsme byli malí. Bohužel tehdejší pohled na obezitu jako symbol zdraví a dostatečné výživy je v současnosti po právu zcela opačný. Z obezity se stal vysoce rizikový faktor pro řadu nemocí, zejména v souvislosti s cukrovkou, vysokým krevním tlakem a aterosklerózou,“ říká prof. MUDr. Miroslav Souček, CSc., garant projektu Srdce v hlavě.

Zdroje:

https://www.dailymail.co.uk/news/article-13505169/Who-Sara-Milliken-plus-sized-Miss-Alabama.html

https://www.dailymail.co.uk/news/article-13502991/plus-size-miss-alabama-sara-milliken-responds-cyberbullying.html

https://www.namiss.com/

https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/obesity-and-overweigh