Jaké jsou nejlepší vitamíny na vlasy?

Zdraví vlasů a eliminaci jejich vypadávání mohou podpořit některé vitamíny. Které to jsou?

Vitamín A

Jedná se o skupinu sloučenin, do které patří retinol, retinal, kyselina retinová a karotenoidy provitaminu A. Nedostatek tohoto vitamínu může přispět k vypadávání vlasů. Mezi potraviny bohaté na vitamín A patří listová zelenina, brokolice, oranžové a žluté druhy zeleniny.

Vitamíny skupiny B

Jedná se o komplex vitamínů, které hrají důležitou roli při podpoře růstu vlasů. Pro posílení vlasů jsou důležité především B7 (biotin) a B12. Denní potřebu vitamínů skupiny B tělu dodáte vhodnou a vyváženou stravou. Tyto vitamíny se nacházejí v různých potravinách. Patří mezi ně 100 % celozrnné produkty, maso, vejce, ryby, avokádo nebo různé druhy ořechů.

Biotin podporuje tvorbu červených krvinek. Ty přenášejí kyslík a živiny do pokožky hlavy a vlasových folikul. Mezi potraviny bohaté na biotin patří mléko, vejce, banány, losos, sladké brambory nebo mandle.

Vitamín C

Kromě podpory imunity dokáže tento vitamín také posilovat vlasy. Je to silný antioxidant, který má blahodárný vliv na zdravý růst vlasů. Zvyšuje krevní oběh a tím lépe stimuluje vlasové folikuly. To může být důvodem podpory růstu vlasů.

Vitamín D

Jeho nedostatek může být jedním z důvodů vypadávání vlasů. Tento vitamín se metabolizuje v kůži kožními buňkami. Při nedostatku vitamínu mají buňky potíže s růstem vlasů.

Vitamín E

Vitamín E patří do skupiny antioxidačních vitamínů. Může pomoci v boji proti oxidativnímu poškození v našem těle. Oxidační stres má negativní vliv na zdraví vlasů

Nejlepší vitamíny na vlasy, pleť a nehty

Pozoruhodné přínosy pro vlasy, nehty a pleť má biotin – vitamín B7. Blahodárně působí na růst vlasů, posiluje nehty a pokožku pomáhá udržovat zdravou. Kromě doplňků stravy se přirozeně vyskytuje i v některých druzích potravin. Patří mezi ně vejce, ořechy, celozrnné produkty nebo listové druhy zeleniny.

Dalším v pořadí je vitamín D. Ten hraje klíčovou roli ve zdraví vlasů, nehtů i kůže. Pomáhá omlazovat kožní buňky a jeho nedostatek může být příčinou některých kožních obtíží. Tělo jej produkuje, když je vystaveno slunečnímu záření. Také se však nachází v tučných rybách nebo obohacených mléčných produktech.

Svoji roli má i vitamín C, který je známý svými antioxidačními vlastnostmi. Ty chrání pokožku proti poškození, jež způsobují škodlivé volné radikály nebo UV záření.

Nejlepší vitamíny na vlasy pro muže

Mezi ty patří vitamíny D a E.

Vitamín E je silným antioxidantem. Pomáhá v boji proti oxidativnímu stresu, který je jedním z faktorů vypadávání vlasů. Vitamín D je potřeba tělu dodávat na podzim a v zimě, kdy se objevuje nedostatek slunečního záření.

Zdroje:

Forbes

EatingWell

Next-health

WIMPOLE CLINIC
Biotin studie
Vitamin A studie