Možná se budete divit, ale mnoho žen ani po padesátce netuší, jaký je typ jejich obličeje. Je oválný, nebo spíše kulatý? Na internetu najdete spoustu obrázků, které vám pomohou určit váš tvar obličeje. Existují čtyři základní tvary obličeje – čtvercový, trojúhelníkový (srdcovitý), kulatý a obdélníkový (dlouhý). Až budete mít jasno, pak už je jen krok k výběru toho správného účesu.

Zdroj: Youtube

Které celebrity mají kulatý obličej?

Kulaté obličeje jsou v podstatě široké obličeje, a proto je třeba účesem vzbudit iluzi délky a tvář opticky zúžit. Mezi slavné celebrity s kulatými tvářemi patří třeba Mila Kunis, Selena Gomez, Drew Barrymore, Fergie nebo Emma Stone. Všechny tyto hvězdy mají různé textury a barvy vlasů a střihy, které lichotí jejich oblým křivkám v obličeji. Podle jejich vzoru můžete vsadit na dlouhé i krátké střihy, záleží na tom, co preferujete a co je vám pohodlnější. Krátké vlasy vypadají například dobře na všech typech obličeje, důležitý je ale typ střihu.

Jakým střihům se vyhnout, když mám kulatý obličej?

Klíčem ke zjemnění a orámování tváře jsou různé vrstvy a délky vlasů. To pomáhá prodloužit obličej, proto vsaďte třeba na moderní sestřih jako seriálová Rachel z Přátel, který je letos opět v kurzu! Jaké další střihy vám budou slušet, pokud máte kulatý obličej?

Tupý střih

Tupý střih vlasů je účes, který má vypadat, jako by byl střižený rovným řezem, což znamená, že konečky vlasů jsou v jedné rovině. Hodí se pro kratší i delší vlasy a takový účes můžete nosit buď rovný, nebo z něj vytvořit zvlněný vzhled pomocí kulmy, žehličky nebo natáček. Díky čistým liniím vytváří tupý střih elegantní a sofistikovaný vzhled, proto se hodí obzvlášť pro ženy padesát plus. Jakýkoli druh tupého řezu přináší určitou asymetrii do vašeho obličeje a zvýrazní bradu a čelist. Pokud si přejete prodloužit svůj obličej, zkuste si nechat vlasy zastřihnout těsně pod bradou. Pozor, tupý střih vyžaduje údržbu, proto si nechte pravidelně zastřihovat konečky, což pomáhá zachovat linii střihu.

Prostříhaná ofina

Ofina dokáže zcela proměnit jakýkoli účes. To platí zejména pro ženy s kulatým obličejem. Ofina odvádí pozornost od čelisti, která je nejširší částí obličeje. Dokáže také spolehlivě zvýraznit některé rysy obličeje, jako jsou oči a lícní kosti. Pokud je vám více než padesát a toužíte zhubnout z minuty na minutu pár kil, objednejte se ke kadeřníkovi a hledejte inspiraci v sedmdesátých letech. Tehdy se nosily ofiny ve stylu Brigitte Bardot nebo Jane Birkin. V čem spočívá jejich kouzlo? Jde o delší ofinu, která je prostříhaná a vrstvená na stranách. Je zpravidla kratší a postupně se prodlužuje do stran s pěšinkou uprostřed. Její úprava často odhaluje čelo, které pak vypadá vyšší. Jde o styl, který je ztělesněním nedbalé elegance. Pokud máte kulatý obličej, rozhodně se vyhněte tupě či rovně střižené ofině, která by jen zdůraznila ploché rysy obličeje.

Středně dlouhý, vrstvený střih

Delší vlasy střižené po ramena s prostříhanými vrstvami kolem obličeje mohou vytvořit dojem štíhlejšího, protáhlejšího obličeje a zjemnit kulaté rysy tváře. Středně dlouhé, střapaté vlasy s akcentem postranní ofiny, která zasahuje do lícních kostí – to je opravdu skvělá volba pro dámy s oblým obličejem a zároveň ženy zralého věku. Tento střih dokáže ubrat pár let a působí velmi moderně. Vrstvy dodávají objem v oblasti temene, což vyrovnává rysy obličeje a dodává tváři protáhlý vzhled. Účes můžete nosit buď rovný, nebo ho oživit vlnami, které přidají na ženskosti. Středně dlouhý střih vypadá výborně v kombinaci s melírováním, které kadeřnice strategicky umístí tak, aby se zvýraznily oči a brada.

Objemný bob

Kulatý obličej svou symetrií vybízí k tomu, aby se jeho rysům nechalo prostřednictvím krátkých vlasů vyniknout. Pokud vás láká nosit kratší vlasy nebo bob, zvolte ideálně délku končící pod ušima. V případě bobu uděláte dobře, pokud si ho necháte zastřihnout do tvaru podkovy, tedy vzadu kratší a po stranách obličeje delší. Kulatý obličej prodlouží také rovný polodlouhý bob bez ofiny s pěšinkou uprostřed. Objemný bob je nejen lichotivý pro kulaté tváře, ale taky je ideální pro ženy s přirozeně hustými vlasy. Jednou z nejroztomilejších – a přitom nejstylovějších – možností střihu pro kulaté tváře je sestřih bobu s ofinou na stranu. Ta vizuálně „rozdělí“ váš obličej a dodá mu asymetrii, takže nebude vypadat tak kulatě.

Dlouhé vlny

Ženy po padesátce mají často pocit, že je na čase vzdát se dlouhé hřívy. Jestli se vám ale do toho nechce a dlouhé vlasy si chcete zachovat, udělejte to. Jedním z nejvíce lichotivých účesů pro kulaté tváře jsou dlouhé vlasy s vlnami. Začněte tím, že vytvoříte objem u kořínků a pomocí kulmy se středním až větším průměrem vytvoříte velké, vzdušné a splývavé vlny, hlavně ne žádné drobné kudrlinky. Nezapomeňte předtím do vlasů vetřít přípravek na ochranu vlasů před tepelnou úpravou. Vlasy natáčejte od konečků směrem k hlavě, na závěr vlasy prohrábněte prsty a přestříkejte lakem na vlasy.

Zdroje:

https://www.realsimple.com/beauty-fashion/hair/best-hairstyles-for-round-faces

https://www.thetrendspotter.net/haircuts-for-round-faces/

https://www.elle.cz/krasa/vlasy-ucesy/trendy-ofina-ktera-vam-zuzi-oblicej