Sbírání kopřivy dvoudomé se sice zpravidlaneobejde bez požahaných prstů, bohatě se vám to ale vyplatí. Zvlášť pokud vám padají vlasy nebo se potýkáte s mastnými lupy. Obojí totiž tento léčivý plevel dokáže vyřešit. A navrch vlasům ještě dodá lesk a potřebnou pružnost.
„Pozor, kopřivu sbírejte jen do poloviny května, později už ne, protože pak obsahuje mnoho dusičnanů,“ upozorňuje bylinkářka Golasovská. Nejlepší jsou právě mladé, svěže zelené lístky, které doporučujeme zpracovat a použít začerstva.
Listy kopřivy jsou bohaté na vitamin B a C, najdete v nich ale i provitamin A. A kromě toho také zelené barvivo chlorofyl, které obsahuje spoustu minerálních látek a podporuje imunitu, hojivé procesy v těle nebo třeba krvetvorbu. Výhodou kopřivy je nejen její dostupnost, v přírodě ji najdete na každém kroku, ale také fakt, že se dá velmi snadno zpracovat. Bez problémů to zvládnou i lidé, kteří se sbíráním a používáním léčivek nemají příliš zkušeností.
Bylinkářka Golasovská doporučuje připravit si z kopřivy třeba tonikum, které podpoří růst a lesk vlasů. "Dvě až tři hrsti mladých kopřiv i s kořínky (jsou-li znečistěné, omyjte je nejprve studenou vodou) zalijte 250 ml vroucí voudy, mírně provařte, pak vypněte plotýnku a přidejte 250 ml jablečného octa. Nechte asi 10–15 minut louhovat a nakonec přefiltrujte do lahvičky s uzávěrem," prozrazuje svůj oblíbený recept. Vlasová voda se nanáší na umyté vlasy jako kondicionér a už se neoplachuje.
Vlasům ovšem svědčí i popíjení kopřivového čaje, jehož příprava je ještě snazší než příprava tonika. Do hrnečku dejte tři až čtyři lžičky čerstvých kopřivových lístků (nebo jednu sušených, ze sušených listů je čaj ale méně účinný), zalijte přibližně 200 ml vody a nechte 10 minut vylouhovat. Čaj podporuje detoxikaci a urychluje metabolismus, snižuje krevní tlak i cukr, tlumí zánětlivé procesy v těle a prospívá i trávení. Pije se jeden šálek denně.
Zdroj:
bylinkářka Marie Golasovská, www.www.bylinkovaterapie.cz
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9253158/