Různé příčiny strií a rizikové faktory jejich vzniku
Jak, již bylo řečeno výše, jednou z příčin je rychlé natahování nebo smršťování kůže. Popraskají elastin a kolagen a při hojení se pak objevují nevzhledné jizvičky. Dalším důvodem je rychlý růst těla. Kůže se nestíhá dostatečně rychle natahovat a praská. Strie vznikají i v případě rychlého přibývání na váze. Dochází k tomu u žen třeba v případě těhotenství a u dospívajících v období puberty. Objevují se u žen i mužů. Někdy se strie objevují u žen v případě aplikace prsních implantátů.
Odborné odstranění strií
Pokud si chcete nechat strie odstranit odborníkem, obraťte se na kožního lékaře nebo plastického chirurga. Mohou použít laser nebo jiný způsob odstranění:
Pulzní laserová terapie – jedná se o záblesk světla, který je bez bolesti. Jeho energie pomáhá zklidnit krevní cévy, které se nacházejí pod kůží a mohou být jednou z příčin vzniku strií.
Mikrodermabraze – její základ představují drobné krystalky, které setřou vrchní vrstvu pokožky. Mohou fungovat v kombinaci s vhodně zvoleným peelingem. Výsledky jsou patrné do několika týdnů.
Kosmetická chirurgie – tento zákrok bývá bolestivější a nákladnější.
Chemický peeling – jedná se o aplikaci kyselého roztoku, který spálí vrchní vrstvu pokožky a díky tomu odstraní kožní buňky, které jsou odumřelé nebo poškozené. Následně dochází k růstu nové pokožky. Tato léčba strie zjemní, ale zcela vás jich nezbaví.
Radiofrekvence – k odstraňování strií používá energii, kterou vydávají radiové vlny. Vytvářejí teplo a spouštějí produkci kolagenu.
Ultrazvuk – funguje na podobném principu jako radiofrekvenční metoda. Hluboko do pokožky jsou vysílány zvukové vlny. Ta se zahřívá, napíná a začíná produkovat kolagen.
Laserový resurfacing kůže – jedná se o chirurgický zákrok. Na potřebné místo se směřují krátké, koncentrované pulzující paprsky světla. Laser odstraní vrstvy pokožky a stimuluje tak růst nových kolagenových vláken. Tím se vytváří hladší pokožka.
Mikrojehličkování – během něj dochází k propichování kůže tenkými jehlami. Tím dochází ke stimulaci kolagenových a elastinových vláken. Díky nim se vytváří pevnější pokožka.
Existuje prevence?
Dá se snížit riziko výskytu strií? Existuje několik faktorů, které mohou fungovat jako prevence. Neexistuje však záruka, že se strie nevytvoří, ale můžete snížit riziko jejich výskytu. A čím?
Dostatečná hydratace
Dodávejte tělu dostatek vody, která pomáhá udržovat pokožku měkkou a pružnou. Riziko vzniku strií naopak zvyšuje pití nápojů s obsahem kofeinu.
Vhodná strava
Co zařadit do jídelníčku, abyste podpořili zdraví své pokožky? Především jsou to potraviny, které obsahují více zinku. Do této skupiny patří ořechy a ryby. Důležitý je také vyšší obsah vitamínů A, C a D, které naleznete v ovoci a zelenině. Svoji roli hrají i bílkoviny. Kromě masa je nabízejí třeba luštěniny nebo sója a produkty z ní vyrobené.
Cvičení
To podporuje lepší krevní oběh a tím pomáhá tělu v produkci kolagenu. Lepší krevní cirkulace a kolagen pomáhají pokožce, aby zůstala silná a pružná.
Všechny výše jmenované faktory zařadíte do svého denního režimu velmi snadno a chcete-li tělu pomoci v boji proti striím, pak není nic snazšího.
Zdroje: