Jaký rozdíl je mezi kruhy a váčky pod očima? Kruhy pod očima jsou tmavé skvrny na kůži, které můžou mít hnědou až fialovou barvu, zatímco váčky pod očima jsou de facto otoky, které mohou být způsobeny zadržováním tekutin, nadměrnou konzumací soli nebo alergiemi. Na vině může být rovněž nedostatečný spánek, nedostatečné prokrvení, roztažené cévy, dědičnost či hyperpigmentace pokožky. Otoky pak mohou vést k dočasnému zvětšení objemu tkáně pod očima a vytvářet dojem vaků. Tmavé kruhy zase můžou být znakem toho, že máme zdravotní problémy, třeba onemocnění štítné žlázy, jater, trávicího systému či chudokrevnost. Pokud se vám tedy kruhy pod očima objeví náhle a přidají se k nim i jiné zdravotní potíže jako únava, velká dehydratace, změny apetitu, je dobré navštívit preventivně lékaře. Jinak na ně ale platí dodržování několika pravidel:

Zdroj: Youtube

Spánek: Ponocování se na citlivé pokožce pod očima projeví, ať chcete, nebo ne. Dostatek kvalitního spánku je proto klíčový a nedá se ničím nahradit. Snažte se spát 7–9 hodin denně. Spěte s hlavou mírně zvednutou, aby se tekutiny méně hromadily kolem očí.

Hydratace: Pro ty, které kruhy pod očima trápí permanentně, je důležité dodržovat správný pitný režim. Pijte minimálně 2 litry vody denně, aby vaše tělo nebylo dehydratované a nezadržovalo vodu, což se projevuje otoky i v oblasti obličeje.

Strava: Omezte sůl a alkohol, které mohou způsobovat zadržování vody v těle.

Studené obklady: Používejte studené obklady na oči, například chlazené lžičky, okurkové plátky nebo gelové masky, které běžně seženete v lékárně. Mějte je připravené v lednici a v případě nouze vytáhněte a přiložte na oči zhruba na 10–15 minut. Kůže se vypne a bude vypadat svěží a odpočatá.

Krémy a séra: Používejte oční krémy a séra obsahující kofein, kyselinu hyaluronovou nebo retinol. Ten má mírné zesvětlující účinky a pomůže pleť kolem očí malinko rozjasnit. Vhodné jsou ty krémy či gely, které mají malý roll-on na jemné promasírování pokožky.

Méně stresu: Stres může výrazně přispívat ke vzniku pytlů pod očima, proto zkuste relaxační techniky jako meditaci nebo jógu a dostatečně odpočívejte.

Cvičte jógu, tu obličejovou

Obličejová jóga nebo také gymnastika je dalším účinným nástrojem pro redukci kruhů pod očima a celkové zlepšení vzhledu pleti. Stačí posilovat obličeji a protahovat ho několik minut denně, ideálně ráno po probuzení pro zlepšení cirkulace krevního oběhu v oblasti kolem očí, což pomáhá snížit právě i kruhy pod očima. I jemná masáž dokáže divy – podporuje odtok lymfy, což snižuje otoky. Cvičení obličejové jógy může také pomoci uvolnit napětí v obličeji, které může za unavený a přísný výraz. Jak na to? Stačí vám zrcadlo a asi 10 minut času. Vyzkoušejte následující cviky a opakujte je denně:

Kroužení kolem očí

  • Umístěte prostředníčky v místě, kde vám začíná obočí, a ukazováčky položte na vnější koutky očí.
  • Jemně zatlačte a podívejte se nahoru, přitom zvedejte dolní víčka směrem vzhůru.
  • Držte tuto pozici po dobu 10 sekund a opakujte 5krát.

Vytahování obočí:

  • Položte prsty na čelo a jemně zatlačte, zatímco se snažíte zvedat obočí.
  • Držte po dobu 10 sekund a opakujte 5krát.

Jemná masáž:

  • Použijte konečky prstů k jemné masáži oblasti pod očima, kterou veďte směrem od nosu ven ke spánkům.
  • Masírujte po dobu dvou minut na každé straně.

Kdy jít na zákrok?

Kruhy pod očima jsou často i věcí genetiky. Pokud nepomáhá ani jeden z výše jmenovaných postupů, zkuste se obrátit na kliniku estetické medicíny. Zastavit projevy stárnutí a odstranit kruhy pod očima pomáhá plazmaterapie, která stimuluje fibroblasty.
„PRP plazma je nejvyspělejší forma re-aplikace vlastní krevní plazmy, při které se aktivuje až 90 % růstových faktorů. V kombinaci s frakčním laserem dochází ke zlepšení textury pokožky, její elasticity a eliminaci kruhů pod očima. Další možností, jak se zbavit kruhů pod očima, je ošetření na míru pomocí aplikace kyseliny hyaluronové prostřednictvím tenkých kanyl v kombinaci s provedením kompresní terapie, která pomáhá snížit otoky,“ říká MUDr. Dominika Slezáková, dermatoložka mezinárodní sítě klinik estetických inovací Mediestetik. Zlepšení stavu v očním okolí včetně redukce kruhů pod očima či drobných vrásek můžete docílit i pomocí mezoterapie, při které se tenkou jehličkou aplikuje regenerační roztok přímo do kůže. „S ohledem na to, že jehlička je velmi tenká, je zákrok prakticky nebolestivý. Po několika ošetřeních se kruhy pod očima zmírní, oči působí mladistvě a svěže. Výsledek obvykle přetrvá šest až dvanáct měsíců Pro celkové projasnění pokožky může být vhodný i chemický peeling,“ říká dermatolog MUDr. Jan Kučera z Perfect Clinic Dermatology. Na opravdu velké a hluboké pytle pod očima pak zabírá taky chirurgická metoda v rámci operace dolních víček.

Zdroje:

MUDr. Jan Kučera, estetický dermatolog

MUDr. Dominika Slezáková, dermatoložka

https://www.indiatoday.in/information/story/5-face-yoga-techniques-to-reduce-dark-circles-2538883-2024-05-14