Co je příčinou vzniku celulitidy?

Víte, co jsou vlastně ty malé nerovnosti a hrbolky, které se vyskytují na kůži? Jedná se o tukovou tkáň, která se protlačuje pod kůži, protože tělo není schopno se samovolně zbavit přebytečných toxinů a odpadních látek. Celulitida se vyskytuje především u žen, protože jejich tkáňové vazivo není tak pevné a je celkově uvolněnější než to mužské. Dalším faktorem je dvojnásobný počet tukových buněk u žen ve srovnání s muži. Svou roli zde hraje i vysoká hladina ženského hormonu estrogenu, který zvláčňuje a změkčuje tkáňové vazivo. A nebojte, pokud vás trápí projevy celulitidy, která se objevila na vašich stehnech a hýždích, nejste v tom samy. Projevy celulitidy totiž postihují až 98 % žen. Celulitida se na kůži objevuje ale také v závislosti na našem životním stylu a stravovacích návycích. Zvýšeným projevům celulitidy rozhodně neprospěje pojídání tučného jídla, kouření, pití alkoholu nebo přílišná konzumace cukru a soli. Ke zmírnění výskytu pomerančové kůže pomáhá pravidelný pohyb. Existují i další triky, které zmírní projevy celulitidy a vy se díky nim budete cítit sebevědoměji. Které to jsou?  (ŠEFČÍKOVÁ, Jana. Metoda lymfodrenáže a její celkové účinky na organismus nemocného: průzkumná studie. 2007.)

1.       Dodržujte pitný režim

Pití čisté vody by mělo být základem pro nás všechny. Co se týká množství, měli bychom se držet pití vody v rozmezí 35–45 ml/kg tělesné hmotnosti. To je pouze základní předpoklad, množství vypité vody samozřejmě závisí na vaší denní aktivitě, zda sportujete nebo jak moc se potíte. Vynechejte ale pití slazených nápojů a limonád, které jsou plné cukru a náš standardní životní styl tolik cukru opravdu nepotřebuje. Dodržování správného pitného režimu je důležité pro komplexní zdraví a fungování našeho organismu. Vyvarujete se tak nechtěného zadržování vody, ale přispějete jím i k dobrému stavu vaší kůže. Voda totiž kůži nejen zásobuje, ale udržuje ji i pevnou a pružnou.

2.       Pravidelný pohyb

Sedavé zaměstnání a nedostatek pohybu postihuje více oblastí našeho života natolik, že se kvůli tomu setkáváme s nejedním zdravotním problémem, jako jsou například bolesti zad a kloubů, obezita, ale dochází to až tak daleko, že se můžeme dopracovat třeba až k cukrovce. Stejně tak je nedostatek pohybu jednou z hlavních příčin projevů celulitidy. Pokud tedy toužíte opět po hladké pokožce v oblasti stehen a hýždí, zařaďte do denního režimu co nejvíc pohybu. Začněte chodit pěšky, projeďte se na kole nebo si opravdu dojděte zacvičit do fitka, protože každý pohyb se počítá. Jako velmi efektivní se zdá být silový trénink zaměřený na problematické partie, jako jsou dřepy, výpady, zakopávání nebo přenášení váhy ze strany na stranu.

3.       Bez vyvážené stravy to nejde

Asi už tušíte, že bez úpravy jídelníčku to prostě nepůjde. To, co nehezké dolíčky ještě podporuje, je pojídání cukrovinek, přemíra soli a živočišných tuků ve stravě. Naopak byste si měly dopřát potraviny bohaté na vitamin C, bílkoviny a nenasycené mastné kyseliny. Projevy celulitidy jdou prostě ruku v ruce s redukcí tělesného tuku, proto se zaměřte na dostatečný příjem zeleniny, která vás zasytí, je plná vlákniny a vy se budete cítit fit natolik, že každý pohyb pro vás bude radost – to je totiž ta pravá cesta, jak se nejen zbavit celulitidy, ale žít s radostí. Vitamin C navíc podporuje tvorbu kolagenu, který potřebujeme pro to, aby naše pokožka byla krásně vypnutá a hladká.

4.       Suché kartáčování

Dopřejte péči své pokožce nejen zevnitř pomocí zdravého jídelníčku a pravidelného pohybu, ale opečovávejte ji i zvenku. Zkuste suché kartáčování – techniku, kterou zvládnete snadno z pohodlí domova, nezabere vám víc než pár minut denně a výsledky se většinou dostaví velmi rychle. Pořiďte si kartáč s přírodními štětinkami a dlouhými pohyby kartáčujte nohy od kotníků směrem k tělu. Taková masáž kartáčem rozproudí lymfu. Zamezíte tak zadržování vody. Pokožka bude navíc krásně hladká, kartáčováním se totiž efektivně zbavíte starých odumřelých buněk. Ve spojitosti s celulitidou jsou často spojované také lymfatické masáže. Bohužel u nich ale přímý vliv na zmírnění projevů pomerančové kůže nebyl zcela prokázán. I když každá masáž zvyšuje průtok krve v masírovaném místě a tím prospívá ke zlepšení stavu pokožky a zmenšení otoku.

Zdroje:

https://www.tetadrogerie.cz/clanky/krasa/telo/suche-kartacovani-prospeje-zdravi-i-krase

https://aktin.cz/7-ucinnych-rad-jak-zatocit-s-celulitidou

ŠEFČÍKOVÁ, Jana. Metoda lymfodrenáže a její celkové účinky na organismus nemocného: průzkumná studie. 2007.