Retinol je skutečně považován za přírodní zázrak mezi prostředky v boji proti vráskám a známkám stárnutí. Přesto se této kosmetice mnoho lidí vyhýbá, nelze ji totiž kombinovat s každými přípravky. Je proto nezbytné znát pár jednoduchých pravidel. Pojďte se na to podívat.

Co je to retinol?

Retinol je nejslabší formou vitaminu A.

Často se ale můžete také setkat s pojmem retinoid, jak se v tom pak má člověk vyznat, že?

Retinoidy jsou deriváty vitaminu A, tedy skupina organických sloučenin úzce souvisejících se strukturou vitaminu A. A představují všestranné pomocníky pro pleť.

Právě do této skupiny se řadí i retinol, kromě něj ale také retinal a kyselina retinová.

Retinol je nejslabší formou vitaminu A, proto je při prvním zařazování retinoidů do péče o pleť nejvhodnější začít právě s ním. Proces působení retinolu v pleti je delší, a proto i šetrnější. V pleti se z něj totiž postupně stává retinal a pak i kyselina retinová.

Retinal je naopak tou nejsilnější formou, kterou si můžete pořídit bez předpisu lékaře. Od přeměny na kyselinu retinovou ho dělí pouze jeden stupeň, a tak je jeho účinek až 11x rychlejší než u klasického retinolu. Je rozhodně vhodnější pro zkušené a už starší ročníky.

Kyselina retinová se v pleti vyskytuje přirozeně a je z retinoidů bezkonkurenčně nejsilnější. Jedná se o čistou aktivní látku, která se přeměňuje až na úrovni buněk. Z důvodu skutečného rizika podráždění pokožky je tak k dostání pouze na lékařský předpis. Předepisuje ji pak spíše dermatolog, a to za účelem terapie akné. Běžně ale k dispozici není.

Zdroj: Youtube

Jak retinol funguje?

Retinol je v kosmetice nejpoužívanějším retinoidem vůbec. Dokáže totiž minimalizovat už počáteční příznaky stárnutí, kterými jsou nerovnoměrná pigmentace nebo první jemné linky a vrásky, a to v nejšetrnější možné formě.

Retinol totiž:

1.      obnovuje buňky,

2.      jemně exfoliuje, a tak dodává pleti přirozený jas,

3.      hydratuje a podporuje vlastní tvorbu kolagenu a elastanu, tímto způsobem pokožku vyplňuje a především zpevňuje,

4.      snižuje výskyt akné,

5.      sjednocuje barevný tón pleti.

Ale ani takový zázrak jako retionol za vás nevyřeší všechny trable s pletí, pokud mu nevyhradíte ve své skincare rutině správné místo a nezařadíte poctivé dvoufázové odličování.

Jak retinol správně používat?

Zařaďte retinol pouze do vaší večerní rutiny. Retinoidy totiž způsobují vyšší citlivost pokožky na sluneční záření, a tak by jeho použití během dne mohlo vést k podráždění pleti.

S tím souvisí to, že se ve své ranní rutině neobejdete bez SPF ochrany, kterou byste neměli nikdy podceňovat. I každodenním užíváním přípravku SPF totiž chráníte svou pleť před vráskami. Při obohacení skincare rutiny o retinol každé ráno nezapomeňte použít krém minimálně s faktorem SPF 30.

Rozum ale přece říká, že čím častěji a čím koncentrovanější produkt použiji, tím dříve se zbavím nežádoucích projevů stárnutí, že? Opak je pravdou. Rozhodně začínejte se sérem v nižší koncentraci a s použitím maximálně jednou týdně. Poté přejděte na použití každý druhý večer a až po měsíci se můžete pustit do každodenního nanášení. Na to, aby si pleť na tento efektivní přípravek zvykla, potřebuje čas. A vy se tak zároveň vyhnete nepříjemným projevům podráždění kůže.

Ale ani tady se zázraku nedočkáte, pokud s nanášením retinolu na pleť nebudete konzistentní a především disciplinovaní. Nejenže může i několik týdnů trvat, než si pleť na retinol zvykne – a do té doby je nízká míra podráždění normální. Drobné zčervenání a olupování pleti k tomu zkrátka může patřit, proto se nelekejte a nepřestávejte. Stačí jen prodloužit rozestup mezi jednotlivými aplikacemi a uvidíte, že nakonec začervenání i suchost zmizí.

Popřípadě můžete zkusit tzv. sendvičovou metodu. Jedná se o postup, kdy před retinolem na pleť nejprve nanesete hydratační krém, poté přípravek s retinolem a zakončíte vše opět vrstvou hydratačního krému. Zabráníte tak vysušování a posilníte svrchní vrstvu pokožky, tedy zmírníte hrozbu začervenání.

Výsledky se dříve nebo později dostaví. Ačkoliv si budete muset pravděpodobně chvíli počkat, někdy až 12 týdnů, investice do retinolu se jednoznačně vyplatí. A nejen to, nakonec se vám i bohatě vrátí.

Retinol ve večerní pleťové rutině přijde na řadu po hydratačním séru a pak už jen použijete krém. Důležité je aplikovat ho hlavně na čistou, především suchou pleť.

Při používání retinolu dbejte také na zvýšenou hydrataci pleti, v opačném případě může být náchylná na vznik pigmentových skvrn. A SPF už bylo zmíněno, to je naprostý základ.

Zařadíte-li do své péče o pleť také vitamin C, jednoduše zjistíte, že je pro retinol skvělým parťákem. Právě používáním séra anebo denního krému s vitaminem C a večerním nanášením retinolu zvýšíte jeho účinek, navíc pleti dopřejete tu nejlepší komplexní péči. Zanedlouho pak budete moci pozorovat viditelně krásnější, jemnější, rozzářenou a omlazenou pleť.

Citlivá a mastná pleť

Lidé s citlivou pletí jsou samozřejmě obezřetnější, moc dobře totiž vědí, jak nepříjemně dokáže potrápit nesprávně zvolený produkt. Ale retinolu se bát nemusí ani oni, klíčem jsou jemnější přípravky s nižší koncentrací a jejich testování nejprve jedenkrát týdně s postupným navyšováním intervalů v případě dobré tolerance.

Kromě celé řady dalších benefitů dokáže retinol také minimalizovat póry. Mastná pleť zpravidla bývá silnější než suchá, a tak retinol může snášet lépe, klidně i v jeho silnější koncentraci.

Retinol je kosmetický poklad, ale vyžaduje trpělivost a šetrný přístup. Začněte pomalu a opatrně, abyste předešli podráždění. Pokud se i tak objeví zarudnutí, dejte pleti čas na zklidnění a pak zkuste retinol znovu. Pro jistotu se poraďte s dermatologem. Jakmile si ale retinol osvojíte, stane se vaším nenahraditelným pomocníkem v boji za krásnou pleť.

Zdroj:
https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/23293-retinol
https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/how-does-retinol-work
https://www.nytimes.com/2023/08/31/well/retinol-skin-benefits.html