Heřmánek pravý má silné protizánětlivé, hojivé a zklidňující účinky. Svědčí zejména mastnější pleti se sklonem k zánětům, zmírňuje zarudnutí a funguje i jako prevence praskání žilek. Pro své zklidňující a hojivé vlastnosti se využívá i při akné a kožních alergiích. Platí ovšem i na spálení od sluníčka. Protože je nabitý antioxidanty, posiluje pokožku v boji s volnými radikály, a tím předchází stárnutí. Svědčí i vlasům, zejména těm světlejším, a vlasové pokožce.

Zdroj: Youtube

„Budete-li vlasy oplachovat heřmánkem, docílíte jejich lesku, pevnosti a zesvětlení. Heřmánkové pleťové vody jsou zase dobré k ošetření vrásčité pokožky. Doporučuji i pleťové napářky. Výborný a jednoduchý na domácí výrobu je pak heřmánkový olej,“ radí bylinkářka Monika Golasovská z Bylinkové terapie.

Domácí laboratoř

Heřmánkový olej se podle ní hodí k péči o pokožku celého těla. Svědčí nejen dospělým, ale i dětem. A jak ho vyrobit? Čerstvé květy heřmánku nasypte do čisté sklenice a zalijte až po okraj kvalitním slunečnicovým olejem.

"Důležité je, aby všechny květy byly ponořeny v oleji a nic nekoukalo ven – přečnívající kvítka zplesniví. Sklenici uzavřete a olej nechte louhovat jeden měsíc na sluníčku. Denně protřepávejte a také pravidelně kontrolujte víčko zevnitř, jestli se na něm netvoří plíseň. Při tom ho vždy otřete 40% pálenkou – zafunguje jako dezinfekce," radí bylinkářka. Po měsíci heřmánek přefiltrujte a olej uzavřete do čisté sklenice.

Zdroje:
bylinkářka Monika Golasovská, www.bylinkova-terapie.cz
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9611340/