Od útlého mládí tíhne ke zdravému životnímu stylu. Tvrdí o sobě, že dříve byla až fanatická makrobiotička. Dnes dodržuje přerušovaný půst, jí převážně organické potraviny z vlastní zahrady, večeří ve stylu paleodiety. Používá přírodní kosmetické produkty, snaží se vyhýbat ponocování, ale i toxinům, které jsou všude kolem nás. Nedávno si třeba pořídila nový psací stůl, u kterého se stojí, protože podle nových vědeckých studií prý sezení způsobuje rakovinu.

K tomuto, pro někoho možná až asketickému přístupu k životu ji mimo jiné přivedla i nemoc milovaného tatínka, režiséra a producenta Bruce Paltrowa, který zemřel na rakovinu úst. Herečka to nesla velmi těžce, protože táta byl prý láskou jejího života. Nicméně prý nepatřil zrovna mezi milovníky zdravého jídla.

Posedlost super zdravou stravou prý zbavila její tělo zánětů

Gwenyth Paltrow se loni svěřila se svými stravovacími návyky také v podcastu The Art of Being Well. Moderátorovi prozradila, že si jako první věc do žaludku dává až v poledne kávu a obědvá vývar z kostí. Svým skromným jídelníčkem ale vzbudila vlnu kritiky.

Někteří lidé jí vyčítají, že funguje jako nezdravý vzor, protože je posedlá super zdravou stravou a velmi nízkým příjmem kalorií, což u aktivního člověka není zdravé. Podle některých kolegyň má dokonce podporovat poruchy příjmu potravy. V návaznosti na negativní reakce se herečka obhajovala tím, že svoje stravovací zvyky diskutovala s lékařem. „Je to člověk, který se mě dva roky snažil zbavit chronických zánětů,“ tvrdila Gwyneth Paltrow. Filmová hvězda zdůraznila, že její dieta nemá být návodem pro ostatní, jen chtěla prý upřímně odpovědět na otázky, které dostala. Dodala také, že kromě vývaru a zeleniny jí také plnohodnotná jídla a někdy také zhřeší hranolky nebo burgerem jako „normální smrtelníci“.

Zdroj: Youtube

Pohyb šestkrát do týdne: Fitko, jóga, pilates a dlouhé procházky

Ráno prý začíná tím, že v puse rozpustí lžíci bio kokosového oleje. To je podle ajurvédy osvědčený způsob, který z dutiny ústní odplaví nežádoucí bakterie. Pak si nalije velkou sklenici vody a usedá za počítač, kde vyřizuje maily. U toho si vychutnává šálek černé kávy. Každé dopoledne věnuje alespoň hodinu tréninku ve fitku, kde si dává do těla u kardia a posilování nebo cvičí jógu a pilates. Když necvičí, chodí alespoň na hodinové procházky. Její kroky pak obvykle míří ke stánku se smoothie, kde si dává svůj oblíbený zelený nápoj. „Smoothie je skvělá věc, protože vám dodá vlákninu, bílkoviny i zdravé tuky,“ říká herečka. V její oblíbené verzi prý nechybí kakao, špenát, ořechové máslo a také proteinový prášek.

První pořádné jídlo přichází na řadu až kolem půl jedné. Nejčastěji jde o salát s bílkovinou, třeba krůtím masem. Herečka ale nepohrdne ani tacos nebo burgery, vše ale v bezlepkové verzi a hlavně s dostatkem čerstvé zeleniny. „Místo kávy piju šálek zeleného čaje, který mě postaví na nohy a pomáhá mi překlenout čas do večeře.“ K večeři prý miluje rybu, kus masa a dostatek zeleniny. „Zásadní je sejít se u večeře brzy, ideálně kolem šesté, protože co opravdu nemám ráda, je chodit spát s plným žaludkem,“ svěřila se ve videu pro zahraniční magazín.

Koupel v sudu a meditace

Také prozradila, že doslova hltá všechny informace týkající se dlouhověkosti a prodlužování kvality života. „Chtěla bych mít dlouhý život, ale hlavně v něm být zdravá a vitální.“ Kterou radu ohledně wellnes by dala do života každému? „Určitě být více v tichosti a klidu, ztišit mysl, to prospěje všem.“

Pokud má volno, ráda ho tráví aktivně – například plave v soukromém bazénu nebo si dává saunu, kterou má na zahradě, případně si užívá své domácí spa. „Saunování je úžasné na detoxikaci těla a máte po něm opravdu krásně vyhlazenou a prokrvenou kůži. Několikrát do týdne si dopřávám i ledovou koupel v dřevěném sudu. Pomáhá mi to hlavně udržet si dobrou náladu,“ prozradila ve videu pro Vogue. Herečka má v oblibě také transcendentální meditaci, kterou provozuje každé ráno. Tato technika spočívá ve schopnosti zklidnit mysl s pomocí speciálních zvuků (manter).

Eliminančí dieta zakazuje většinu potravin

Jako mnoho jiných hvězd i Gwyneth Paltrow je autorkou několik knih s recepty a tipy na zdravý život. V roce 2023 jí vyšla poslední kniha s názvem It´s All Good (Všechno je dobré), která je zaměřená na eliminační dietu, kterou sama držela. Co ji k tomu přimělo? „Měli jsme zahradní párty, všude spoustu jídla a já najednou cítila šílenou nervozitu, tlak v hlavě, před očima mlha. Nemohla jsem pohnout pravou částí těla, následovala příšerná migréna. Doktor mi řekl, že trpím anémií, nedostatkem vitamínu B a že mám vysokou hladinu hormonu kortizolu. Přitom jsem si myslela, jak jsem zdravá, vždyť pravidelně cvičím. Doktor mi poradil třítýdenní léčebnou eliminační dietu. Přestala jsem pít kávu i víno, jíst sýry, vejce, maso, sóju, chleba, máslo, a na konci jsem se cítila opravdu výborně, i můj krevní obraz se upravil. Kromě toho jsem zhubla,“ řekla v televizní talk show Doctor Oz. Podle ní je jídlo naším lékem, a pokud z něj vyřadíme především cukr a všechny zpracované potraviny, odměnou nám bude zdravé tělo, mysl a kila dole.

Stárne s grácií a vrásky neřeší

Ať už se vám její rady ohledně hubnutí a zdravého života líbí, nebo ne, pozitivní je, jak se někdejší hvězda filmu Iron man nebo Zamilovaný Shakespeare hrdě hlásí ke svému věku. „Jako ženy chceme být zdravé, chceme stárnout. Ta představa, že bychom měly být zmrazeny v čase, je tak divná,“ řekla v posledním rozhovoru pro Vogue. „Je hezké zešedivět, ale pro ženy to znamená odpovídat na otázky typu: Co plánujete udělat se svými vráskami a stárnoucí pletí?“ Herečka dodala, že nechce vymazat čas ze života, který žila, a proto si chce uchovat i svoje vrásky.

Zdroje:

https://www.youtube.com/watch?v=ZGGaZNBmwvY

https://www.youtube.com/watch?v=48vJt25NUoE&t=215s

https://people.com/gwyneth-paltrow-takes-votes-whether-she-should-go-gray-after-lazy-summer-growing-out-roots-7964056

https://podcasts.apple.com/us/podcast/gwyneth-paltrow-her-wellness-protocol-for-longevity/id1539535133?i=1000603890093