Kolem mytí vlasů stále panuje spousta otázek. Vlasoví experti se shodují na tom, že mýt kadeře byste měli hlavně nahoře u kořínků neboli u skalpu hlavy. Šampon nepatří do konečků, protože je zbytečně vysušuje. Pokud tedy při mytí šamponem drhnete kadeře od shora dolů jako zběsilí, zaděláváte si na přesušené vlasy. „Délky opravdu není nutné pěnit, protože k nim se šampon dostává ve chvíli, kdy vlasy oplachujeme. Šampon naředěný vodou bohatě stačí k omytí běžné špíny,“ říká vlasový expert Jakub Čejchan. A jak je to s kondicionérem? Je lepší dávat ho po celé délce vlasů, včetně kořínků, nebo patří pouze do konečků? Tady se názory kadeřníků liší. Jestli se ale rozhodnete vetřít kondicionér i k pokožce hlavy, nezapomeňte ho potom důkladně smýt teplou vodou, jinak se vám pokožka bude rychle mastit.

Dobře proschlé vlasy zabraňují tvoření lupů a plísní

Hlavním důvodem, proč lidé fénují vlasy, je samozřejmě úspora času. Fénování výrazně zkracuje dobu sušení. Navíc umožňuje snadnější styling a dodává vlasům objem, což je pro mnohé ženy klíčové. Fén je nezbytný i při vytváření složitějších účesů, které vyžadují tvarování a fixaci.

Rychlé sušení vlasů může také pomoci předejít problémům s pokožkou hlavy, jako je plíseň či lupy, které mohou vznikat při dlouhodobém vystavení pokožky vlhkosti. Zdravá pokožka hlavy je základem pro zdravé vlasy a fénování může pomoci udržet tuto rovnováhu. Mnoho žen si v létě nechává vlasy jen běžně proschnout na slunci, i to ale může být problém, zvlášť pokud mají hřívu bohatou, hustou a dlouhou. Vlasy sice můžou být na sluníčku suché raz dva, kůže ale pod vrstvou hřívy nemusí dobře proschnout, a pokud zůstane vlhká, můžete si zadělávat i na plísňovou infekci. Proto je lepší dlouhé vlasy i v létě profoukat. Velkým prohřeškem je pak jít spát s mokrými vlasy. Snáze se totiž během spánku poničí, pokožka hlavy se zapaří a i ranní rozčesávání vás bude o dost víc bolet.

Vysoké teploty vlasy ničí

Nejčastěji zmiňovaným rizikem fénování je poškození vlasů. Vysoké teploty mohou vlasy vysušovat, lámat a způsobovat roztřepené konečky, a to zvlášť u vlasů, kterým chybí hydratace a jsou náchylnější k lámání. Některé studie ukazují, že teplota nad 150 °C může výrazně poškodit vlasovou kutikulu, což vede k oslabení vlasu a zvýšení jeho lámavosti. Vysoké teploty mohou způsobit tepelný stres nejen vlasům, ale i pokožce hlavy. Tento stres může vést k zánětům, svědění a dalším problémům s pokožkou.

Jedna z důležitých studií, kterou bychom měli zmínit, se zabývá srovnáním dopadů fénování a přirozeného sušení na zdraví vlasů. Studie publikovaná v roce 2011 v Annals of Dermatology zkoumala vlasy vystavené různým teplotám a časům sušení. Výsledky ukázaly, že zatímco fénování při vysokých teplotách může způsobit větší poškození kutikuly, fénování při nižších teplotách může být méně škodlivé než přirozené sušení, které může vést k bobtnání a následnému poškození vlasového vlákna.

Ačkoliv má fénování svá rizika, správné používání fénu může být ve skutečnosti pro zdraví vlasů i pokožky hlavy prospěšné. „Vlasy bychom měli fénovat v podstatě hned po jejich umytí. Vlhkost je ideálním prostředím pro růst bakterií a kvasinek, což může vést k podráždění, svědění, výskytu lupů a seborei,“ vysvětluje školitelka kadeřnických kurzů Hair Academy Taťána Jiříková.

Rychlé sušení fénem pomáhá předcházet zmíněnému bobtnání vlasového vlákna, které může nastat při dlouhodobém vystavení vlhkosti. Toto bobtnání a následné smrštění může vést k oslabení a lámání vlasů. Ideální je tak fénování na střední teplotu s použitím tepelné ochrany (například ve formě spreje), což je k vlasům šetrnější, než kdybyste je nechali volně uschnout na vzduchu.

Jak poznat, co vlasům chybí? Udělejte si jednoduchý test

Zdroj: Youtube

Jak poznáte, jestli vašim vlasům nechybí hydratace a důležité proteiny? Stačí k tomu jednoduchý domácí test elasticity. „Až si budete mýt vlasy, vezměte si vlhký vlas mezi prsty a zkuste ho natáhnout. V momentě, kdy vám vlas téměř nepůjde natáhnout nebo praskne, protože mu chybí pružnost, ukazuje to na nedostatek hydratace. To se často objevuje u přírodně vlnitých vlasů. Tady bych zvolil hydratační šampon, kondicionér i masku,“ radí kadeřník Jakub Čejchan, který z drogerkové péče doporučuje například vlasovou kosmetiku TRESemmé. „Jestliže se vám vlas podaří natáhnout, ale už se nevrátí do původního stavu, chybí mu proteiny, které by vlas zpevnily,“
vysvětluje odborník na vlasy. Kritickým ukazatelem nedostatku proteinu pak prý je stav, kdy se vám vlas po natažení zkroutí do kudrlinek. I tady je potřeba dostatečná péče. Vlasům prý také škodí příliš pevné stažení do culíku gumičkou, protože se kůže na hlavě přestane prokrvovat a nedochází k výživě vlasových cibulek. Pak se může stát, že vlasy začnou vypadávat, primárně v konturách kolem obličeje.

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3229938/

Taťána Jiříková, školitelka kadeřnických kurzů Hair Academy

Jakub Čejchan, kadeřník