Australský label Nicol & Ford založila dvojice Katie-Louise a Lilian Nicol-Ford. Oblečení pro svou značku si vyrábějí samy – Lilian oděvy navrhuje a Katie je fyzicky vyrábí. Zakladatelky Nicol & Ford tvoří pár i v osobním životě a aktivně se hlásí k LGBTQ+ komunitě. To se výrazně odráží v jejich tvorbě a na letošním fashion weeku v Austrálii jejich přehlídka vzbuzovala silné emoce.

Zdroj: Youtube

Kontroverzní přehlídka plná překvapení

Australské duo Nicol & Ford se postaralo o módní bouři. Jejich show měla za cíl bořit genderové stereotypy, oslavit různé tělesné tvary a dokázat, že rozdíl mezi mužskou a ženskou módou nemusí existovat. Modelky s kyprými tvary byly oděné v řetězech a kožených BDSM maskách, čímž návrhářky provokovaly a poukazovaly na krásu všech tělesných proporcí.

Okultismus a čarodějnice

Tuto sezonu se zakladatelky inspirovaly postavou z podsvětí Sydney – Rosaleen Norton. Rosaleen Norton byla australská umělkyně a okultistka známá jako „Čarodějnice z Kings Cross“. Žila v letech 1917 až 1979 a proslavila se svými kontroverzními obrazy, které často obsahovaly okultní a erotické motivy. Byla silně ovlivněna mystikou a starověkými mýty, což se odráželo v její tvorbě. Inspirací pro majitelky značky Nicol & Ford se mohla Rosaleen stát právě pro její výrazné, provokativní a mystické motivy.

Bourání stereotypů vs. oslava ženskosti

Fat-shaming je zlo, oslava obezity ale také není úplně v pořádku. Ano, žena s pár i více kily navíc může nosit módní kousky, které její ženskost podtrhnou, nemusí to však být na sílu. Jedním z nejpřekvapivějších prvků této přehlídky byl korzet, který, ač navržen pro silnější postavu, měl nepřirozeně zmenšenou hrudní část, která by seděla asi pětkrát menším prsům. To způsobilo, že modelce korzet vytlačil faldíky okolo celého hrudníku. Takový model byl nejen nepraktický a nepohodlný, ale na mnohé působil přímo odpudivě.

Testosteron v šatech

Dalším výrazným prvkem přehlídky byl testosteron v ženské módě. Některé modely oblékli muži s ostře řezanými rysy a svalnatými těly, což odráželo zaměření návrhářského dua na bourání genderových stereotypů a queer komunitu. Tato kombinace přispěla k celkovému dojmu, že móda nezná hranic a může být pro každého. Při sledování přehlídky jste se mohli přistihnout, že přemýšlíte, zda model předvádí muž nebo žena.

Australský fashion week ukázal, že móda může být jak provokativní, tak inspirující. Nicol & Ford svou přehlídkou nejen šokovaly, ale také otevřely debatu o kráse, tělesných stereotypech a inkluzi queer komunity do módy.

Zdroje: https://www.vogue.com.au/fashion/news/nicol-and-ford-resort-2025-review/news-story/f83dfee9db47842d69da7c0ca1cb2f3b https://www.frankie.com.au/gallery/how-this-fashion-house-pays-homage-to-the-lgbt-community-605051 https://www.iglanc.cz/modni-trendy/nadmerne-velikosti-obleceni-lgbt-queer-galerie-fashion-week/