Bělení zubů je dnes velmi žádanou službou v ordinacích zubních lékařů a dentálních hygienistek. Hlavním důvodem je nespokojenost se zažloutlou barvou zubů. Spousta lidí si již uvědomuje, jak důležité je mít zdravý a krásný chrup nejen pro své celkové zdraví, ale i pro dobrý pocit, větší sebevědomí, postavení ve společnosti a v práci. 

Bělení zubů je za odměnu. Jde o estetický zákrok a bělí se výhradně zdravý a čistý chrup. Pro maximální výsledek je potřeba mít perfektní dentální hygienu a vaše zuby musí být zdravé, jinak bělení nemá velký význam.

Nejlepší je kombinované bělení

Autorka článku si sama bělením zubů prošla, konkrétně kombinovanou metodou. I když si je budete chtít bělit doma, návštěva zubaře vás stejně nemine. Před samotným bělením vám totiž musí dentistka udělat zubní hygienu a zoubky vám vypucuje od různých nánosů minerálů nebo nevzhledných skvrn. Zároveň by měl zubař zkontrolovat, že zuby jsou zdravé a nikde není žádný kaz.

Na domácí bělení si můžete koupit nejlevnější variantu, což jsou třeba pásky. Ale lepší je, pokud vám v ordinaci udělají otisky zubů. Pro ty si po týdnu přijdete a máte formu přesně na míru na vaše zuby a bělení tak bude preciznější a lepší.

A jak to probíhá dál z vlastní zkušenosti? Každý večer si nanesete gel do formiček, dáte na zuby na noc a pokračujete po dva týdny. Když jste spokojení je hotovo. Pokud chcete ještě zuby bělejší, tak si je můžete nechat do dovybělit u lékaře.

Právě kombinovaná forma bělení je nejúčinnější. Nejdříve se doporučuje začít domácím bělením, během něhož si pacient do svých individuálních nosičů po několik dní nanáší gel dle instrukcí lékaře. Poté následuje ordinační bělení, které trvá cca 2,5 hodiny, po něm se opět pokračuje domácím bělením. Zároveň se pro lepší efekt a snížení citlivosti zubů doporučuje v průběhu léčby pravidelně aplikovat fluoridový gel a používat doporučenou zubní pastu po bělení. Efekt bílého úsměvu je v tomto případě zaručený. Pro udržení efektu se samozřejmě musí pacient řídit instrukcemi a po určité době opět přistoupit k domácímu bělení.

Jen počítejte s tím, za celou parádu dáte mezi až 10 tisíc korun. Pokud bělit jen doma, tak zaplatíte okolo 6 tisíc korun.

Čím zuby nebělit

Zuby tedy rozhodně nevybělíte ani sodou, citronem, kurkumou, kokosovým olejem, černým uhlím, páskami, bělícími pery, bělícími gely s ÚV světlem. Toto všechno vám může zuby pouze poškodit, také se může jednat o marketingový tah prodejců, kteří se z vás snaží vytáhnout peníze. Tyto metody totiž obrušují nebo vysušují zuby, a proto jedinou opravdu účinnou bělící látkou je právě výše zmiňovaný peroxid vodíku. Není pravdou, že peroxid ničí zuby, zuby vám mohou poškodit právě některé amatérské postupy.

Zdroj: vlastní zkušenost redaktorky Kondice
https://www.healthline.com/health/dental-and-oral-health/how-to-get-rid-of-yellow-teeth#remedies
https://www.greendentalsmiles.net/cosmetic-dentistry/5-home-remedies-never-think-use-teeth-whitening/