Hned na úvod je důležité zmínit, že chloupky v obličeji jsou naprosto normálním jevem, a to nejen u mužů, ale i u žen. Někomu rostou méně, někomu více, chloupky mají různou barvu a hustotu a mohou se vyskytovat v různých oblastech – třeba nad horním rtem nebo v oblasti u uší. Pokud vám nevadí, jste šťastná žena. Jestli ale uvažujete, že bude lepší se porostu spíše zbavit, na výběr máte hned několik metod, jak si s nežádoucími chloupky poradit. Mezi nejznámější a nejpoužívanější techniky patří horký vosk, depilace pomocí krémů, epilace pinzetami nebo strojky anebo oholení žiletkou. Před použitím jakékoli metody odstranění chloupků je vždy dobré provést test na malé části pokožky, abyste se ujistili, že na ni nebudete mít alergickou reakci nebo kůži nepodráždí. „Každá pleť reaguje na různé metody odstraňování jinak, proto doporučuji jich vyzkoušet více a rozhodnout se, která bude vašemu typu pokožky nejvíce vyhovovat,“ radí známá youtuberka a odbornice na krásu a kosmetiku Karolína Břešťalová ve videu zde:
Depilační krémy
Jedná se o krémy s chemickým složením, které pracují tak, že látky oslabí chloupky na povrchu kůže, a vy je tak po několika minutách můžete pohodlně setřít. Tahle metoda je bezbolestná a celkem snadná, není to ale nic pro alergiky a lidi s citlivou pokožkou. Sama jsem depilační krémy před pár lety vyzkoušela a byly na mě tak agresivní, že moje noha po aplikaci depilačního krému vypadala jako zralé rajče v kombinaci s oškubaným kuřetem. Určitě doporučuju udělat si před zákrokem test nanesením malého množství krému na předloktí nebo přímo na tváři.
Vosk
Voskové pásky seženete v každé drogerii. Před použitím pásku zahřejete v dlaních, přiložíte na požadovanou část těla a prudce strhnete proti směru růstu chloupků. Tím dojde k bleskové exfoliaci – tedy vytrhnutí chloupku i s kořínkem. Varování: tato metoda je opravdu jen pro odvážlivky s nižším prahem bolesti. Před lety jsem opět sama vyzkoušela metodu odstranění chloupků voskem, a to podotýkám, že na noze. Au! Větší bolest jsem asi nezažila, a to si nemyslím, že jsem úplná citlivka. V obličeji je navíc kůže citlivější a jemnější, na druhou stranu vosk používáte jen na malou plochu, takže se to asi dá vydržet. Výhodou je, že epilace vám vydrží asi 3–4 týdny, takže tento bolestivý proces nemusíte absolvovat tak často. Pokožka po proceduře může být začervenalá a podrážděná, proto je dobré zklidnit ji třeba gelem s aloe vera.
Cukrová pasta
O odstraňování chloupků pomocí pasty s cukrem nebo medem se ženy snažily už odpradávna. Pasta se zahřeje, nanese na požadované místo a pak, podobně jako v případě epilace voskem, se strhne. Rozdíl je ale v tom, že strháváte po směru chloupků, ne v opačném směru. Díky tomu můžeme mluvit o trochu méně bolestivé metodě než v případě vosku. Pasta se navíc přichytává jenom na chloupky, ne přímo na kůži, takže jde o šetrnější metodu. „I při tomto způsobu práce je ale na místě velká opatrnost. Můžete si jinak způsobit různá mikroporanění kůže a postupem času se z toho může vyklubat i zánětlivá hyperpigmentace, kdy traumatizovaná pokožka přehnaně reaguje na slunce a můžou z toho být nevzhledné pigmentové flíčky,“ říká Karolína Břešťalová. Cukrová pasta by vás na kůži neměla pálit a měla by vám být příjemná. Sehnat ji můžete už hotovou v drogeriích nebo si ji vyrobit v domácích podmínkách. Potřeba je jen pár ingrediencí.
Depilace
Tahle metoda se anglicky nazývá dermaplaning. Důležité je pořídit si speciální holítko na obličej s jednou čepelí (připomíná skalpel), kterým jemně přejíždíte po pleti a chloupky holíte. Seženete ho v drogeriích, e-shopech i u kosmetiček. Protože nejde o odstranění s kořínky, je nutné proces opakovat už po pár dnech. Výhodou je ale úplná bezbolestnost zákroku, který je navíc k pleti velmi šetrný a nehrozí podráždění. Holítkem si zvládnete oholit i celý obličej a pohodlně jím odstraníte i chmýříčko, takzvané broskvové chloupky, které jsou velmi jemné a sotva viditelné.
Domácí cukrová pasta na epilaci
Potřebné suroviny:
- 2 šálky cukru
- ¼ šálku vody
- ¼ šálku citronové šťávy nebo octa
Postup:
Ve středně velkém hrnci smíchejte cukr, vodu a citronovou šťávu (nebo ocet). Ohřejte směs na středním plameni, dokud se cukr úplně nerozpustí a směs nezačne bublat. Jakmile se směs začne vařit, snižte teplotu a míchejte. Pokračujte vařením, dokud směs nedosáhne zlatavě hnědé barvy a teploty přibližně 115–120 °C. Poté odeberte hrnec z plotny a nechte směs trochu vychladnout, dokud nedosáhne teploty, kterou pohodlně snesete na kůži.
Pasta by měla být lepkavá, ale ne příliš horká – v takovém případě ji nechte chvíli odstát.
Pastu nanášejte špachtlí na oblast s chloupky, které chcete odstranit, vždy proti směru růstu chloupků. Když je pasta „přisátá“ na kůži, rychle ji odstraňte PO směru růstu chloupků (tedy oproti směru, kterým jste ji aplikovali). Po odstranění chloupků si opláchněte oblast vlažnou vodou a aplikujte hydratační krém bez parfemace.
Počítejte s tím, že po strhávání chloupků pomocí pasty se vám na tváři můžou objevovat červené a svědivé pupínky. Určitě proto nechoďte na slunce a ani pleť nevystavujte extrémním podmínkám, jako třeba pobytu v sauně nebo kryosauně. Nechoďte pár dnů ani na kosmetiku a pleť nechte spíše volně dýchat než ji zatěžkávat nánosy make-upu.
Zdroje:
https://www.youtube.com/watch?v=iFpm3DwNOEY&t=584s
https://www.glamour.com/story/how-to-dermaplane-at-home
https://www.ireceptar.cz/zdravi/jak-odstranit-chloupky-na-obliceji/