Vše, co jste chtěli vědět o snění a báli jste se zeptat

Vše, co jste chtěli vědět o snění a báli jste se zeptat

Sny nám ukazují nové cesty, dokonce se můžeme ve snu učit… Co zajímavého ještě víme o snění?

Proč vlastně sníme

To je otázka pro vědce. Dosud se domnívali, že sny jsou jakýmsi mozkovým odpadem, v současnosti experti předpokládají, že nám sny pomáhají zpracovat naše každodenní prožitky. Jaký důvod má ale naše vlastní noční kino? Vědci tvrdí, že sny mohou v ideálním případě otupit naše stresující zážitky, ovlivnit naši náladu či změnit náhled na prožité události.

Co jsou to erotické sny

Výzkumy potvrzují, že deset procent mužských snů a tři procenta ženských snů se točí kolem sexu. Vědci měří fyzické projevy erotických snů ve fázi REM spánku, ale základním problémem vědeckého měření je to, že subjektivní pocity během erotického snění změřit nelze, musí se tedy spolehnout na vyprávění …..

Kdy sníme

Všichni lidé sní a to i ti, kteří si na své sny po probuzení nevzpomínají. Spánek probíhá ve třech asi devadesáti minutových fázích – lehkého, hlubokého a REM spánku, přičemž se dosud vědci domnívali, že sníme pouze ve fázi REM spánku. Podle mannheimského vědce Michaela Schredla, který sny zkoumá, však sníme ve všech fázích spánku, rozdíl je pouze v intenzitě snění.

Ženy sní jinak než muži

Ženy si své sny vybavují spíš a vyprávějí o nich častěji než muži. U obou pohlaví se ve snech ve dvaceti procentech objevují vlastní partneři. Obsah snů odpovídá klišé o rolích pohlaví: muži častěji sní o dobrodružstvích, autech nebo práci, ženy pak o mezilidských vztazích, šatech či domácnosti. Zajímavé je, že podle studie z padesátých let tehdy ještě ženy takřka nesnily o práci, dnes ale studie potvrzují, že sny žen se týkají šéfů a kolegů v práci stejně často jako sny mužů.

Sny přinesou nové nápady

Jak vylepšit svou firmu? Co dát manželovi k narozeninám? Kam vyjet na dovolenou? Chcete-li vyřešit nějaký problém, vyplatí se na něj myslet těsně před spaním. Vždyť i Paul McCartney vymyslel melodii k nestárnoucí písni Yesterday právě ve snu. Sny nám mohou odhalit nové obzory, přinést nové nápady. Většinou totiž přemýšlíme v zaběhaných vzorcích, sny nám však mohou ukázat nové souvislosti. Kreativní potenciál snů lze nejlépe využít, podaří-li se vám spojit bdělý stav a stav snění, a to je možné nacvičit.

Učte se ve spánku

Spáči si lépe zapamatují vědomosti, dokonce trénují své schopnosti. Podle neurologa Jana Borna je možné ve snu zlepšit i složité pohybové procesy, jako je jízda na skateboardu nebo skok do výšky. Také cizí slovíčka si zapamatujete lépe, budete-li se je učit těsně před spaním.

Jana Vecánová

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.