Rozpumpujte svůj metabolismus masáží

Rozpumpujte svůj metabolismus masáží

Říká se tomu lymfodrenáž. Školený masér při ní urychlí proudění tekutiny v lymfatickém řečišti. Právě její městnání mnohdy může za otoky a zpomalené fungování organismu. V posledních letech jde o trend, na jehož vlně se snaží svézt kdekdo. Než půjdete na lymfodrenáž, měli byste vědět, že…

 • …by ji měl dělat odborník
  Vůbec se nestyďte předem si zjistit, jaké vzdělání má mít člověk, do jehož rukou hodláte svěřit svůj lymfatický systém. Může vám připadat, že je to vlastně jen takovéhlazení, ve skutečnosti se jedná o poměrně velký zásah do organismu. Neumětel, byť v dobré víře, vám může ublížit. Paradoxně se vám může zhoršit celulitida nebo se objeví bolesti v oblasti mízních uzlin, například v tříslech. A jen pro pořádek – termín lymfomasáž je nesmysl, odborně se opravdu používá lymfodrenáž. Dobrý masér také nebude nereálně slibovat, že vás nadobro celulitidy zbaví.
 • …je lepší ruční než přístrojová
  Ideálně by se měly doplňovat, přičemž k té manuální by mělo dojít vždycky. Každý člověk je originál, ale přístroje v podstatě fungují na všechny stejně, zato masér přizpůsobí tlak konkrétnímu tělu. Když ve fitku nabízejí přístroj, který udělá lymfodrenáž nohou, bude to příjemně strávený čas a možná se poté odvodníte, ale pro svůj metabolismus neuděláte nic. Když lymfodrenáž, tak celého těla.
 • …nebolí
  Lymfatické řečiště je velice jemný systém, který rozhodně nevyžaduje tlak buldozeru; neplatí, že čím víc se bude tlačit, tím víc odpadních látek ze sebe dostanete. Takže pokud při masáži trpíte nebo vám dokonce naskáčou červené fleky, můžete si být jistí, že jste se dostali do rukou amatéra a už nikdy tu chybu neopakujte. Lékaři totiž varují, že poškodit mízní systém není zase tak těžké a je to bohužel nevratné. Něco jiného je, jak se budete cítit po masáži – ač se to nezdá, působí i na kosti a klouby, takže můžete mít pocit, že jste ušli pořádnou túru s plnou krosnou. Doporučuje se také hodně pít.
 • …netrvá méně než 30 minut
  Lymfodrenáž má přesně stanovený postupa pokud má být účinná, musí být dost dlouhá. Rychlovka v obědové pauze je hloupost. Někteří lymfologové doporučují na podporu metabolismu zdravým lidem dvouhodinovou lymfodrenáž jednou za měsíc.
 • …není pro všechny
  Ten, kdo vám bude lymfodrenáž provádět, by se měl zajímat o váš zdravotní stav. Zakazuje se při zeleném zákalu, těhotenské hypertenzi či bolestech břicha neznámého původu. Není také vhodná pro lidi s nedoléčeným nádorem. Po onkologické léčbě, například nádoru prsu, je naopak žádoucí, nicméně dobrý masér by měl vyžadovat potvrzení od lékaře.

Lenka Lysoňková

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.