Zlozvyky, které urychlují stárnutí

Zlozvyky, které urychlují stárnutí

Chcete vypadat mladší? Omezte pití kafe, skoncujte s cigaretami, neopalujte se a pořádně spěte. Zní to drsně a nechce se vám do toho, protože byste přišli o radost ze života? Tak zkuste ubrat alespoň někde.

Káva skutečně obsahuje antioxidanty, jen jich tam je bohužel příliš málo na to, aby dokázala zpomalit stárnutí. A pokud to s ní budete přehánět, budete spíše vypadat starší, než jste, protože hlavní složka kávy, kofein, působí jako diuretikum.

Po kávě, která je pro mnoho lidí symbolem relaxu, se zkrátka každou chvíli chodí na záchod, aniž by přitom člověk cítil žízeň a doplňoval tekutiny. Pleť bez vody přitom vypadá starší, a jde-li o dlouhodobý stav, tak i skutečně rychleji stárne.

Takhle drsně odhalili kávu na serveru Urbanette.com poté, co se zejména v zámořském tisku opakovaně objevilo tvrzení, že káva se má pít prakticky v jakémkoli množství, protože je významným zdrojem antioxidantů. Totiž, ona je velkým zdrojem antioxidantů, ale pouze v jídelníčku průměrného Američana, v němž chybí ovoce a zelenina, které jsou těmi skutečně bohatými zdroji. Pamatujte si proto, že ke každému kafi si musíte dát sklenici vody, a ještě lepší bude, když ho občas prostřídáte s ovocem či zeleninou.

Cigarety přidávají roky

O tom, že další zvyk, kterým přes den relaxujeme, totiž kouření cigaret, škodí zdraví, už moc lidí nepochybuje. Neškodí však jen dýchací soustavě. Látky obsažené v cigaretách ničí zásoby elastinu a kolagenu v pokožce, což zvyšuje výskyt stále se prohlubujících vrásek a člověk tak vypadá starší. Nikotin, ale i některé další návykové látky navíc při dlouhodobé závislosti zhoršují průtok krve v cévách. To vede k horšímu okysličování organismu a tím také k jeho rychlejšímu opotřebování.

Nedostatek spánku vadí kůži

Přísloví, které tvrdí, že ranní ptáče dál doskáče, má možná pravdu, ale jen za předpokladu, že ptáče šlo brzy spát. Pokud vstáváte za kuropění a přitom chodíte spát po půlnoci, můžete si ke svému věku klidně ještě pár let přičíst, protože na kůži se projeví i tohle. Buňkám kůže totiž chybí čas na regeneraci, takže můžete mít problémy s akné. A aby toho nebylo málo, pokud spíte noc co noc ve stejné poloze, vystavujete se riziku, že se na vašem obličeji odrazí i tenhle fakt.

Příliš mnoho slunce? Pár let navíc

Být na slunci je zdravé, protože jedině tak si člověk dovede vytvořit dostatek vitamínu D. Ostatně mírně opálený člověk vypadá zdravěji než člověk s tvarohově bílou pletí. Ale příliš mnoho slunečního záření zvyšuje riziko rakoviny kůže. I když nemusí být hned tak zle, přemíra slunečních paprsků vysušuje kůži, poškozuje elastin a kolagen pod jejím povrchem, takže je pokožka křehčí a opět tak náchylnější k tvorbě vrásek. Chcete-li si užívat slunce a vypadat mladě, bez spousty opalovacího krému to nepůjde: a to v létě, stejně jako třeba v zimě na horách.

Nemračte se, zůstane vám to!

Starší často vypadá také člověk, který se tváří zasmušile. Dlouhotrvající stres se navíc může v tomto ohledu na kůži podepsat trvale. Kvůli němu stoupá množství různých malých zánětů v těle, v krvi přibývají toxické zplodiny a výsledkem je rovněž rozpad kožního kolagenu. Pokud nejste od přírody optimista, snažte se na to myslet a alespoň trochu svou pochmurnou náladu překonat. S vesele působícími lidmi i jejich okolí jedná jinak, což vám nakonec může pomoci lepší náladu udržet.

Radka Wallerová

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.