Co je lepší? Manželství, nebo život “na psí knížku”?

Co je lepší? Manželství, nebo život “na psí knížku”?

Dlouhá léta byli psychologové přesvědčeni, že lidé žijící v manželství jsou na tom lépe než jejich nesezdaní vrstevníci. Průzkumy potvrzovaly, že jsou zdravější, žijí déle a cítí se šťastnější.

Tým kolem americké socioložky Kelly Musick z Cornellovy univerzity ale při důkladném zkoumání téměř tří tisíc lidí dospěl k názoru, že v posledních letech se hranice manželství natolik rozostřily, že se tato instituce velmi přibližuje soužití na‚psí knížku‘. A naopak. Vypadá to, že soužití bez oddacího listu bereme čím dál vážněji. Socioložka je navíc přesvědčená, že některým lidem pouhé spolužití vyhovuje víc. „Přece jen manželství je vnímáno jako instituce a společnost s ní spojuje nějaká očekávání. Někomu ta očekávání nedělají dobře,“ vysvětluje si výsledky průzkumu Kelly Musick. Jaké jsou další výhody a nevýhody manželství a soužití na hromádce? A co tedy skutečně prospívá našemu zdraví?

1. kolo – Psychická pohoda

Jedinci, kteří spolu žijí na hromádce, jsou šťastnější a mají vyšší sebevědomí.  Pro toho, komu takový vztah vyhovuje, je to přesný poměr jistoty a bezpečí na jedné straně a autonomie na druhé. Někteří z nás totiž vnímají institucionalizaci a očekávání s ní spojená negativně. Soužití bez prstýnků podle autorky průzkumu vyhovuje hlavně párům, kde žena vydělává víc peněz. Snad
i proto, že v manželství se (stále) předpokládá, že vydělávat víc bude muž. Nutno dodat, že průzkum se zabýval jen dvojicemi bezdětnými. U manželů nastal největší nárůst pohody a pocitu štěstí v období těsně po svatbě, pak už to šlo lehce dolů.
Vítěz: Psí knížka

2. kolo – Fyzické zdraví

Na tomto poli vítězí manželé: své zdraví hodnotí sezdané páry lépe než ty nesezdané. Socioložka nabízí vysvětlení, že to může být proto, že zejména muži si musí v manželství utáhnout opasek a žít střídměji. Jiní odborníci zase říkají, že manželka svému choti spíše připomene, aby šel k zubaři či na preventivní prohlídku. Zároveň je otázkou, jestli zdravotní benefity života v manželství platí
i v Evropě. V Americe jsou do velké míry spojené spíš se zdravotním pojištěním: za oceánem si rodina zkrátka může dovolit lepší zdravotní péči než jednotlivec nebo pár, který spolu žije bez papírů. Stále ale platí, že lidé, kteří žijí v páru, jsou zdravější než singles, a to velmi výrazně. Už třeba jen proto, že vypijí mnohem méně alkoholu.
Vítěz: Manželství

3. kolo – Společenský život

Ať už se pár vezme, nebo spolu jen bydlí, volný čas věnuje budování vztahu a na přátele ho má
v porovnání se singles méně. Navíc fungující vztah dokáže to, co předtím měli za úkol právě přátelé: zlepšovat náladu. Sociální sítě se proto pomalu rozvolňují. Pro vztah ani pro jednotlivce ale není dobré, aby se rozpadly docela. Přátele potřebujeme všichni.
Vítěz: Remíza

Kondice

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.