Koupací rituál: Jak často koupat a je nutná chemie?

Koupací rituál: Jak často koupat a je nutná chemie?

Smiřte se s tím, že názory na péči o kůži dítěte se za poslední roky změnily. Budete se zřejmě hádat se svou matkou i tetou, protože ty se o miminko staraly jinak. Základní pravidlo dneška zní: žádná zbytečná chemie.

Dávno neplatí, že by se miminko mělo koupat každý den, byť vám babičky budou tvrdit opak. Samozřejmě pokud nemá potíže s pokožkou, klidně si z koupele vytvořte rituál, který dítě připraví na spánek. Nicméně ty citlivější děti, respektive jejich kůže, při každodenním máčení ve vaně trpí. Proto má-li potomek náběh na atopický ekzém, ideální je koupat ho jednou až dvakrát týdně. Častější koupání by mohlo křehkou a citlivou pokožku podráždit. To ale neznamená, že by se miminko obešlo bez každodenní hygieny. Každý večer omyjte zadeček a přirození, nejlépe pod tekoucí vodou. Nezapomeňte na faldy na krku, kde se zachycují sliny, jídlo a žmolky z oblečení. Ačkoli se obecně doporučuje používat čtverečky gázy, výborně to jde také běžnými odličovacími tampony. Jen pozor, ať nejsou ničím napuštěné, aloe vera a spol. by citlivou kůži mohly podráždit. A pozor – vybírejte,pevnější‘ typ tamponků, ne ty, ze kterých se po namočení uvolňují vatová vlákna.

Deset minut a dost

Dlouhá koupel neprospívá dospělým, natož kojencům, jejichž ochranný kožní film ještě není vyvinutý. Proto koupání miminka zkraťte na minimum, odborníci doporučují maximálně deset minut. Ze stejného důvodu se nedoporučuje koupat miminko v dospělácké vaně. Alespoň do prvních narozenin by mělo mít svoji vlastní vaničku nebo speciální kbelík. Dětské kůži pak nebudou hrozit útoky bakterií a nečistot. Velkou roli při koupání hraje teplota vody. Ta by měla odpovídat teplotě těla, tedy 37 stupňům Celsia. Taková teplota totiž křehkou dětskou pokožku zbytečně nevysušuje, a tudíž nezvyšuje riziko kožních problémů. Chcete-li mít vodu pod kontrolou, vyplatí se pořídit si teploměr. A než s koupáním začnete, ujistěte se také, že je dostatečně teplo i v místnosti, kde dítě koupete. Ideálních je podle odborníků 25 stupňů Celsia. Nezamlouvá-li se vašemu dítěti koupání, obvykle pomohou speciální lehátka, která dětem ve vodě poskytnou potřebnou stabilitu a pocit bezpečí. Vám se díky nim bude dítě zase umývat snáz, protože se kromě umývání nebudete muset soustředit ještě na to, abyste miminko správně držela. Kromě vaničky a lehátka si nachystejte i potřebnou kosmetiku: mycí emulzi, emulzi do koupele, tělové mléko, olej nebo výživný krém a jednou za týden šampon.

Pozor na chemii

Koupací rituál začněte očistou zadečku. Vlhčené ubrousky se na to ale příliš nehodí, protože kůže je tu velmi citlivá. Je proto mnohem lepší (a potvrdí vám to většina dermatologů) umývat zadeček pod tekoucí vodou s trochou jemné mycí emulze, kterou si stříknete do ruky. Teprve pak je na řadě vana. Než do ní miminko položíte, můžete, a nemusíte, do ní kápnout trochu jemné koupelové emulze určené speciálně pro kojence. Stejně jako zbylá dětská kosmetika by mela mít co nejjednodušší složení. Vyhnete se přípravkům s obsahem barviv, parabenu, ropných derivátu, jako je třeba paraffinum liquidum, či sulfátum, které mohou u dětské pokožky vyvolávat kožní alergie. Pozor si dejte také na parfemaci, bud se jí vyvarujte úplně, nebo si pohlídejte, aby byla bezalergenní. Co dětské pokožce naopak svědčí, je panthenol, vitamin E, bambucké máslo či mandlový olej. Šampon se zase vyplatí pořídit takový, aby nedráždil dětské oči. Stres z koupání tak ušetříte nejen svému miminku, ale i sobe, protože se mytí vlásku objede bez křiku.

Zaměřte se na suchá místa

Při sušení dětskou pokožku netřete, ale vlhkost z ní jemně odsajte ručníkem. Pokožku miminka pak natřete dětským olejem či tělovým mlékem. Zdravá pokožka dítěte se ale nutně nemusí promazávat po každém koupání. Zaměřte se na ni hlavně v momentě, kdy se na ní objeví suchá místa či opruzeniny. Suchá místa natírejte několikrát denně, kůže by vůbec neměla dostat šanci, aby pnula a svědila. Jedině tak zajistíte, že se díte nezačne škrábat a nezanese si do ranek infekci. Vyberte si proto výživný krém s vhodnou konzistencí a rychlým vstřebáváním.

Lenka Lysoňková

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.