Kam pro bílé zuby: K zubaři, nebo do drogerie?

Kam pro bílé zuby: K zubaři, nebo do drogerie?

V době, kdy se ustupuje od přípravků s vysokým obsahem peroxidu vodíku, už je domácí bělení ve vlastní koupelně bezpečné. Chce to jen čas a hodně trpělivosti. V každém případě ale platí, že bělit se mohou jen zuby zdravé. Takže chcete-li ‚zářivé‘ výsledky, objednejte se ze všeho nejdřív na preventivní prohlídku.

Kromě očí a vlasů, je to právě úsměv, který vzbuzuje pozornost. A ten bílý navíc opticky omlazuje až o pět let. Cesta k bílým zubům přitom už není nikterak složitá, stačí se rozhodnout, zdali budete investovat čas, nebo peníze.

Předehra k bělení

O tom prvním je řeč v případě, že si chcete bělení zkusit doma, to druhé, když toužíte mít zářivý úsměv do dvou hodin a bez práce. Bělení zubů včetně toho profesionálního však nemůžete absolvovat, kdykoli vás napadne. I když se to může jevit jako snadný zákrok, není to tak úplně pravda. Vaše zuby nesmí být zkažené, uměle nastavené (nastavenou část zubu nelze vybělit, tudíž by byl na první pohled jasně viditelný barevný rozdíl), nesmíte mít na zubech zubní kámen a nesmíte trpět paradentózu. Bělení se také nedoporučuje těhotným a kojícím ženám a dětem pod osmnáct let.

Před bělením proto zubaři doporučují kompletní zubní prohlídku, při níž vám ošetří všechny přítomné kazy, a poté je víc než praktická i návštěva dentální hygienistky. Zejména v případě, že se rozhodnete pro bělení zubů v pohodlí vlastní koupelny. Dentální hygienistka zbaví zuby plaku, odborně je vyčistí a z povrchu zubů odstraní pigmentace způsobené kouřením nebo pitím kávy, čaje či červeného vína. Teprve pak jsou zuby připravené na samotné bělení. Dvě hodiny v křesle a je to!

Při návštěvě zubní ordinace trvá celý proces bělení zubů přibližně dvě hodiny. Nejprve se musí ústa na zákrok nachystat, což znamená, že vám lékař nasadí rozvěrač rtů a tváří, který umožní volný přístup k zubům. Poté se musí v dutině ústní zakrýt všechny měkké tkáně (krčky zubů a dásně), aby nepřišly do styku s bělícím gelem. Mezitím, co si zubař přichystá všechno potřebné náčiní, ukáže vám sestřička jakýsi umělý chrup na tyčce, na kterém jsou umístěné přední řezáky různých odstínů, a řekne vám, jaký odstín mají vaše zuby nyní a jakého by, po zhruba šedesátiminutovém bělení, mohly dosáhnout. „Většinou se jedná o zesvětlení o čtyři nebo pět odstínů. V některých případech to však může být i o osm až devět odstínů,“ říká stomatolog Štěpán Gála. Poté vám lékař na zuby nanese vrstvu bělícího gelu a nechá ji 15 až 20 minut působit. Následně jej ze zubů odsaje a celý proces ještě dvakrát zopakuje. Po poslední aplikaci odsaje veškerý bělicí gel, odstraní ochrannou bariéru, která chránila krčky a dásně zubů, a chrup důkladně opláchne. Po dvou hodinách v zubařském křesle je celá procedura u konce a vaše ‚nové‘ zuby mohou vyrazit do světa.

Ve vlastní koupelně

Ordinační bělení zubů není zrovna levná záležitost, cena se pohybuje od pěti tisíc korun výš. Nechcete-li tolik peněz investovat, udělejte si čas a pusťte se do bělení svých zubů na vlastní pěst. Rozhodnout se můžete pro jednu ze tří variant.

První možností, která je nejlevnější, nejjednodušší, ale také nejméně efektivní, jsou bělicí pasty označené nápisem ‚white‘. S nimi si čistíte zuby stejně, jak jste zvyklí, pouze doba čištění by měla být delší. Problém u těchto past je, že obsahují velmi nízké procento účinné látky, a tak od nich nelze očekávat zázraky.

Další metodou, kterou můžete v pohodlí domova vyzkoušet, jsou bělicí pásky, které se nalepí na přední část chrupu, nechají se nějaký čas působit a pak se odstraní. Různé pásky obsahují různé množství peroxidu vodíku, proto než si pásky koupíte, pečlivě si prostudujte obal. Jejich největší nevýhodou je, že je nelze stejnoměrně nanést na každý zub, proto počítejte s tím, že výsledný odstín nemusí být u každého zubu stejný.

KLAUDIE RACKOVÁ

Kondice

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.