Co jíst a pít, když se blíží menopauza

Co jíst a pít, když se blíží menopauza

Genetická výbava už dnes nemá zdaleka poslední slovo. Co se s vaším tělem bude v příštích letech dít, můžete ve velké míře ovlivnit. Třeba tím, že si začnete zapisovat, co jíte. Jsou potraviny, které prokazatelně navracejí vitalitu a zpomalují stárnutí. Na ty je třeba se teď zaměřit.

Kila navíc vás vůbec nemusí trápit, když nepodceníte prevenci. Omezte živočišný tuk, jednoduché cukry a  sůl, a  naopak přidejte vlákninu. Není zázračným prostředkem na hubnutí, pravdou ale je, že činí ‚udržovací‘ režim ideální váhy kolem padesátky příjemnější.

Více vlákniny, více vody

Vláknina omezuje pocity hladu a  také brání zácpě. Do  jídelníčku přidejte sóju, křehký chléb nebo lněné semínko. To si můžete nasypat do  jogurtu, který je podobně jako ostatní kysané mléčné výrobky nejlepším ‚médiem‘. Chcete-li vlákninu z  lékárny, hledejte ve  složení přípravků psyllium. Denně zároveň vypijte dva litry vody. Pomáhá z  těla odplavit škodliviny a je to dobrá prevence celulitidy. Správný pitný režim se navíc odrazí i na vaší pleti, které díky němu nebude chybět vláha. Doporučujeme obyčejnou vodu, bylinkové čaje a ředěné ovocné čaje.

Zaostřete na vápník

Ženy ve  středním věku potřebují 1000 mg vápníku denně, po  klimakteriu tato potřeba stoupá až na  1500 – 2000 mg. Takže bude třeba zvýšit konzumaci potravin bohatých na  vápník. Ten obsahují mléčné výrobky, sardinky, brokolice, fíky, kapusta, květák, mandle, para a  lískové ořechy, slunečnicová semínka, vejce, sezam a  mák. S  vápníkem je to o to složitější, že je jeho vstřebávání závislé na  velkém množství žaludečních kyselin. Před jídlem proto vypijte vodu s citronem nebo lžičkou jablečného octa. Dáte vápníku mnohem větší šanci. Kromě vápníku kosti potřebují hořčík (neboli magnézium), jednu z  nejlepších omlazovacích látek vůbec. Jezte hodně vlašských ořechů a mandlí.

Hormony z přírody

Všimla jste si, že Asiatky i  po  čtyřicítce mnohdy vypadají jako třicítky? Stárnou elegantněji než my Evropanky a ani menopauza je tolik netrápí. Lékaři a  vědci teď zkoumají, zda k  tomu přispívají ryby, mořské řasy nebo sója. O  té už se mimo jiné ví, že obsahuje přírodní látky, které se v lidském těle chovají jako hormony. Nejprobádanější jsou pravděpodobně isofl avony, které v rostlinách fungují jako antioxidanty. Právě těch má hodně sója. Po vzoru asijských žen proto nahraďte část živočišných bílkovin ve svém jídelníčku proteiny ze sóji. Budete se moci radovat z lepších výsledků i při preventivní prohlídce: podle American Journal of Cardiology se vám sníží hladina cholesterolu a  triglyceridů v  krvi a  celkově klesne riziko kardiovaskulárních chorob. A  neplatí to jen pro vás, ale samozřejmě také pro vašeho partnera.

Pokud se sóje chlapsky brání, máme pro vás tip: tofu (což je takový falešný sýr ze sóji) značky Vitall s příchutí hamburgeru. Běžně ho koupíte např. v prodejnách Billa či Tesco a bio obchodech. Můžete ho dát do housky jako běžný hamburger, ale také opékat nebo grilovat. Nejen sója, ale také hrášek, fazole a  další luštěniny obsahují látky, které pozitivně ovlivňují menopauzální potíže. Myslete na  to při vaření a nejméně jednou týdně si připravte jídlo, kde budou hrát luštěniny hlavní roli. 

Co JÍST A PÍT

Do 30 minut po probuzení byste měla snídat, nastartujete metabolismus. Hlídejte si bílkoviny, abyste udržela svalovou hmotu. Na 1 kg váhy doporučujeme 1,5 g bílkovin. Denně byste měla sníst alespoň 400 g zeleniny. Tělu dodá potřebnou vlákninu a vitaminy. Dvakrát týdně si dejte čerstvou rybu, obzvlášť ty mořské jsou bohaté na kyseliny omega-3, které vylepšují kondici vašemu srdci, ale i pleti a vlasům. Nejspolehlivější pilulka v menopauze je vitamin C. Optimální dávka ‚céčka‘ pro ženy 45+ je 200 mg.

Lenka Lysoňková

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.