Sladký detox aneb Jak se zbavit závislosti na cukru

Sladký detox aneb Jak se zbavit závislosti na cukru

Pro začátek zkontrolujte, jestli jíte dost. Za záchvaty chutí na sladké může nejčastěji nepravidelná strava, chybějící svačiny nebo až příliš chudé přílohy. Teprve pak se ptejte, jestli sladkým nezajídáte vztek či splín. V obou případech pomůže napsat si, co a kdy jste snědli a jak jste se při tom cítili.

Sacharidy fungují v organismu jako palivo. Tělo si z nich bere energii a zásobuje jí všechny orgány včetně mozku, proto by až 60 procent kalorií přijatých v průběhu dne mělo pocházet právě z nich. Nejlíp to v organismu funguje tehdy, když se v krvi drží vyrovnaná hladina krevního cukru neboli glukózy. Buňky mají konstantní příjem energie a tělo nemá žádný důvod vyhlásit poplach, který se navenek projeví tak, že si člověk prostě musí dát něco sladkého křivky nekřivky. Vyrovnanou hladinu cukru v krvi hlídá hormon inzulin. Jakmile přijmeme sacharidy, a to se netýká jen sladkostí, zvýší se hladina krevního cukru a inzulin ji pak vrací do normálu.

Jenže nejsou sacharidy jako sacharidy.

Ty jednodušší, které se označují jako cukry nebo taky rychlé sacharidy, s krevním cukrem mávají mnohem víc, protože se do krve rychleji vstřebávají. O to víc se pak musí vyplavit inzulinu, což následně vede k tomu, že se hladina krevního cukru propadne. A nízká hladina krevního cukru znamená nezvladatelnou chuť na rychlé sacharidy v podobě sladkostí, protože tělo moc dobře ví, že právě to hladinu cukru zase brzo vyžene vzhůru. Kolotoč chutí, které zakládají na tukové polštářky a zdravotní problémy, se právě roztočil. Řešením při tom není vyhýbat se sacharidům jako takovým, ale zaměřit jídelníček na složitější pomalé sacharidy, které se do krve vstřebávají pomaleji a hladinu krevního cukru tolik nerozhodí.

A také dobře a hlavně pravidelně jíst, protože mohutné kolísání hladiny krevního cukru způsobují i dlouhé pauzy mezi jídly. Nezvladatelná chuť na sladké totiž signalizuje, že tělo má málo energie a potřebuje ji akutně doplnit. „Chutě na sladké jsou důsledkem nedostatečného energetického příjmu nebo nevyváženého jídelníčku velmi často. Máme-li málo kvalitního jídla, tělo si energii vynucuje jinak,“ říká nutriční terapeutka Ivana Jungová. Proto chuť na sladké útočí i tehdy, když málo spíte, jste ve stresu nebo za sebou máte hodně těžký den. Organismus už zkrátka nemá z čeho brát a žádá si rychlý doping.

Příliš sladký život

Problém je, že se tenhle energetický doping pojí s převelmi příjemnými pocity. Sladkosti milují nejen naše chuťové pohárky, ale i naše psychika, protože po tabulce čokolády se do těla vyplaví štědrá dávka hormonu serotoninu, který odpovídá za dobrou náladu. Sladkosti v tomhle fungují vlastně podobně jako narkotika a stejně jako ony vyvolávají nebezpečnou závislost. Zvykne-li si tělo na to, že splín zažene sladké, nakonec přestane úplně záležet na tom, kolik a čeho jste v průběhu dne snědli. Sladké prostě budete chtít tak jako tak. Hranice mezi hladem a sytostí se postupně začnou stírat a člověk se ocitne v začarovaném kruhu přejídání. A stejně jako v případě drog bude tělo vyžadovat stále větší a větší dávky.

Neustálé a obrovské výkyvy hladiny krevního cukru, které jsou se závislostí na sladkém spojené, způsobují náladovost, podrážděnos, přecitlivělost a u některých lidí třeba i bolest hlavy, zkrátka regulérní absťák.

Signálů, že je to se spotřebou cukru na pováženou a že je tomu třeba konečně udělat přítrž, navíc přibývá. Statistický Čech si ročně pochutná na 6,6 kilech čokolád a čokoládových pamlsků, 2,5 kilech sušenek a dalších cukrovinek a 6,8 kilech koláčů, dortů a jiných cukrářských výrobků. A to v okamžiku, kdy se stále více odborníků začíná přiklánět k tomu, že příliš mnoho cukru nakonec škodí víc, než když propadnete lásce k vepřovému bůčku.

Obezita, diabetes, vysoký tlak, onemocnění jater nebo kardiovaskulárního systému. To všechno jsou potíže, ke kterým nestřídmá konzumace sladkého přispívá.

Stop chuti na sladké

1. Hlídejte si glykemický index potravin a přidejte bílkoviny. Glykemický index (GI) udává, za jak dlouho se sacharidy z potravin vstřebají do krve. Čím vyšší je, tím pravděpodobněji vás brzo přepadne hlad a chuť na sladké. Vybírejte si potraviny s GI do hodnoty 50, to je hlavně zelenina, luštěniny, méně sladké ovoce, výrobky z celozrnné mouky, ořechy nebo houby a doplňte je větší porcí bílkovin.

2. Jezte pravidelně a nešiďte svačinu, dlouhé pauzy mezi jídly způsobují pokles hladiny krevního cukru a zvyšují riziko, že podlehnete sladkému. Jezte každé tři až čtyři hodiny a nevynechávejte při tom svačiny, zvlášť ne tu odpolední.

3. Buďte alternativní a snažte se sladkosti a sladidla nahradit. Místo cukru a medu zkuste sladit stévií, karobem, sirupem z agáve nebo javorovým sirupem. Sladkosti nahraďte ovocem. Nemůžeteli odolat chuti na čokoládu, dejte si tu, která má minimálně 80 % kakaa.

4. Spěte, cvičte, relaxujte, to je ten nejlepší způsob, jak se udržet v psychické pohodě a jak předejít únavě a vyčerpání. Doporučujeme hlavně dlouhé procházky a jógu.

5. Postupujte po krůčcích, i sladkým rituálům se dá odvyknout. Máte-li pocit, že bez každodenního zákusku ke kávě nemůžete žít, zkuste si ho nejdřív dát jen obden a frekvenci postupně snižovat. Časem zjistíte, že chuť na sladké už není tak silná. Tím spíš si sladké vychutnáte při zvláštních příležitostech.

Kondice

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.