9 měsíců bez rizika

9 měsíců bez rizika

Maso i ryby vařte či pečte raději déle. I v restauraci si raději dejte steak krapet sušší. Vysoké teploty totiž bakterii listeriózy spolehlivě hubí.

Toxoplazmóza

Je to překvapivě časté onemocnění, přičemž naprostá většina infekcí probíhá zcela nenápadně, až bezpříznakově. Nejčastěji se onemocnění projeví přechodnou horečkou a zduřením uzlin. Může také dojít k zánětu oka, nebo zánětu mozku, zvláště u lidí s poruchou imunity. Pokud člověk jednou infekci překoná, je proti toxoplazmóze celoživotně imunní. Co by tedy měla vědět žena čekající dítě?

Těhotná, která překonala toxoplazmózu, je celý život chráněná před infekcí a její dítě není ohroženo. Pro dítě je nebezpečná pouze první infekce matky, dojde-li k ní v průběhu těhotenství. V takovém případě pak hrozí neurologické potíže.

Z koček není třeba mít strach, samotný domácí mazlíček není infekční – zvláště když pobývá pouze doma a nechodí ven. Hostitelem parazita však kočkovité šelmy jsou, parazit se množí v jejich střevě a vylučuje se stolicí. Z toho plyne závěr, že po dobu těhotenství by povinnost čistit kočičí záchod měla připadnout jinému členu domácnosti. Pokud to nejde jinak, těhotná by měla při čištění používat rukavice.

Rukavice používejte i při práci na zahradě, parazit se totiž může hromadit v půdě a hrozí, že se během manipulace s hlínou nakazíte Nejčastěji ovšem dochází k nákaze z nedostatečně tepelně zpracovaného masa a při práci s ním. Dodržujte proto stejná doporučení jako u listeriózy.

Jiné nákazy z jídla

Rozumí se jimi salmonelóza, campylobakter či problémy způsobené bakterií Escherichia Coli. Abyste nákaze předešla, je dobré si především udělat pořádek v lednici.

Buďte nemilosrdná při vyhazování prošlých potravin, i když jde třeba jen o pár dnů, co je jogurt už po záruce. Nemá cenu riskovat. Raději si kupte čerstvý.

Kontrolujte, zda lednice správně chladí, nemělo by v ní být víc než 4 stupně, pak se potraviny rychle kazí.

Vytvořte v lednici zóny, kde budete skladovat výhradně syrové maso, nic jiného na tato místa nepokládejte, leda byste je dostatečně vydezinfikovala. Syrové maso vždy pečlivě zabalte. Doporučuje se také mít speciální místo pro vajíčka.

Vyhýbejte se znečištěným vajíčkům, před vyskládáním do lednice je od exkrementů rozhodně umyjte. Používejte při tom rukavice nebo o to požádejte někoho jiného. Krabičky od vajec ihned vyhoďte.

Dojídejte raději hned, nedojedená jídla zbytečně nenechávejte v lednici, pokud ano, tak maximálně dva až tři dny.

Alkohol

Lékaři se zaštiťují větou, že dosud neznají bezpečnou dávku, která by zaručeně neohrožovala plod a jeho vývoj. Proto je lepší zapomenout na tvrdý alkohol a víno či pivo pít jen na chuť, maximálně sklenku vína či piva (malého) týdně. A dobrá zpráva nakonec: v úplně prvních týdnech těhotenství by alkohol neměl znamenat velké riziko, takže pokud jste pila, než jste zjistila své těhotenství, nedělejte si starosti. Pro plod je rizikové nadměrné a pravidelné pití, to znamená pět a více jednotek alkoholu denně.

Kolik kávy může vypít těhotná žena?

Káva byla spoustu let v klatbě a pravdou je, že existuje několik studií, které spojují nadměrný příjem kofeinu a nízkou porodní hmotnost novorozence nebo zvýšené riziko potratu. Ženy, kterých se to týkalo, ale pily opravdu extrémní množství kávy – třeba osm šálků denně. Pokud patříte mezi lidi fungující na kofeinu, v těhotenství byste spotřebu měla snížit, nejlépe pod 200 mg kofeinu denně, to představuje jeden až dva šálky. Pozor ale na příjem kofeinu v dalších zdrojích – černém čaji nebo kolových nápojích.

Kondice

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.