S obezitou se pojí nebezpečná zdravotní rizika! Jaká to jsou?

S obezitou se pojí nebezpečná zdravotní rizika! Jaká to jsou?

S tématikou obezity se v médiích setkáváme stále častěji, jelikož se stala závažným problémem v mnoha koutech světa. Jedná se o závažné onemocnění charakteristické nadměrným množstvím tukové tkáně v organismu či zvýšenou tělesnou hmotností. Tak jako s každou nemocí se i s obezitou pojí nebezpečná zdravotní rizika, která v mnoha případech končí i smrtí.

Ke vzniku obezity obvykle dochází kvůli soustavnému či nárazovému příjmu velkého množství potravy, které člověk nekompenzuje přiměřenou tělesnou aktivitou – jednoduše řečeno v důsledku špatného životního stylu.

V některých případech však bývají na vině různá endokrinní onemocnění, například porucha funkce štítné žlázy, nebo dlouhodobé užívání některých léků.

Jak se určuje obezita?

Základním ukazatelem toho, jak je na tom člověk se svou postavou, je výpočet BMI (Body Mass Index). K němu slouží jednoduchý vzorec – tělesná hmotnost (v kg) / tělesná výška2 (v metrech) – jehož výsledek dokáže odhalit, jaký je poměr mezi výškou a váhou daného člověka. Informace o tom, co výsledné hodnoty znamenají, najdete v následující tabulce:

Samotné BMI je však pouze orientační. Podle něj by totiž mohl být obézní i někdo, kdo má větší množství svalové hmoty. Proto je důležité především množství a rozložení tuku v těle, které lze určit pomocí speciální digitální váhy. Standardně se podíl tuku u žen pohybuje mezi 25 a 30 % a u mužů mezi 20 a 25 % s tím, že se ukládá hlavně na břiše, hýždích a stehnech.

Jaká hlavní zdravotní rizika s sebou přináší?

Diabetes mellitus 2. typu

Lidé trpící obezitou jsou na onemocnění diabetem neboli cukrovkou 2. typu podstatně náchylnější než lidé s normální váhou. Tělo postižených touto nemocí vyrábí inzulin, ale nedokáže jej efektivně využívat, což způsobuje potíže se zpracováním krevního cukru. Ten pak nemůže vnikat do buněk, a tak se začne hromadit v krvi – dojde k hyperglykémii. Z dlouhodobého hlediska může toto onemocnění vyvolat další potíže, zejména co se týče oční sítnice, ledvin, srdce a cév.

Vysoký krevní tlak

Spolu s cukrovkou se u obézních lidí objevuje také vysoký krevní tlak neboli hypertenze. Jeho hlavní nebezpečí spočívá v tom, že se začne fyzicky projevovat až ve fázi, kdy může být pozdě. Mezi jeho příznaky patří silné bušení srdce, rychlý srdeční tep, nadměrné pocení, poruchy vidění, šumění v uších, nespavost a krvácení z nosu. V pokročilejším stádiu jej provázejí také otoky kotníků či zhoršené dýchání.

Srdeční a cévní choroby

Přebytečný tuk je nejen jasným ukazatelem obezity, ale také jejím největším nepřítelem. Neusazuje se totiž jen v oblasti podkoží, ale také podél cévních stěn, které se následně zúžují. Krev má tedy méně prostoru na to, aby mohla organismem volně proudit, což může způsobit nepravidelný srdeční rytmus nebo dokonce embolii, infarkt myokardu či cévní mozkovou příhodu.

Nádorová onemocnění

Obezita, stejně tak jako kouření a nadměrná konzumace alkoholu, patří mezi hlavní rizikové faktory, které mají velký vliv na vznik nádorových onemocnění. Podle odhadů má obezita na svědomí skoro pětinu všech případů, což rozhodně není málo. V případě žen se obvykle jedná o rakovinu dělohy, prsu a vaječníků, zatímco u mužů se postižení týká prostaty a konečníku.

Jak obezitu léčit?

Obvyklým způsobem léčby obezity je redukční dieta spojená s celkovou změnou životosprávy pacienta. Pro tento případ zkrátka neexistuje žádná zázračná kúra, která by přinesla výsledky přes noc, proto je třeba počítat s pomalým, postupným vývojem. Tak jako v případě jiných nemocí, představuje ideální cestu zejména prevence, na kterou je třeba dbát hlavně u lidí s nadváhou, která obezitě obvykle předchází.

Pokud je to i váš případ, pak by pro vás mohla být dokonalým řešením ketodieta, a to prostřednictvím redukčního plánu od KetoFit.cz.

S ním se vám podaří zhubnout bez toho, aniž byste museli hladovět nebo trávit hodiny hledáním výživových hodnot jednotlivých potravin. Navíc budete mít možnost komunikovat s kvalifikovanou výživovou poradkyní, která vám poradí s veškerými nejasnostmi, a tak vám pomůže předejít jakýmkoli přešlapům.

Komerční prezentace

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.