Pohybem k lepším známkám

Pohybem k lepším známkám

Chcete po dětech, aby měly dobré známky? Tak je vyžeňte od učení u psacího stolu ven. Že to zní divně? Jen trochu, protože jeden z klíčů k lepším školním výsledkům leží právě na hřišti, sjezdovce nebo v tělocvičně.

Ukázala to nová studie, kterou letos na jaře zveřejnil prestižní americký časopis Journal of Pediatrics. Podle ní u žáků základních škol a studentů škol středních, kteří se málo pohybují, stoupá pravděpodobnost, že se jim nevyvedou písemky z matematiky nebo že jim moc nepůjde čtení a porozumění textu.

Tělocviku ve školách ubývá

Pravda, studie zatím úplně nedokázala vysvětlit, proč tomu tak je, ale rodiče i učitelé by to určitě měli vzít v potaz už proto, že tělesné výchovy ve školách spíše ubývá a že děti obecně mají mnohem méně pohybu, než bylo dříve obvyklé.

„Školy často obětují hodiny tělesné výchovy a čas na fyzické aktivity, aby měly víc času na výuku matematiky a jazyka, a přitom to může být kontraproduktivní,“ komentoval výsledky výzkumu jeho vedoucí doktor Robert Rauner z Creighton University a Lincoln Public Schools v Lincolnu v Nebrasce. V českých školách se sice v posledních letech počet hodin tělesné výchovy nesnižoval, ale dlouhodobě jsou jí jen dvě hodiny týdně, což je podle některých lékařů málo. Ostatně poslankyně Anna Putnová (TOP 09) už nějaký čas usiluje o zavedení další hodiny tělocviku u mladších dětí, protože české děti jsou podle ní příliš obézní.

Zabírá zejména pohyb ve vyšším tempu

Americká studie ukázala, že studenti s dobrou fyzičkou měli téměř dvaapůlkrát vyšší pravděpodobnost, že zvládnou testy z matematiky bez potíží, a dvakrát vyšší pravděpodobnost ve srovnání s těmi, kdo se hýbou jen málo, že se jim povede dobře i ve čtení. Prospěšným se ukázal zejména aerobní pohyb, tedy cvičení ve vyšším tempu, jakého člověk dosáhne například při běhu, jízdě na kole nebo rychlém tanci.

Naproti tomu, samotný index tělesné hmotnosti neboli to, zda děti měly či neměly kila navíc, na jejich školní výsledky viditelný vliv neměl.

Radka Wallerová

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.