Pijte, budete chytřejší! Ženský mozek bez vody stávkuje

Pijte, budete chytřejší! Ženský mozek bez vody stávkuje

Poprvé v historii vědci prozkoumali, jaký vliv má na lidský organismus i velmi mírná dehydratace. A výsledky je překvapily. Obzvláště ženy zvládají byť malý nedostatek tekutin dost špatně. Změní se jim nálada nebo se nejsou schopny soustředit, taky dělají více chyb. Lékaři proto radí: mějte vodu neustále na očích.

Doktor Harris Lieberman z University of Connecticut zavřel šestadvacet mužů a pětadvacet žen do testovací místnosti, kde se občas proběhli v pomalém tempu na pásu, pak odpočívali a nakonec vyplňovali baterii testů. A to poté, co pitný režim dodržovali, a pak tehdy, když jim vodu po několik hodin zakazovali. Přestože stupeň dehydratace byl u mužů ve finále podstatně vyšší, ženy v testech dopadly mnohem hůř. Nejenže hlásily bolesti hlavy a nedostatek energie, testy ukázaly, že se jim zhoršily i kognitivní funkce, tedy schopnost učit se, rozhodovat, posuzovat, pamatovat si. O koncentraci nemluvě. Zároveň se jim poměrně rychle zhoršila nálada a v mnoha případech bojovaly s pocitem letargie. „Vypadá to, že nežádoucí účinky má na organismus ztráta tekutin byť i ve výši jediného procenta tělesné hmotnosti,“ došel k závěru tým Harrise Liebermana. A to je sakra malé množství.

Přes čáru

Americký Institut medicíny už dokonce vydal varování, že v chronickém stavu mírné dehydratace je až pětasedmdesát procent americké populace, Evropský úřad pro bezpečnost potravin se vzápětí přidal. Evropané na tom prý nejsou o moc líp. Proto sepsal doporučení, v němž mimo jiné zdůrazňuje, že ženy by do sebe měly dostat denně dva litry tekutin, muži o půl litru víc. Jinak nemá tělo šanci fungovat optimálně. Jak navíc ukázala Liebermanova studie, na nedostatek tekutin je obzvláště přecitlivělý ten, po kom dvanáct hodin denně chceme excelentní výkon – náš mozek.

Pocit žízně varuje, ale nepomáhá

Když mozek nemá vody dost, jeho funkce se sníží minimálně o deset procent, konstatoval Liebermanův tým. Spoléhat se přitom na pocit žízně, který včas řekne, že se něco děje, je nesmysl. „To už se nedostatek vody v organismu negativně projevuje v měřitelných hodnotách,“ upozorňuje odborník na výživu z Institutu dietologie a výživy Pavel Suchánek s tím, že pocit žízně už je vlastně výstražný signál – množství vody kleslo pod kritickou hranici a tělu hrozí poškození.

Ještě se přesně neví, proč jsou na nedostatek vody ženy citlivější, dost možná je to kvůli nižšímu podílu aktivní tělesné hmoty. „Podobně jako mozek jsou i svaly z více než sedmdesáti procent tvořeny vodou. A protože jich muži mají víc, mají pořád odkud brát,“ vysvětluje jednu z možných teorií Pavel Suchánek.

Učitelky a manažerky v první linii

Dostat do sebe za den alespoň dva litry tekutin (ať ve formě čaje, kávy, vody, polévky nebo ovoce) je absolutní základ. Pracujete-li celý den v klimatizovaném prostředí nebo hodně mluvíte, přidejte minimálně půl litru navrch. „V suchém prostředí je odvod vody daleko vyšší, a když hodně mluvíte, máte vyšší frekvenci dechu, a tím pádem ztrácíte víc vody. To se týká žen z kanceláří, manažerek, právniček i učitelek,“ upozorňuje Pavel Suchánek.

Nejrizikovější čas: dopoledne

Ráno člověk do sebe sotva hodí kávu a vyrazí do práce, kde se po něm ihned něco chce. „Jenže právě ráno musíte nejen doplnit tekutiny kvůli předchozí noci, ale taky se připravit na stres v práci. To znamená, že minimálně půl litru tekutin byste do deváté ranní v sobě mít měla,“ radí odborník na výživu. „A první, co byste měla udělat, než si sednete v práci na židli, je postavit před sebe na stůl sklenici a láhev s vodou nebo konvici s čajem.“

Optický klam pomůže

Zvýšit příjem tekutin, aniž byste na to musela nějak zvlášť myslet, můžete hned teď a ze dne na den. Stačí si pořídit malou širokou sklenici. Tak ošálíte oči i mozek a vypijete víc. Alespoň to tvrdí na základě svých výzkumů americký profesor marketingu a vědy o výživě Brian Wansink z Cornellovy univerzity. Má za sebou řadu výzkumů v oblasti takzvaného nevědomého stravování. Mimo jiné zjistil, že jíme až o 25 procent víc z větších balení bez ohledu na to, o jaký výrobek se jedná. Jednoduše řečeno: čím větší sáček, krabice nebo plechovka, tím větší příjem. Stejně tak nás ovlivňují tvary nádobí včetně misek, talířů a taky sklenic. Mozek má totiž tendenci soustředit se nadměrně na výšku předmětu na úkor šířky. Jedná se o optický klam, který se vám může při dodržování pitného režimu vyplatit. Wansink opakovaně testoval teenagery i dospělé a vycházelo mu, že z nízkých sklenic testovaní vypili až o polovinu víc. Aby se ujistil, že jsou jeho předpoklady správné, otestoval i profesionály. Naverboval pětačtyřicet barmanů z Filadelfi e a chtěl po nich, aby nalévali panáky hezky postaru – rovnou z lahve a bez měrky. Někteří do vysoké a úzké sklenice, jiní do nízké a široké. K čemu došlo? Ti, kteří dostali vysokou sklenici, se téměř vždycky trefi li. Ti, co nalévali do široké, přelili v průměru až o 40 procent! Chcete-li tedy vypít víc, lijte si vodu do nízké a široké sklenice. A naopak: chcete-li mít pod kontrolou alkohol nebo sladké nápoje, nalévejte je už zásadně pouze do úzkých a vysokých sklenic. Budete mít pocit, že jste vypila svoje, ale v průměru do sebe dostanete minimálně o třetinu méně alkoholu i ,prázdných‘ kalorií.

Před sportem kávu a mandarinku

Chystáte-li se běhat nebo na zumbu, naučte se co nejdřív jednoduchou rovnici: hodina běhu nebo cvičení rovná se minus jeden litr tekutin. Tolik si organismus ,vezme‘ a přesně tolik mu musíte před, během i po výkonu dodat. Hodinu před cvičením byste měla ke své běžné denní dávce vypít alespoň 300 ml čisté vody a těsně před tréninkem ještě dodat tělu rychlou energii: „Mně se osvědčila kombinace sladkého kafe bez mléka a k tomu kousek šťavnatého ovoce, které si vycucáte, jako je mandarinka nebo půlka pomeranče. Pak máte na hodinu dost energie, a tedy i víc spálíte,“ vysvětluje Pavel Suchánek. Během cvičení, nepřesáhne-li hodinu, už pak popíjejte pouze čistou vodu, nejlépe co čtvrt hodiny dvě deci. Pokud sportujete déle než 60 minut, doporučuje Suchánek doplňovat tekutiny formou vodou ředěné slazené minerálky nebo naředěného nektarového džusu. Tělo totiž potřebujepři delší zátěži dodat i cukry, aby se neunavilo a nechtělo skončit dřív, než si to hlava naplánovala.

Sladit, nebo nesladit?

Trávíte-li však celý den u počítače, se sladkými nápoji zacházejte opatrně. Cukry mohou tvořit až deset procent celkového energetického příjmu za den, to je pravda. A když se to přepočítá na kostky cukru, dostaneme se až někam k osmnácti kouskům. „To je však veškerý příjem cukrů za den, tedy včetně těch z mléčných výrobků nebo z ovoce,“ upozorňuje Pavel Suchánek. Slazené nápoje si proto dopřejte pouze tehdy, chystáte-li se jít si večer zaběhat (a popíjejte je jen do oběda) nebo pokud vás čeká delší sportovní výkon nebo celodenní výlet na kole. „Pak kolu nebo fantu přibalit do batohu doporučuju,“ pokračuje odborník. Jinak radí se slazeným nápojům vyhýbat. A to nejen kvůli nadměrnému energetickému příjmu, ale i proto, že cukry podporují chuť k jídlu. To ostatně moc dobře vědí provozovatelé rychlých občerstvení. Proč by jinak nabízeli ,bezedné‘ kelímky? Z lásky k bližnímu to není. Sladký nápoj totiž rozkolísá hladinu krevního cukru. Výsledek? Brzy dostanete hlad a jdete si pro nášup.

Káva se taky počítá

Pro milovníky kofeinu nejlepší zpráva na konec: americký Institut medicíny teď definitivně vyvrátil i léta zažitý mýtus, že kofein dehydratuje. Jestliže ,kafujete‘ denně a váš organismus je na tři až pět šálků kávy zvyklý, můžete zůstat v klidu. Jak teď vědci zjistili, kofein u zdravých lidí čtyřiadvacetihodinový objem moči ve srovnání s jinými nápoji nezvyšuje.

Jednoduše řečeno: je-li tělo na pravidelný přísun kofeinu zvyklé, umí s ním zacházet.

Děti:

0 – 6 měsíců 680 ml / den (v umělém či mateřském mléku)
6 až 12 měsíců 800 -1000 ml / den
1-2 roky 1100 -1200 ml / den
2-3 roky 1100 -1200 ml / den
4-8 let 1600 ml / den
9-13 rok Chlapci 2100 ml / den Dívky 1900 ml / den

Děti od 14 let a dospělí:

Muži 2500 ml / den
Ženy 2000 ml / den
Těhotné ženy + 300 ml / den
Kojící ženy + 600 – 700 ml / den

KOLIK MÁM OPRAVDU VYPÍT? MNOŽSTVÍ TEKUTIN NA MÍRU SI MŮŽETE VYPOČÍTAT ZCELA PŘESNĚ. SVOU VÁHU VYNÁSOBTE KOEFICIENTEM 0,035 A VÝSLEDEK VÁM UKÁŽE DOPORUČENOU DENNÍ DÁVKU TEKUTIN V LITRECH.

Jak se napít zdravě a kvalitně

Odborníci doporučují prostou kohoutkovou vodu jako základ, a to bez úprav pomocí filtrů.

Perlivé nápoje hodně řeďte vodou. Ne snad proto, že jejich konzumace přispívá k celulitidě, jak se leckde dočtete (to je samozřejmě nesmysl), ale proto, že ,bublinek‘ člověk vypije objektivně míň.

V kanceláři je ideální mít před sebou neustále lahev s vodou nebo konvici neslazeného čaje. Do vody si kápněte limetku nebo přisypte hrst máty.

Už více než 200 milionů lidí po celém světě používá potraviny a nápoje se sladidly. Zkuste čaj ochutit přírodním sladidlem stévií.

Podle kanadských vědců z McMaster University je mléko ideální nápoj v boji proti dehydrataci u dětí. Před sportem je podle nich dokonce lepší než voda. To proto, že obsahuje kromě bílkovin, sacharidů a vápníku také elektrolyty, proti ztrátě tekutin během fyzické aktivity tak bojuje o to účinněji.

Lucie Protivanská

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.