Běhání, cvičení nebo plavání s brýlemi? Už nikdy víc. Jak na to?

Běhání, cvičení nebo plavání s brýlemi? Už nikdy víc. Jak na to?

Jaro zaklepalo na dveře a tak se řada z nás chce dostat zpět do kondice, případně zformovat tělo do plavek. Jenže co když máte špatný zrak, který vás při sportech limituje jako dalších 6 milionů Čechů? Pokud nosíte brýle, určitě víte, že běhání s nimi není zrovna praktické ani pohodlné. Co si tedy zážitek z cvičení zpříjemnit a vyzkoušet kontaktní čočky?

Při jakých sportech jsou čočky lepší než brýle?

„S brýlemi jsem při běhání jsem musela buď pořád hlídat poskakující obroučky na zpoceném obličeji nebo běhat bez nich, ale téměř nic nevidět. I to byl jeden z důvodů, proč jsem dala přednost kontaktním čočkám,“ vysvětluje paní Hana, která se nakonec rozhodla pro jednodenní čočky značky MyDay, které obsahují technologii Aquaform a ta zvyšuje pohodlí při nošení.

Podobné zkušenosti mají i další lidé, kteří si oblíbili nějaký sport. Běhání, cvičení jóga, o bojových sportech nemluvě, to vše jsou situace, kdy vám čočky udělají větší službu než brýle. Když jdete cvičit do fitness centra, není problém brýle odložit. Zde však narážíte na další problém, a to jak je uložit, aby nedošlo k jejich poškození, případně nezapomenout, kam je člověk naposled odložil. Plavání je s brýlemi rovněž nepraktické, ale i s čočkami má určitá omezení. Voda by nikdy neměla přijít do styku s čočkou, proto se doporučuje používat plavecké brýle.

Při sportech jsou doporučované jednodenní čočky, protože když se poškodí nebo znečistí, můžete starou čočku vyndat z oka, vyhodit ji a nasadit novou. Měsíční čočky jsou pak zase praktičtější v každodenním fungování například v práci u počítače.

Chcete cvičit venku? Kombinujte sluneční brýle a čočky

Čočky velmi oceníte i při venkovních sportech, zejména když svítí ostré slunce. „Sluníčko a dioptrické brýle nejsou zrovna kamarádi. A když si vezmu jen sluneční brýle, při běhání v parku zase nevidím dobře na cestu,“ stěžuje si paní Eliška na další z častých problémů s brýlemi. Právě na jaře ženy nejčastěji začínají přemýšlet o výměně brýlí za kontaktní čočky a sport je jen jedním z řady důvodů. I na dovolené potřebujeme ochránit své oči, ale přitom vidět ostře. Čočky a sluneční brýle jsou ideální kombinace na cesty. Zejména pak jednodenní čočky, ke kterým už nepotřebujete vozit čistící roztoky nebo pouzdra. Pokud jde o sluneční brýle, určitě doporučujeme ty s polarizací, které nejlépe chrání oči před odrazem slunečních paprsků např. od vody a dalších povrchů.

„Zákazníky oblíbenou kombinací jsou například jednodenní čočky MyDay a k nim polarizované sluneční brýle Crullé, kde je poměr kvality a ceny nejlepší,“ vysvětluje Kateřina Ziklová specialistka zákaznického servisu společnosti Alensa a dodává, že výběr slunečních brýlí není dobré nechávat až na dovolenou. Sluneční brýle zakoupené např. na trhu v dovolenkové destinaci nemusí splňovat přísné normy, které jsou v Evropě standardem.

Jak začít, když uvažuji o čočkách?

Pokud zvažujete, že vyzkoušíte kontaktní čočky, před první aplikací určitě navštivte optometristu v některé z optik ve vašem okolí. Vyhledat můžete i aplikační centrum, kde vám poradí nejen se správním nasazením a manipulací, ale především pomůžou s výběrem čoček, které nejlépe sedí vašemu oku. Většina uživatelů totiž nemá úplně kulaté oko, ale jsou na něm nerovnosti, zejména v oblasti rohovky, které mohou mít vliv na pohodlnost nošení čočky. Správný výběr čoček je proto velmi důležitý. Řada uživatelů čoček také vyzkouší několik značek čoček, než zjistí, které jim sedí nejlépe. „Trendem posledních let je také to, že více lidí čočky objednává on-line místo nákupu v kamenných prodejnách, a to zejména z důvodu finanční, ale i časové úspory,“ doplňuje Ziklová z Alensy.

Komerční prezentace

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.