Vliv hluku na zdraví a jak se proti němu chránit

Vliv hluku na zdraví a jak se proti němu chránit

Automobilový provoz, alarmy, štěkající psi, televize od sousedů nebo hlasy z chodby vašeho domu jsou nepříjemnými společníky bydlení v bytě. Ať už bydlíte ve městě nebo na vesnici, každé prostředí má své vlastní zvuky a hluky, které nám mohou život znepříjemnit, a dokonce mít negativní zdravotní důsledky.

Negativní vliv hluku na naše životy

Pro lepší představu je to asi tak: rockový koncert má hlučnost okolo 110 decibelů, osobní auto kolem 80 decibelů, hlasitý rozhovor asi 60 decibelů. Trvalé vystavení hranici hluku okolo 70 decibelů už má negativní vliv na naše zdraví.

Zásadní zdravotní problémy nemusí souviset nutně se ztrátou nebo zhoršením sluchu. S hlukem se pojí kardiovaskulární choroby, vysoký tlak, poruchy spánku, ale také kognitivní poruchy u dětí (problémy se soustředěním, učením). Hluk může našemu tělu navozovat stres, to pak zbytečně produkuje adrenalin a může dojít ke zvyšování cholesterolu v krvi.

Je důležité si uvědomit, že se nejedná pouze o problém hluku na pracovišti, ten se podle odborníků za poslední roky snížil. Problémem se stává hluk ve veřejném prostoru, který se naopak zvýšil až třikrát. Patří sem třeba i hudba ze sluchátek, pobyt v barech, ale také hluk letadel, provozu a dalších běžných situací.

Zdroj: IKEA

Zdroj: IKEA

Domov – oáza klidu

Proto by váš domov měl být svatyní, místem, kde se zbytečného hluku zbavíte. Naše uši se nedají zavřít stejně jako třeba oči, jsou na stráži téměř nepřetržitě, a proto bychom jim měli dopřát tiché a klidné prostředí.

Zabezpečení proti hluku není úplně jednoduché. Od hluku zvenčí vás ochrání odhlučněné stěny a protihlukové dveře a okna. Odhlučněné stěny často bývají v novostavbách standardem, přesto ale můžete mít pocit, že slyšíte z chodby či zvenčí každé šustnutí, rozhovory sousedů nebo výtah. Pak byste se měli zamyslet nad tím, jaké vlastně máte doma dveře. Ty totiž mají zásadní protihlukovou funkci. Při jejich pořizování dokonce zároveň vyřešíte dva problémy – zabráníte průniku zvuků a zabezpečíte svůj domov. Zvukotěsná certifikovaná úprava je totiž u osvědčených výrobců automatickou součástí bezpečnostních dveří. Můžete si u nich dokonce zvolit zvukovou odolnost podle vašich potřeb od 33 po 42 decibelů.

Zdroj: Adlo.cz

Zdroj: Adlo.cz

Okna v novostavbách nás většinou chrání automaticky, protože pevně doléhají a těsní. Naopak špaletová okna ve starších zástavbách nás nemusí od hluku ulice uchránit a je potřeba si pomoci v základu alespoň těžkými závěsy nebo rovnou výměnou oken.

Můžete také oddělit jednotlivé místnosti uvnitř vašeho domova. V ložnici přece jenom chceme větší klid, než třeba v obývacím pokoji nebo kuchyni. V domácnosti je pro nás snesitelný hluk okolo 35 decibelů, pro klidný spánek mezi 25 až 30 decibely. A přestože se všude dočtete, že v ložnici byste neměli mít elektroniku, může mít zajímavý efekt na klidný spánek tzv. jemný bílý šum, který simuluje monotónní zvuk typicky spotřebičů nebo deště. Často se používá při usínání dětí, ale funguje, i když jste dospělí.

Všímáte si hluku kolem sebe nebo jste zvyklí jej ignorovat?

Komerční prezentace

Zaujal Vás článek? Doporučte jej přátelům!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, ani použita pro zasílání jakýchkoliv sdělení.